Zlo

Slovensko, 2012, 75 min

Peter Bebjak

Erik Eržin

Martin Hasák

Už niekoľko rokov som si kládol otázku, prečo aj Slováci aspoň z času na čas nenatočia nejaký horror? Preto ma táto snímka príjemne prekvapila, i keď sa jedná o lacnú a svojim spôsobom prostú záležitosť. O originalite čo sa príbehu týka síce nemôže byť reč, ale niektoré scény mi prišli celkom nápadité a naviac okorenené jemným humorom (napr. biele plachty). Démonická atmosféra začína gradovať v momente, keď sa "traja pátrači" vlámu do domu, v ktorom tak trochu straší. Musím sa priznať, že asi dvakrát som sa príjemne zľakol aj ja ako divák a "pátrač" zároveň. S prihliadnutím na to, že sa jedná o slovenský film (nemienim však akýkoľvek film nadhodnocovať len preto, že je slovenský), dovolím si tvrdiť, že ako horror funguje v celku dobre a ani zarytého horrorového fanúšika určite neurazí (i keď ani nenadchne). V zahraničnej horrorovej produkcii sa točia aj neporovnateľne väčšie sračky.(14.4.2012)

Ty jo, tak to docela čumim! Já tyhle FF horory zrovna moc nemusim, ale tady se krásně ukázalo, že když vezme do pazoury H8 někdo jinej, než zpovykanej Američan, může z toho bejt docela slušnej horor i pro toho, kdo tomuto žánru nefandí. Krom toho že se ručka tolik nekomíhala, takže bylo něco i vidět, tu zafungovalo především napětí, který se dalo krájet a který takový Paranomal Debility může jen a jen závidět. Je docela škoda, že se tohle nedostalo do nějaký širší kinodistribuce. To by na Západě čuměli. 70%(25.12.2012)

Jožo, Fero a Dušan zobrali kameru a odjebali sa vykrúcať paranormálne javy. Už to predsa robí vo svete kadeaký kokot, len Maďarsku ešte nikto. Piecku im to nezrúti, tak čo! V akési prdeli nad Váhom navyše býva jeden mastniak, čo hovorí, že ma doma zlo. No nechoďte sa presvedčiť, či mu jebe, či čo! Nejebalo. A chalani sú v peknej riti! Tento uhorský NAH. je ozaj prekvapivo dobrý, až by som sa nebál erudovane povedať, že na evropské pomery popiči, a s prehladom strká do vrecka každú druhú americkú sračku. Igen, je to síce kopírka ako dizsnó, ale ruku na guľe, isten bizony, páčilo sa mi to! A čudujte sa ako chcete, ani mi nevadilo, že hlavné úlohy hrajú gayovia! Prísť to spoza oceána, najebem tomu tri ani nežmurknem, ale pretože to prišlo od bryndzových bratov, jednu navyše prihodím, lebo som si raz v Ružomberoku bohovsky zatrkal.(2.1.2013)

Příjemná a překvapivě fungující subžánrovka ze slovenska, s nápaditě napsanými postavami a svižným dějem plným odkazů na klasiky bububu filmů... Mouchy to má-hlavně prostory baráku nejsou tak rozlehlé a tak se pořád běhá nahoru a dolů a nahoru a dolů-ale, i přes slabší rozpočet, to(i po efektové stránce) strčí do kapsy nejedny Grave Encounters..(5.3.2013)

Zmes amerických Found Footage hororov v jednom. Čo ale mne vôbec nevadilo! Napínavá atmosféra hlavne v druhej časti filmu. V takýchto filmoch býva po väčšine prvá časť zbytočne naťahovaná a nudná, ale tu som sa bavil. Herecké výkony mi vôbec neprišli amatérske a do tohto typu filmu mi pasovali. Dokonca som sa aj na nejakých scénach dosť nasmial. Ani som nečakal, že so slovenským hororom, pri ktorom nemusím dávať úvodzovky budem tak spokojný.(14.4.2012)

• - Jedná se o první slovenský horor určený do kinodistribuce. (Sufferer)

• - V kancelárii chalanov vidieť v pozadí na stene plagát k found footage hororu Paranormal Activity 3 (2011).

(Stefan Deryck)

• - Budova, ve které bylo uvězněno samotné zlo, leží v obci Bernolákovo, nedaleko Bratislavy. (herr_carter)