Reklama

Reklama

Zachovat si tvář

(festivalový název)
  • USA Saving Face
Krátkometrážní / Dokumentární / Drama
USA / Pákistán, 2011, 40 min

Obsahy(1)

Ročně v Pákistánu dojde k více než 100 útoků kyselinou, mnoho dalších není nahlášeno. Útočníkem je většinou manžel nebo jiný člen rodiny. Tento film sleduje životy několika přeživších, jejich boj za právo a uzdravení. (Festival bollywoodského filmu)

Recenze (3)

farfalla 

všechny recenze uživatele

Tématu pakistánských žen, které zohavili jejich příbuzní, odmítnutí nápadníci nebo členové nepřátelských rodin, se věnovalo už hodně filmařů. Tento dokument však ukazuje v kostce jak se ten-který případ stal, jak pak takové ženy vypadají a žijí, jaká se jim nabízí pomoc od společnosti, od jiných žen, nemocnice, policie a politiků. Také je možné sledovat tváře manželů obětí domácího násilí, když vysvětlují, jak se to stalo. Zajímavá je proměna přístupu plastického chirurga, který s entusiasmem přijede do Pakistánu pomoci ženám s úpravou obličeje, aby se znovu mohly začlenit do života. Postupně ho přemáhají emoce a je vidět, že smutek a únava z nesčetných případů a příběhů a jeho bezmocnost mu odebrali úsměv z tváře nadlouho. Ženy popisují, že kyselina jim změnila život ve vteřině. Kamera pak doprovází političky a právničky ulicemi. Stojí mezi lidma nebo muži jenom procházejí kolem. Tehdy je cítit tíseň, protože kdokoliv z nich může ženu polít, a i kdyby byla sebevíce ostržitá, nemůže tomu zabránit. Celý dokument končí po přijetí nového zákona, prvním odsouzení násilníka, novou tváří jedné ženy a smutným odjezdem chirurga, protože spoznal brutální tvář své rodné země, o které předtím nevěděl, ale je rozhodnutý se opět vrátit a pomáhat dál. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Vynikajúco spracovaná téma, o ktorej sa akosi nehovorí. A keď aj áno, len okrajovo a človek vlastne v konečnom dôsledku nemá predstavu aká je realita. Tento dokument priniesol do mojich očí slzy, pretože toto bola naozaj silná porcia krutosti. Na osudoch niekoľkých žien, ktoré si prešli peklom po tom ako museli pretrpieť brutálny útok kyselinou, je pekne ukázaný celý proces toho čo tomu predchádzalo a aké to malo napokon následky. To všetko nielen očami poškodených znivočených žien, ale aj prostredníctvom pohľadu šikovného plastického chirurga, právničky a členiek parlamentu. Naozaj hodnotný dokument, ktorý bol napokon zakončený reálnym happyendom, keď sa podarilo pretlačiť do legislatívy zákon zaručujúci vysoké tresty pre bezcitných útočníkov. ()

Reklama

Reklama