Challenger (TV film) (festivalový název)

The Challenger

Feynman and the Challenger

The Challenger Disaster

Challenger

Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2013, 90 min

Kdo, nebo co, může za smrt posádky při startu raketoplánu Challenger v lednu 1986?Ohňostroj na obloze při startu znamenal obrovskou tragédii, která na spoustu let způsobila útlum letů do vesmíru. Je vytvořena státní vyšetřovací komise, do které je přizván i přední světový americký fyzik.Naštěstí je absolutně nezávislý, což se může stát trnem v oku těm, kteří se chtějí přiživit na ziscích, plynoucích ze zakázek pro NASA. Skvělý William Hurt jakožto mírně nerudný, leč pronikavě inteligentní pán, jehož závěry dokázaly identifikovat špatné součástky. A pořád platí, že peníze hýbou světem.(23.5.2014)

Tento film mě příjemně překvapil svým ponurým realismem, díky kterému se z poněkud ploché předlohy vyšetřování havárie Challengeru vyloupnulo plnokrevné investigativní drama z doby dozvuků studené války. William Hurt, který mistrně stvárnil vyšinutého akademika za zenitem, své postavě vtisknul charakter a svědomí, čímž příběh nabírá na morálním rozměru. Film je vzrušující, má svůj styl i spád. Nejvíce si na něm asi cením dobové akurátnosti. 8/10(15.5.2014)

Feynmana jsem znal jen z jeho přednášek a jakožto držitele Nobelovky. Vůbec jsem netušil, že byl členem vyšetřovací komise Challengeru. Samozřejmě je to celé lehce poupravené, kvůli vyprávění a dramatizaci. Například to dle filmu vypadá, že až díky Feynamanovi začali zkoumat vliv nízké teploty. Naopak to bylo to první, na co většina upozorňovala, včetně CNN, která (jako jediná velká zpravodajská stanice) vysílala živě z místa. Mimochodem na zveřejněných rozhovorech mezi posádkou a KSC můžete zaslechnout i pár vtípků na téma studeného počasí. Feynman poukázal hlavně na absurdní pravděpodobnost selhání, kterou si NASA stanovila. Dále na velké chyby v komunikaci NASA a dodavatelů. Svoji roli sehrál i při oné demonstraci účinků chladu na těsnění SRB.(2.10.2016)

Co stojí za jednou z nejpalčivějších havárií v historii americké pilotované kosmonautiky? Chyba lodního tesaře? Známý japonský sabotér Samoseto? Proměnná na mysu Canaveral v podobě mrazivého počasí? Šlendrián NASA a vedení dodavatelských firem? Hawesova dramatizace úhlem pohledu jednoho z projektantů výbušného Manhattanu vám dodá dostatek odpovědí i poznání, že matematický výpočet bude vždycky přesnější, než víra v dobré konce.. Hurt i Greenwood standardně velmi dobří.(28.1.2016)

Poučná rekonstrukce (a jen lehká dramatizace) nazírá na vyšetřování katastrofy raketoplánu Challenger z pohledu zaníceného profesora Feynmana, v komisi jako jediného nezávislého, bez postranních závazků (nikdo totiž nehodlá přiznat chybu, natož odpovědnost - zejména NASA). Jde o takový typ námětu, který je z faktografického hlediska nesmírně zajímavý sám o sobě, jeho zfilmování tedy nemá moc co pokazit.(14.1.2016)

• - Keď Feynman (Joanne Whalley) zvracia na pánskych záchodoch, splachuje toaletu moderným automatickým splachovačom. Takéto moderné toalety však v roku 1986 neexistovali. (Laslo)

• - William Hurt a Brian Dennehy sa stretli pred filmovými kamerami po 30 rokoch od ich predošlého spoločného filmu Gorky Park (1983). (Laslo)