Zlo

Peter Bebjak

Erik Eržin

Martin Hasák
  • harfuska

Typický slovník mladých slovenských chalanov, ktorý mi tak neskutočne pil krv, sa tiahol celú dobu filmu. Do toho roztrasená kamera, ktorá snímala hlavne tmu a zrýchlený dych, a jeden desný chlapík, žijúci v dome, v ktorom zúri „zlo“. Celý film mi pripadal ako nepodarený vtip a nielenže som sa nebála, ale hlavne som vždy vedela, čo bude nasledovať. Už dlho som nevidela tak hlúpy blud a bola stráta času sledovať ho, aj keď trval len niečo cez hodinku. Ale ak sa aj napriek tomu rozhodnete pozrieť si to, tak si pripravte kýbel svätenej vody, aby ste sa mali čím obliať, keď začnete upadať do kómy.(15.7.2015)

Veľké prekvapenie. Slovenský žánrový film, o ktorom sa ešte bude hovoriť a ktorý sa nemá za čo hanbiť. Po všetkých tých hollywoodskych hororových produktoch, ktoré si pohrávajú z paranormálnou aktivitou a pritom stíhajú točiť remaky ázijských duchárských príbehov, je tento film prvou lastovičkou slovenského hororu, ktorý je podobne ako tie americké odchovaný na niektorých vybraných kúskoch. Odkazy na Blair Witch, Paranormal activity, Nenávisť, Shining, Exorcistu a ďalších jednak predstavuje skvelý odrazový mostík, ktorého sa tvorcovia bez váhania chopili a zároveň odkazy na tieto filmy svedčia o zasvätenosti tvorcov, oboznámených s hororovým žánrom a jeho najznámejšími dielami. Výsledok je perfektný. Prvá polovica je neuveriteľne vtipná. Jedna hláška strieda druhú a väčšina z nich vyjde z úst Kamilovi Kollárikovi, ktorý sa stal asi najvýraznejšou postavou celého filmu. Ostatný za ním nezaostávajú. Aj keď Richard Felix je hlavne pri vysvetľovacích scenách trocha teatrálny. Ale výsledný dojem a jeho šialené pobehovanie z miestnosti do miestnosti, dopomôže k niekoľkým skvelým lakačkám. Posledná polhodina je natoľko atmosférická a strašidelná, že som sa s chuti bál a zároveň si užíval fakt, že sa pozerám na slovenský horor. Bebjak sa týmto dostane do podvedomia širšej verejnosti ako zručný režisér, ktorého ďalší film sa bude napäto očakávať A koniec považujem za naozaj výborný. Pre mňa jasný dôkaz že slovenský film sa prebúdza a vysmieva sa Immortalitas do tváre.(12.4.2012)

Zmes amerických Found Footage hororov v jednom. Čo ale mne vôbec nevadilo! Napínavá atmosféra hlavne v druhej časti filmu. V takýchto filmoch býva po väčšine prvá časť zbytočne naťahovaná a nudná, ale tu som sa bavil. Herecké výkony mi vôbec neprišli amatérske a do tohto typu filmu mi pasovali. Dokonca som sa aj na nejakých scénach dosť nasmial. Ani som nečakal, že so slovenským hororom, pri ktorom nemusím dávať úvodzovky budem tak spokojný.(14.4.2012)

Ducharsko - diabolský príbeh slovenského režiséra, ktorý prekonal všetky moje očakávania. Nebyť krátkej stopáže, o dve scény "strachu" viac - čistých 5 hviezd. Napriek tomu veľmi silné štyri!! Kam sa hrabú Černobyľské denníky či Diabol v tele. Hodnotenie 65 % nezobrazuje silu tohoto snímku. Nech každí kto chce, pozrie a posúdi sám. Podľa mňa to stojí zato! Apropo - nepamätám sa, kedy som sa tak dobre nasmial. Film obsahuje veľa vtipným dialógov čo na počudovanie žánru hororu tohoto typu na kvalite absolútne neubralo.(18.7.2012)

Dobré to bolo! A neprišlo mi to ako kopírka - pocta skôr. Ona to vždy začala nejaká tá povedomá situácia (hlavne teda z Recu a Blair Witch, alebo napríklad aj z Kubrickovho Shining), ale pokračovala nakoniec inak, akési alternatívne vyústenie situácie (minimálne tá Blair Witch scéna bola rozhodne pocta). Trochu ma iritovali herci, ale čo som čakal?! Vraj prvý slovenský horor. Bože díky že to neni slasher! Napätie ujde, lakačky fungujú a atmosféra, tá ma vyložene bavila. Okrem toho, je to sranda: "Potraviny sú vaše tiež? Boli. Museli sme zavrieť, keď to celé začalo. Prečo? Nedalo sa. Vždy som musel prísť ráno poupratovať. Tovar rozhádzaný po zemi, dotrhané obaly, porozbíjané flaše. Ľudia prestali chodiť keď to našli a Jednota je tu kúsok za rohom..." 65% PS: Ak má pán Bebjak s found footage ešte nejaké plány, doporučil by som mu navštíviť so štábom staré kasárne na Vojenskej ceste, v Bratislavskej Dúbravke. Je to tam síce opustené, so zákazom vstupu, ale koho to kedy zastavilo, že?(11.11.2012)

• - Při rozpočtu pouhých 100 000 eur vznikal snímek během 11 prosinových dnů roku 2011. (Sufferer)

• - Budova, ve které bylo uvězněno samotné zlo, leží v obci Bernolákovo, nedaleko Bratislavy. (herr_carter)

• - Jedná se o první slovenský horor určený do kinodistribuce. (Sufferer)