Apokalypsa: Vzestup Hitlera (TV seriál)

• český

Dokumentární / Historický

Francie, 2011, 2x54 min

Daniel Costelle

Kendži Kawai

Typ dokumentu, který se dá v klidu pustit o hodinách dějepisu na školách místo výkladu (jsou ještě hodiny dějepisu?). Nic nového, ale podáno přehledně, zajímavě, bez nudných pasáží. Dobové záběry jsou navíc kolorovány, takže hlavně davové scény během ponurého souboje dvou totalitních ideologií v Německu vyznívá působivěji. Ošklivá doba, ve které masa útrpně čekala, jestli je převálcuje sociální nacionalista Hitler nebo Kominterna (přes některé vyhrocené body a vzájemného nepřátelství jsou programy a cíle překvapivě podobné včetně nenvávisti ke kapitalismu, kultuře, svobodě a samostatnosti jednotlivce viz http://www.holocaust.cz/cz2/resources/documents/antisemitism/nazi/programNSDAP1920, http://www.totalita.cz/vysvetlivky/ki.php) a kde si svoje po liberálech a židech svoje odnesla o ona masa.(5.2.2013)

Úderný, rychle plynoucí dokument. Koukala jsem jako blázen, že Hugo Boss šil esesákům uniformy a Henry Ford jim věnoval svoji tržbu za Německo a auta. Dokonce mu i pomohl jakýsi pilot letadel...Nikdy v životě nepochopím tak ochromující blbost - chcete-li víru v někoho tak nevyrovnaného a psychicky labilního jako byl Hitler. Jak může někdo dvakrát bezhlavě vstoupit do války aniž by vyhrál? Jak mohl být německý národ tak zahleděný do sebe a nechat si namluvit, že jako árijci(mimochodem naprostým neárijcem dost možná s židovskými kořeny)jsou něco víc než zbytek světa....Dost by mě zajímal třeba dokument ve kterém by se vyjádřili Němci nyní jaký mají postoj k válčení a jestli by se do něčeho podobného pouštěli a proč...(4.2.2013)

Kterak se z maminčina mazánka stal obdivovaný řečník a politik, jehož názory a myšlenky vedly k nejhrůznějším událostem novodobé historie. Velmi poutavě natočený historický dokument obsahuje velké množství i méně známých autentickým materiálů a informací o okolnostech vzestupu nacistického diktátora. Takovými dokumenty bych rozhodně nepohrdl na hodinách dějepisu. 90%(29.1.2013)

Zajímavý dokument o tom, jak se postupně dostal Hitler k moci. I přes dílčí neúspěchy a pobyt ve vězení jeho touha podmanit si nejen Německo začala dostávat reálné rozměry. Dokument je hodně dobře vyprávěn a podkreslen zajímavými a reálnými záběry. Člověk se dozví i méně dostupné informace - například o spolupráci se světovým "guru" automobilismu Henry Fordem nebo světovým návrhářem Hugem Boosem, který šil pro Hitlera mundůry.(29.1.2013)

Dokument složený výhradně z obarvených dobových záznamů. Za to by si zasloužil plný počet, ovšem doprovodný komentář se snaží diváku vnutit ty „správné“ pocity a názory tvůrců. Třeba na záznamu se chlapci cvičí ve střelbě z pušek, komentátor smutně konstatuje, jak se chlapci ve školách učili zacházet se zbraní a očekávaná reakce diváka je zřejmě: „Ó hrůza, jací to byli zlí a nenávistní lidé!“ Přitom na samotném učení střelbě není ani zbla špatného. Některé komentáře pak vyznívají téměř ve smyslu, jak by bylo dobře, kdyby byly bývali vyhráli v Německu marxisti. To nikdo nevidí, že vzestup Adolfa Hitlera umožnila demokracie, kterou pak odvrhl? Už V. I. Lenin věděl, že „socialismus nemůže zvítězit, nebude-li uskutečňovat plnou demokracii“. Adolfa Hitlera si náboženství demokracie zvolilo za satana pro strašení ovčanů. Ovšem on má na svědomí možná deset milionů obětí, to demokracie zvládne za rok na světě pozabíjet několikanásobně více nenarozených dětí, konkrétně něco přes 40 milionů. Tak kdo je ten démon?(7.2.2014)