Zlo

Slovensko, 2012, 75 min

Peter Bebjak

Erik Eržin

Martin Hasák

Bože tak ten nehorázne dlhý nudný začiatok ma fakt iritoval. A tí herci ani nehovorím, ťažko sa mi zvykalo na to, že to nie je po anglicky alebo dabované. Nemám rada slovenské filmy príde mi to vždy, že nikto tam nevie hrať a každý sa mi tam zdá neprirodzený. Ale tu uznávam, že to nebolo ako v amerických filmoch, kde sa na niečo divné alebo buchot spýtajú Čo to bolo?! a tvária sa vyľakane a tu sa spýtali, že Čo to bolo do piče?! Tak to rozhodne prirodzené bolo pre mňa. Znie to divne ale tie nadávky dopomohli k väčšej vierohodnosti, pretože keby som tam ja nadávam 3x toľko. Už počas filmu to bolo samé kurva, kurva, kurva, piči, piči, piči... ako sa má človek odnaučiť nadávať, keď pri horrore sa to proste nedá. Slovenský či uzbekistánsky horror, keď je tam proste duch alebo démon som v riadnej kaši a bojím sa. Ale tak na to, že je to zo Slovenska to bolo fajn. A to nepíšem za to, že som Slovenka radšej by som to zprdla ako chválila ale tak priznávam sa, že som sa bála. A tomu vlasatému už chýbala len Filchova mačka.(9.5.2014)

• harfuska

Typický slovník mladých slovenských chalanov, ktorý mi tak neskutočne pil krv, sa tiahol celú dobu filmu. Do toho roztrasená kamera, ktorá snímala hlavne tmu a zrýchlený dych, a jeden desný chlapík, žijúci v dome, v ktorom zúri „zlo“. Celý film mi pripadal ako nepodarený vtip a nielenže som sa nebála, ale hlavne som vždy vedela, čo bude nasledovať. Už dlho som nevidela tak hlúpy blud a bola stráta času sledovať ho, aj keď trval len niečo cez hodinku. Ale ak sa aj napriek tomu rozhodnete pozrieť si to, tak si pripravte kýbel svätenej vody, aby ste sa mali čím obliať, keď začnete upadať do kómy.(15.7.2015)

Nedávno jsem se díky SZM rozplýval, jak se ze Slovenska začíná nečekaně blýskat na poměrně slušné horrorové časy a jen o pár dní mi slovenský horror uštědří hned další ránu přímo mezi oči. A to dokonce formátem, který mě prakticky vůbec ničím (snad na dvě výjimky) nezaujal. ZLO mi pěkně nasekalo na prdel, pocuchalo zákrční chloupky a pohrálo si s povrchem mé kůže. Found footage mě nechává chladným, spíše tedy ve mně vzbuzuje opovržení, ale Bebjak se s tím nesral a ukázal nám, jak se dá natočit výborné FF, které okamžitě řadím na třetí příčku mých oblíbených filmů mé neoblíbené formy horrorového filmu, hned za Diary of the Dead a Noroi. Horrorové Slovensko jede. Viděno na BXM 2014.(18.11.2014)

Nalákala mě akorát snaha Slováků nízkorozpočtový horor ve stylu Paranormal Activity. Mínusy jsou akorát stupidní dialogy s nadávkami. Ve Zle se aspoň zápletka rychle rozjede, zatímco v podobných filmech za mořem, to trvá dlouho a začíná to nudit. Ale i tak se tady nejedná o žádný přelom, protože tyhle lekačky, modlení, zahnávání duchů a pobíhání po domě tu už byli. Celkem uvěřitelný make-up a pár světlých hereckých momentů. Jako horor, na který půjdou tisíce diváků to bohužel nepůsobí. Ale na Slovensko, dobrý.(6.3.2013)

Smekám před Slováky. Absolutně mě tenhle film dostal na prdel. Je to takový REC ve slovenském podání. Možná, že se tam našli nějaké chyby, ale já jsem je vůbec nevnímal. Seděl jsm zařezanýa čuměl jak puk. Vážně jsem nečekal tak perfetní hutnou atmosféru. Bylo to perfektně zahrané, efekty byly autentické. Mělo to grády. Já nemůžu jít pod 5 hvězd. Na 100% mě film dostal. Doporučuji každému co se rád bojí. Slováci udělali tímto snímkem obrovský skok dopředu co se týče vývoje kvalit filmů. Viděno 3x a stále stejná atmosférická mrazivost! Bez jakéhokoliv přemýšlení bych se na tento film podíval znova.(29.11.2012)

• - Budova, ve které bylo uvězněno samotné zlo, leží v obci Bernolákovo, nedaleko Bratislavy. (herr_carter)

• - Při rozpočtu pouhých 100 000 eur vznikal snímek během 11 prosinových dnů roku 2011. (Sufferer)

• - Jedná se o první slovenský horor určený do kinodistribuce. (Sufferer)