Metro Manila (festivalový název)

Metro Manila

Drama / Krimi / Thriller / Akční

Filipíny / Velká Británie, 2013, 114 min

Sean Ellis

Frank E. Flowers, Sean Ellis (původní scénář)

Sean Ellis

Robin Foster

Richard Mettler

Filmy z filipínské provenience nemám příliš v hledáčku, ale jsem velmi rád, že se mi naskytla možnost se podívat na snímek v koprodukci s Velkou Británií, Metro Manila. Kvalitní příběh se sympatickými postavami, které si brzo získají divákovu přízeň i díky tomu, jak se rvou s osudem a nelehkou situací. Pozitivně hodnotím také prostředí, v němž se odehrává, herce a hudbu, která dobře dotváří scény. Chviličku mi vadil střih, ale brzy jsem si na něj zvykl. Drsné scény střídají příjemnější pasáže, napětí kontruje vtipnějším okamžikům, avšak stále se děj odvíjí ve stínu odvrácené tváře Manily. Neříkám, že je konec snímku vyloženě emotivní, ale rozhodně má svoji sílu.(31.5.2014)

Sean Ellis potretie a opäť bravúrne, ako to ten chlap robí!:) Metro Manila je filmom, ktorý pre mňa nemá slabé miesto, všetko funguje tak ako má, od úvodu až po záver. Už dlho som nevidel tak autentický casting a už dlho som tak nikomu nefandil! Kamera (za ňou je opäť Ellis!!!) je nádherná aj silne-smutná, skrátka akurátna. Vedenie hercov je tak prirodzené, akoby ani nehrali, ale boli súčasťou dokumentu z Filipín. Dramatická aj kriminálna línia funguje bez zádrhelov. O obsahových, morálnych a neviem akých všetkých presahoch nehovoriac... Skrátka, skalp dole, Sean!!!(1.10.2014)

• HAL

Ty kteří tvrdili že Metro Manila je další Tropa de Elite a Město Bohů bych nejraději nakopal. I když by je to bolelo mnohem méně než mě náraz na tuhle uslzenou sociální břečku, která postrádá jednak jakoukoli akci, jednak přesah a nekompromisnost výše zmíněných filmů, ale zato nepostrádá dlouhé a zcela zbytečné vyprávění o tom že chudým lidem v chudém světě se nežije moc dobře, tuplem když se chovají jako továrna na šklebany. Aby se to tedy v druhé půli bizarně zvrhlo ve vykonstruovaný heist movie. A ještě ke srovnávání s Tropa de Elite - brazilský výlet do slumů je dravý a (ultra)pravičácký, kdežto toto je v prvé půli uchcaně pomalé a hlavně tak levičácké, že by i Marx smutně vrtěl hlavou. 4/10(21.10.2014)

"VYPRÁVĚNÍ TOHOTO PŘÍBĚHU NECHÁM NA VÁS, JÁ SE PŘESUNU DO VAŠICH SRDCÍ, KDE VÍM, ŽE BUDU S VÁMI, AŤ PŮJDETE KAMKOLIV" Ach jéééé....to jsem si na konec roku teda naservíroval optimistické filmík.....co na tohle říct?? Takové dílko z člověka vyždímá emoce i kdyby se bránil sebevíc. Tak sympatická rodinka se jen tak nevidí. Ryzí lidičkové, čistí a bezelstní....vhození do víru velkoměsta hříšného, falešného a vy sledujete, jak je to vše pomalu a jistě ovládá a vhání vstříc fatálnímu rozhřešení. Tíživá atmosféra je všudypřítomná.....pomáhá tomu i skvělá kamera, skoro jsem měl pocit, že cítím ten slum, tu špínu a naopak i silný pocit naděje a radosti sršící přímo hmatatelně ze sprchové scény.....ta nefalšovaná radost z tekoucí vody mě dojala......v ten okamžik jsem chtěl i já uvěřit, že tohle bude........ale.......nebyl....a nebo.......?(30.12.2014)

Zapomeňte na líbivého a přeceňovaného Slumdog Millionaire, protože Metro Manila je proti němu syrovější než tatarák proti pečeným žebírkům. Ovšem společného přece jen něco mají - opět se jedná o asijský film o Asiatech... natočený bělochy. Ale tentokrát se to povedlo na sto procent a já mám silný pocit, že jsem si kus života prožil v manilských ulicích, tak je totiž v tomhle směru film přesvědčivý. Ale není to "jen" existenciálně tíživé sociální drama, navíc je děj opepřen skvělou kriminální zápletkou, do jisté chvíle dost podobnou americkému Training Day, ale potom už.... Jsem nadšen a divácky maximálně ukojen.(21.6.2015)

• - Snímek se natáčel v roce 2011 výhradně v lokacích metropolitního regionu druhého největšího filipínského města Manily. Filmový štáb byl spolu s hereckým obsazením tvořen výhradně Filipínci. I z toho důvodu je originální znění filmu v filipínském jazyce. (Conspi)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 6. (Stanley619)