Soudný den

(festivalový název)
  • Jižní Korea Illyumyeolmangbogoseo (více)

Doomsday Book je poviedkový sci-fi film skladajúci sa z troch rôznych poviedok. Prvá poviedka nazvaná "Heaven's Creation" je o robotovi, ktorý ožil a o tom, čo nasleduje potom. Druhá poviedka "The New Generation" je príbeh z pohľadu chlapca, z ktorého sa stal zombie. Tretia poviedka "Happy Birthday" reinterpretuje "The Christmas Gift" od O. Henryho (William Sydney Porter). (nessbeal)

Lacike

Rozne filozoficko-nabozenske uvahy sa dvojica reziserov rozhodla navesat na netradicne zanre. Zombie horror, sci-fi, apokaliptocky film. Problem je, ze ze tie myslienky posobia dost povrchne a nedokazali ma vôbec oslovit. Tvorcom sa nepodarilo naplnit ani zakladne formulky jednotlivych zanrov, takze aj v ramci nich patria samotne epizodky medzi podpriemer. Jedinu pochvalu si zasluzi snad len technicka stranka. Co az tak neprekvapi vzhladom na mena reziserov. Nastastie ich mena som si zistil az po filme, takze som nemal vysoke ocakavania. Inak by som nebol sklamany, ale rovno nasraty. Snad si Ji-un Kim pri Arnieho Last Stand vybral lepsiu chvilku. 4/10. ()

maddy

Doomsday Book vyzeral ako celkom ambiciózny projekt. Tri poviedky vynikajúcich juhokórejských režisérov (Pil-seong Im - napr. Antarctic Journal 4*, Hansel & Gretel 5* / Ji-un Kim - A Tale of Two Sisters 5* Good, the Bad, and the Weird 3,5*, I Saw The Devil 4*...) pojednávajúce o „našom“ súdnom dni. Nakoniec sa z toho vyvinula neskutočná absurdita a sklamanie roka 2012 na poli ázijských filmov. Prvá poviedka pojednáva o „zombie“ nakáze. Zombie v podaní Juhokórejcov? Bohužiaľ, nechajte si zájsť chuť! Z počiatku sa jedná o nejakú prapodivnú romantickú komédiu, a keď asi po 20 minútach vypukne nákaza, tak záberov na zombie svet je málo a nečakajte ani žiadne naháňačky s žijúcimi postavami, ani žiaden gore. Jednoducho nepríde nič ... namiesto toho sledujeme ako si juhokórejska moderátorka (alebo politička? Deň po zhliadnutí si už ani to nepamätám) spieva ruské piesne. Osobne som sa ani raz nezasmial. Nejaký pokus o sociálnu kritiku je badať (krátky záber na evolučný vývoj človeka až po zombie), ale všetko je utopené v trápnom nevhodne zvolenom humore. Posledných cca 5 minút na diváka čakajú aj nejaké veľkolepejšie zábery na mesto alebo prelet helikoptérou, ale predošlú nudu to nedokáže zachrániť. Jedine, čo stojí za zmienku je technické spracovanie, ktoré je naozaj na úrovni, vrátane masiek – tých pár zombie Kórejcov nepôsobí tak smiešne ako to znie. 2* / Druhá poviedka značne zmení prístup a jedná sa o filozofickú drámu. „Doomsday“ tu predstavuje strach z robotov vyspelejších ako sú ľudia. Akokoľvek zaujímavo to znie, tak zabudnite na hocičo v štýle „I, Robot“. Jedná sa totiž o pomalú drámu s množstvami dialógov/monológov. Ústrednou postavou tu je robot, o ktorom si myslia, že je Buddha. Zvolený prístup by síce nevadil, ale na to by poviedka potrebovala silný scenár. Musela by pokladať otázky, ktoré „intelektuálne pozdvihnú“ alebo sa nad nimi je možné aspoň zamyslieť. Nič také nečakajte. Jedná sa len o prapodivný pokus o filozofický blábol. V závere sa to navyše snaží vyvolať emócie, ale kde nie je žiaden vzťah k postavám, tam to jednoducho nejde. Čo poviedku opäť drží nad vodou je opäť priam brilantné technické spracovanie. Robot vyzerá ako by vypadol z vysoko miliónového amerického blockbusteru, zaujímavé je nasvietenie budhistického chrámu alebo aj futuristická strohosť chodieb/bytu vytvára aspoň filmové obrazy, na ktoré je radosť pozerať. Škoda len, že im chýba akákoľvek hĺbka. 2* / Posledná poviedka pojednáva o zrážke Zeme s ...ehm... asteroidom vo forme biliardovej gule (nie, to nie je spoiler bolo to už aj v traileri). Keď predošlé poviedky boli značne absurdné, tak pri tejto poslednej je absurdita na maxime. Neviem, či to mal byť pokus o tragikomédiu alebo paródiu, ale poviedka skáče každou sekundou z jedného žánru do druhého. Raz pridáva na vtipe (značne nevtipnom), inokedy sa tvári ako smrteľne vážna apokalyptická dráma, na konci tlačí na pílu a zobrazuje postavy zaliate slzami, ale je otázne, či to myslí vážne, keďže sa venuje takto absurdnej téme. Budem sa opakovať, ale poviedku opäť drží na úrovni len slušné technické spracovanie. 1,5* / CELKOVO: 2* () (méně) (více)

