Metro Manila (festivalový název)

Metro Manila

Drama / Krimi / Thriller / Akční

Filipíny / Velká Británie, 2013, 114 min

Sean Ellis

Frank E. Flowers, Sean Ellis (původní scénář)

Sean Ellis

Robin Foster

Richard Mettler

Nie je tomu tak dávno čom som v National Geographic magazine čítal práve reportáž o filipínskych ľuďoch, ktorích chudoba donútila vycestovať za prácou do zahraničia. Metro Manila je práve reálnym zobrazením čo núti týchto ľudí opustiť svoje rodiny, priateľov, domy. Príbeh zobrazuje farmára Oscara, ktorý pre nízku cenu ryže je donútený vycestovať do tejto metropoly Filipín. Mesto je nádherné, ale je to len akési pozlátko, ktoré ukrýva pravú tvár tejto drsnej betónovej džungle. Chudák Oscar nie je pripravený na to čo ho čaká a rovnako aj jeho ženu. Jeho milá povaha, priateľké vystupovanie sú ako voda na mlyn pre ľudí, čo sa ho snažia ojebabrať. Aj po čase, keď si nájde stabilnú prácu Manila mu ukáže svoje pazúry a drsnosť. Podobne je "priateľská" aj ku jeho žene. Po Mestu bohov a Jerusaleme opäť kvalitný film, ktorý zobrazuje pravú tvár reality, ktorá vládne v týchto chudobných častiach sveta. Nič neprikrášľuje, ani nezakrýva. Slumy, gangy, vraždy, klamstvá - to je realita veľkomesta. Na jednej strane luxus ako v Dubaji a na druhej strane špina a bordel.(20.10.2014)

Chtěl jsem to vidět vlastně jenom kvůli Ellisovi, abych věděl, jestli se mám těšit na Anthropoid. A teda kurva těšit se můžu! Ta špičková režie (srovnatelná s Fincherem a Villeneuvem) mi vzala dech a když se k tomu přidal kulervoucí příběh a úžasná realističnost, nezbylo mi, než se vytasit s maximem, které mám k dispozici. 100%(8.8.2017)

Reziser Son Elys /Strepy v Hlave, Cashback/ natocil vizualne pekny, ale pribehovo strasne plochy, nudny film. Rodinka sa odstahuje z filipinskeho vidieka do Manily, aby tam zacali lepsi a novy zivot a? Dalej nic, to ze rodina musi hrat podla pravidiel spolocnosti , tak to prosim pekne funguje zhruba poslednych 5 000 rokov, slumy ma nebavia, akurat miera korupcie bola vykreslena dobre. dialogy vsak nepatria k najlepsim a behom casu sa dialogy a aj cely film utopi v sivom, sedivom priemere. Depresivna atmosfera mala cosi do seba, takze preto len priemer : 60 %(19.4.2016)

Filmové nazretie do filipínskej metropoly Manily sa vyplatilo, pretože Sean Ellis to s kamerou vie a priviedol na obrazovku výbornú drámu. Film je rozdelený na dve časti, v tej prvej vlastne sledujeme sociálny dokument o mladej vidieckej rodinky v srdci manilskej džungli a v druhej temný krimipríbeh. Každopádne, čo na Metro Manila najviac oceňujem je, ako z filmu cítiť silný naturalizmus, kde sa nám Manila ukazuje vo svojej otvorenej drsnej podobe.(16.5.2014)

S. Ellis je úžasný ve všech směrech. Tenhle film má nejen silný příběh, ale taky neuvěřitelnou hloubku, která jde hlouběji, než se na první moment zdá. Tenhle snímek je krásně strukturovaný, perfektně načasovaný. Každý kousek plynul tak, jak měl. Možná mi tam chyběla malá špetka, která by to v určitých momentech lehce okořenila, ale jinak 4,5 *(4.7.2015)

• - Snímek se natáčel v roce 2011 výhradně v lokacích metropolitního regionu druhého největšího filipínského města Manily. Filmový štáb byl spolu s hereckým obsazením tvořen výhradně Filipínci. I z toho důvodu je originální znění filmu v filipínském jazyce. (Conspi)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 6. (Stanley619)