Zlo

Slovensko, 2012, 75 min

Peter Bebjak

Erik Eržin

Martin Hasák

Prekvapenie v rámci slovenskej tvorby a to found Footage žánru nijak zvlášť neholdujem. Niežeby film nemal výraznejšie chyby, len nedostatok originality je evidentný od úvodu do samého konca, ale technická realizácia je na úrovni a hlavne v druhej polovici tvorcovia prekvapujú radou nečakane pôsobivo natočených momentov. Vlastne ide v mnohom o atmosferický zážitok porovnateľný so zahraničnou tvorbou, čo je už samo o sebe úspech a rutiny typu Paranormal Activity Zlo prekonáva bez akýchkoľvek ťažkostí.(21.12.2012)

Absenciu napätia Zlu rozhodne vyčítať nemôžem. Lenže keď necháte bežať ručnú kameru, pripravíte diváka na to, že v nej možno uvidí niečo strašidelné, tak sa bude báť automaticky. Ale dobre. Som rád, že Bebjak a spol. pripravili zopár CGI, že ukázali divákovi aj to ZLO a že teda nemá na konci pocit, že ostal o niečo ochudobnený. Lokácia je fajn, herci sú zlí, čo dodáva filmu nechcene na autenticite no a teraz ku kameńu úrazu. Tým je samozrejme scenár. Zlo neponúka absolútne nič originálne, iba stokrát prevarené klišé, ktoré vídame so železnou pravidelnosťou od 60tych rokov v dielach amerických, talianskych a španielskych. Mytológia je neprepracovaná, doslova smiešna, ak by som vedel, že za strelcom v DNV, ktorého som počul na vlastné uši strielať, stojí ono ZLO, tak sa dávno odsťahujem:). Chovanie postáv v duchu dôležitejší je film, ako vlastné životy sa vo svojej stupidite ukáže v najdebilnejšej scéne filmu, a to jeho závere. SPOILER: Čo tak zlo radšej vypustiť von a pripraviť si aspoň pôdu pre pokračovanie? Alebo som to zle pochopil? Chcelo to ešte mesiac popracovať na scenári a nemuseli tu padať jednohviezdičkové hodnotenia, ktoré plne chápem. Ja sa snažím byť objektívnejší a zároveň aj vlastenec, takže kompromis v podobe troch (za tú peknú mrazivú levitáciu) mi pripadá v poriadku. Ako španielsky alebo americký flák by som to odpísal.(1.7.2013)

Bum! Z čista jasna, úplne v tichosti, vznikol pravdepodobne prvý slovenský horor. Neviem o inom. Bol som presvedčený, že v našich podmienkach sa dá natočiť všetko možné, len nie akčný film a horor. Kajínek nedávno dokázal, že to v rámci akčného thrilleru celkom ide a u nás sa stalo nemožné, vznikol horor. V jednej scéne, jedna z hlavných postáv pri pohľade na vysiace voňavé stromčeky povie:" Hm, vidno, že má napozerané"... To bol jemný odkaz na film Sedem. Je vidno, že i režisér Bebjak má napozerané. Jeho Zlo je totiž z každého hororu niečo, asi najviac pochytil z Blair Witch, niečo z Paranormal activity a niečo možno z REC, ale nejde o to. Ide o to, či to funguje a čuduj sa svete, áno. Z tohto pohľadu sa mi film ťažko hodnotí. V našich podmienkach by to pred 10-20- timi rokmi, bol hit ako delo, ale ak ste spomínané horory videli, pravdepodobne žasnúť nebudete. Ak nie, tak vás pravdepodobne dostane. Za málo peňazí dokázal Bebjak zahrať veľa muziky a horor by si neurobil hanbu ani na medzinárodnom poli, pretože ako horor má všetko, čo má mať. Samozrejme chyby tú sú. V úvode možno zbytočne často roztrasená kamera, ale hlavne nevyrovnané herecký výkony. To je v horore dosť dôležité. Chýbal mi realistický krik, strach v hlase, jednoducho vystrašené farby hlasu znejú inak a celkovo to nebolo 100%-tné herecké nasadenie. Ak by toto dokázal Bebjak z hercov vytrieskať, mohlo by to byť super. Váhal som v hodnotení, ale prikláňam sa k slabším štyrom. PS: A teraz, kto pôjde do pivnice po zemiaky? 70%(2.5.2012)

Bol som zvedavý čo nového naši filmári vytvorili, dokonca v žánri horor, ktorý u nás nie je ešte ani v plienkach, a tak som siahol po tomto kúsku, ktorý vôbec nie je taký zlý. Na naše pomery je to hotový trhák. Hneď na úvod ma prekvapilo, že som tu nevidel Kramára, Studenkovú, Vajdu a podobných, pretože som si myslel, že oni sú už naozaj všade. Neopozerané tváre každopádne potešili. Má to atmosféru, zopár ľakačiek, pri ktorých som skoro zinfarktoval a nenudilo ma to. Škoda, že na logiku v scenári očividne pozabudli.(7.7.2013)

Dobré to bolo! A neprišlo mi to ako kopírka - pocta skôr. Ona to vždy začala nejaká tá povedomá situácia (hlavne teda z Recu a Blair Witch, alebo napríklad aj z Kubrickovho Shining), ale pokračovala nakoniec inak, akési alternatívne vyústenie situácie (minimálne tá Blair Witch scéna bola rozhodne pocta). Trochu ma iritovali herci, ale čo som čakal?! Vraj prvý slovenský horor. Bože díky že to neni slasher! Napätie ujde, lakačky fungujú a atmosféra, tá ma vyložene bavila. Okrem toho, je to sranda: "Potraviny sú vaše tiež? Boli. Museli sme zavrieť, keď to celé začalo. Prečo? Nedalo sa. Vždy som musel prísť ráno poupratovať. Tovar rozhádzaný po zemi, dotrhané obaly, porozbíjané flaše. Ľudia prestali chodiť keď to našli a Jednota je tu kúsok za rohom..." 65% PS: Ak má pán Bebjak s found footage ešte nejaké plány, doporučil by som mu navštíviť so štábom staré kasárne na Vojenskej ceste, v Bratislavskej Dúbravke. Je to tam síce opustené, so zákazom vstupu, ale koho to kedy zastavilo, že?(11.11.2012)

• - Jedná se o první slovenský horor určený do kinodistribuce. (Sufferer)

• - Při rozpočtu pouhých 100 000 eur vznikal snímek během 11 prosinových dnů roku 2011. (Sufferer)

• - V kancelárii chalanov vidieť v pozadí na stene plagát k found footage hororu Paranormal Activity 3 (2011).

(Stefan Deryck)