sochoking

Ja som sa narozdiel od J*a*k*u*b*a tešil, pretože hodnotenia tunajších hororových fajnšmejkrov mi jasne naznačili, že mne sa to bude naopak lúbiť. Prvá poviedka o víruse, po ktorom zošalejú kravy a hned' na to sa ľudský druh zmení na brutálne vymakané zombie sa mi páčila už aj kôli pár vtipným vložkám ( televízni reportéri začnú valiť na hudobné nástroje a ženská do toho spieva po rusky, alebo vývoj od neandrtálca po.... ved' sa nechajte prekvapiť ). Druhá je pre zasvätencov zenového budhizmu. Ak Wilíkov Smitíkov robot bol JA, Robot a uvedomoval si svoje ego, tak tento potom bol NIE- Ja robot a dosiahol Nirvány. Kedže sám praktikujem Zazen takže kecy v tejto druhej poviedke sa mi páčili, takže mi vôbec neprekážalo, že som sa ani raz nezľakol, alebo nevýskal od radosti nad utrhnutou hlavou či litrami preliatej krvi. No a tretia... tak to je úlet! ()

J*A*S*M

Povídkový film dvou význačných jihokorejských režisérů (co film, to červená čsfd barva) pojednávající o konci světa. Jedna povídka o virové "zombie" nákaze, druhá povídka o robotovi, který přestane poslouchat, třetí povídka o asteroidu, který se k planetě Zemi blíží z hloubi kosmu a zanedlouho dojde k nárazu... to zní jako velmi ambiciózní apokalyptický sci-fi projekt. Ale těšil jsem se zbytečně. První povídka je ještě docela oukej - takhle nějak - byť intenzivněji - jsem si to představoval. Druhá povídka pak celkem razantně mění žánr a nabízí ukecané filosofující cosi. Nic proti záměru, natočené je to hodně dobře, ale co já s tím, když mě onen osvícený robot ani nijak intelektuálně nestimuloval, ani emočně nezasáhl. Závěrečná povídka je pak už čirá otravná fantasmagorie. Až se dozvíte, co k nám z toho vesmíru vlastně letí ... no radši nic. 4/10 ()

ScarPoul

Prvá filmová poviedka Brave new world je post apokaliptický zombie horor. Zároveň je to kritika konzumnej spoločnosti hlboko skrytá za prostoduchosťou charakterových vlastností hrdinov. Človek, ktoré mu vadí špina, pritom žije v špinavom prostredí a okolí , pod nadvládou rodičov a panovačnej sestry, jeho známosť, ktorá fotí každý jeden okamih, namiesto toho aby ho prežívala, mladici ktorý obťažujú bozkávajúce sa páry kvôli promiskuite a potom všade prítomné násilie a nepochopenie. Obohatíme to o pažravosť a mediálnu dezinformatívnosť a dostaneme celkom zmysluplnú a hĺbavú poviedku s hororovými prvkami. Jediné čo jej uberá na kvalite je určitá neukotvenosť v dramatizácií príbehu a tiež snaha o vytvorenie biblicky ladeného konca - čo síce nie je zlý nápad, ale nie je ani dotiahnutý do dokonalosti. -3 hviezdy. Heavenly Creatures rozpráva o ďalekej budúcnosti a o robotoch, ktorý zastávajú v spoločnosti dôležité miesto. Príbeh je pomerne komornejší ako prvá poviedka. V jej centre stojí robot, ktorý dosiahol osvietenie. Stal sa Budhom. Na jednej strane mu jeho osvietenie zriadenci kláštora veria, ale okolitý svet, hlavne tí čo majú na svedomí konštrukciu tohto robota to považujú za chybu. Znova je tu v kontraste aspekt viery a morálky. Bohužiaľ ale robotom prezentované Budhové výroky sú pomerne známe a sprostredkovať nám ich je úlohou súčasného Dalajlámu a nie robota , ktorého autenticita je výborná. Ale chýbalo mi tam niečo pamätnejšie ako filozofovanie o tom čo už dávno poznáme - 3 hviezdy. Posledná poviedka Happy Birthday rozpráva o nepodarenej objednávke do vesmíru , ktorá zničí svet na narodeniny malého dievčatka. Rovnako ako predošlé tri poviedky aj táto v sebe nesie veľa satyrických a humorných prvkov dotýkajúcich sa našej konzumnej spoločnosti, ale rovnako ako predchádzajúce príbehy ani tento nemá výraznejšiu zápletku a okrem dobrého nápadu sa nesnaží ani o prehlbovanie vzťahov medzi postavami, čo považujem za najväčšiu chybu celého filmu. Možno že na 40 minutách sa veľa experimentovať nedá, ale príbehy by mali byť vždy o niečom viac ako len o dobrom nápade. 3 hviezdy ()

• Film byl oznámen už v roce 2006 a měl se sestávat ze tří segmentů od režisérů Ji-un Kima, Pil-seong Ima a Jae-rim Hana. Zatímco první dva jmenovaní své segmenty natočili ješte ve stejném roce, Han nabíral zpoždění a od projektu nakonec odstoupil. Snímek se tak dostal do kin až po šesti letech, s poslední častí společně režírovanou Pil-seong Imem a Ji-un Kimem. (Raztubyl)