Děvčátko se sirkami

Animovaný / Krátkometrážní / Pohádka

Československo, 1984, 7 min

Předloha:

Hans Christian Andersen (kniha)

Edgar Dutka

Svatopluk Malý

Polozapomenutý animáček na motivy pohádky od H. CH. Andersena. Hudbu k filmečku udělal pan Celba, na animaci se podílela sama režisérka-animátorka Milada Kačenová, která krom tohohle filmečku natočila ještě další dnes už polozapomenutý animovaný film-seriál "Autíčko s červeným srdcem", který byl u nás odvysílán jako Večerníček, naposledy a z nepochopitelných důvodů někdy před 15 lety!(20.1.2012)

• Tom_Lachtan

Absolutní neschopnost předat vyznění předlohy (už jenom fakt, že děvčátko sedí v místnosti (!), vek teré se nalézá asi pět věcí, které by mohla podpálit), díky čemuž to jako celek vlastně postrádá smysl. Animace je fajn, jenže ji zabíjí tupé, zbytečné a nehezké prostřihy na živou holčičku, také hudba mohla být zužitkována lépe. Na pomezí průměru a podprůměru.(23.11.2013)

• MJMilan

I jako dítěti byly pohádky tohoto typu těžkou psychickou újmou a zkaženým dnem.(19.7.2013)

• Akumulátor

Pěkná hudba. Ostatní pro mě bylo španělskou vesnicí.(31.8.2012)

V porovnání s Andersenovým originálem plus za daleko příznivější situaci holčičky a nemorbidní konec. Na druhou stranu právě absencí této situace tak nějak pohádka nedrží logicky moc pohromadě. Člověk netuší, proč by si ta blahobytně vypadající holčička sedící v teplé místnosti za stolem se sklenicí džusu měla škrtat sirkama.(23.11.2013)

Tato pohádka z předlohy pobrala leda tak sirky, jinak s Andersenem nic společného nemá. Bez prostřihů na reálnou postavu holčičky by byla pochopitelnější i kompaktnější, samotná cesta fantaskním světem je totiž poměrně zdařilá a hudba se povedla opravdu velice.(3.4.2018)

Abstraktní, mrazivé, syrové a precizní. Výtvarně, asi nejhodnotnější zpracování Andersenovi pohádky.(15.9.2015)

Výtvarně překrásné, animace zahalena do surrealistického hávu, prostřihy s hranými sekvencemi. Celková atmosféra velmi dobrá, jenom Ti skřítci mě tam nějak mátli. *** Ve zkratce: Škoda, že toho od paní režisérky neexistuje více.(1.6.2013)

• L'Alpagueur

Ne příliš zdařilá verze Andersenovy pohádky, vadí zde především nadbytečné nepůvodní motivy, například had, který vypadá tak hrozivě, jakoby chtěl holčičku sežrat, ale on je vlastně hodný. Hrané sekvence jsou naprosto zbytečné (viz komentář Toma Lachtana).(19.2.2021)