Inspektor George Gently

• Velká Británie Inspector George Gently
TV spot
Velká Británie, (2007–2017), 37 h 25 min (Minutáž: 86–90 min)

Tvůrci:

Peter Flannery

Předloha:

Alan Hunter (kniha)

Martin Shaw, Phil Davis, Shaun Evans, Sean McGinley, Lee Ingleby, Owen Roe, Claire Rushbrook, Shaun Dooley, Nichola Burley, Christian Cooke, Amy Huberman (více)

Série(8) / Epizody(25)

Inspektor George Gently je detektiv ze staré školy, který se snaží vypořádat s novou dobou a novými způsoby vyšetřování. Pro dopadení pachatele je schopný udělat cokoliv a ví, že hranice mezi policistou a zločincem dokáže být někdy velmi tenká. S pomocí detektiva seržanta Johna Bacchuse tráví své dny tím, že staví před soud členy zločineckého podsvětí, kteří mají tu smůlu, že byl k jejich případům přidělen neohrožený vyšetřovatel. (Televize Seznam)

TV spot

Garch

Překvapení. Po náhodném shlédnutí několika epizod konstatuji, že to jsou plnohodnotné dlouhé detektivky. Navíc, v titulku je jmenován pouze Inspektor George Gently, ale on jeho mladý (dle mé ženy nesnesitelný) kolega má asi docela zajímavý "charakterově-morálně-volní" vývoj. Skvělý střih, kamera i atmosféra šedesátých let. Jdu hledat první sérii, protože na EpicDrama to je jaksi na přeskáčku. PS a ještě mi Gentlyho pohled někoho připomínal, jo, kudrnáče z Profesionálů... ;-) ...2024: Opravdu si užívám vztah maigretovsky pevného Gentlyho s trochu hejskovitým a všemožnými předsudky ovlivněným Bacchusem. ()

rt12

Tenhle neúplatný buldok Gently se mi líbil čím dál víc a nejdnou bác. Bacchus je zakomplexovanej vůl s kušnou plnou sžíravých poznámek vůči komukoliv, přesto nebo právě proto mě baví . Jsem u 8/2 série, která rozhodně nepolevuje, naopak přidává na otáčkách s náležitou Britskou atmosférou ze 60 let, je otázkou zda se bude pokračovat ( důvod proč nedám 5* je pro mě nepřekonetelný Endeavour, ) ()

filmmovier

Klasická dobová britská detektivka se všemi klady a prakticky žádnými zápory. Tentokrát jsme v 60. letech, v mé oblíbené části Anglie, s tradičně naprosto vynikajícím Martinem Shawem v titulní roli, skvěle přihrávajícím Lee Inglebym a dostatečně zajímavými epizodami, z nichž naprostá většina je výborná, jen občas se objeví nějaká slabší (co se týče zápletky). Navíc je to z doby, kdy se do všeho ještě necpaly kvóty a spousta dalších věcí "na sílu". George Gently je prostě tradiční, pohodová detektivka, která si prostě jen tak příjemně plyne a při tom přináší kupu vynikajících herců ve vedlejších rolích. A samozřejmě parádní dobovou atmosféru včetně kostýmů a hudby. Prostě pecka. Gently je velký sympaťák. Po čtyřech sériích většina epizod za 4*, takže 80% je naprosto poctivých a zasloužených. ()

Mamlas

Víceméně standardní britská detektivka, tedy vleklá, zdlouhavá a nepříliš zajímavá. Od 5. série tam stále otevírají různá celospolečenská témata, která nijak neznevažuji, ale jsou mi putna, protože já chtěl detektivku a nikoli rozvahy nad problematikou gayů, rovnoprávností žen, odbory, horníky, gamblery, politiky a podobně. Hlavní hrdina ujde, ačkoli je dost magor, a tak se na to dá s přeskakováním dívat. Kazí to nejvíce jeho kolega, takový arogantní primitivní chcípák, který za celou dobu nic nepředvedl a jen prudí svou přítomností v každém díle. Celkově poměrně socialisticky pojatý a málo zajímavý seriál s kriminálními případy. (18%) ()

Muff

Překvapivě koukatelný seriál, Shaw nepřehrává, tempo plyne, střdají se tam výborní angličtí herci, a i když jsem občas rozluštil případ, dřív než detektivové, má vysokou úroveň klasické anglické detektivky typu Vražd v Midsomeru (ale těch starších dílů). Jen škoda, že to v bedně dávají až kolem půlnoci, ta rána jsou pak krušná. ()

• První a druhá série se z rozpočtových důvodů natáčely v Irsku. Další natáčení se přesunulo na severovýchod Anglie, často do míst, která jsou předobrazem děje. Šlo mj. o venkov v hrabství Northumberland a města Newcastle and Durham. (Pedro72)