Židovské muzeum

Scénář:

Petr Ruttner

Kamera:

Andrej Barla

Zachované synagogy umožňují setkání s kulturou a osudy židovského města v Praze... Židovské muzeum v Praze bylo založeno v roce 1906, v době, kdy stará židovská čtvrť procházela důkladnou asanací. Tehdy vedení Pražské židovské obce cítilo potřebu zachovat upomínky na historii, tradice a zvyky československých Židů a také uložit památky z několika zničených synagog. Největší nárůst sbírkových předmětů nicméně muzeum zažilo paradoxně během druhé světové války, kdy posloužilo ke shromáždění majetku zrušených židovských obcí na našem území. Údajně měly být využity jako fond plánovaného muzea vyhynulé rasy. Muzeu se dařilo přežívat i v období socialismu, kdy byla jeho činnost zpochybňována vzhledem k protisionistickým náladám. Podpora státu mu byla po desítky let odpírána. Nový rozvoj instituce nastal v 90. letech a dnes dostává pověsti jednoho z nejdéle kontinuálně fungujících muzeí svého druhu na světě. Tematické expozice plné hodnotných judaik lze navštívit ve čtyřech historických synagogách a dalších objektech na pražském Josefově. Bohaté sbírky, které muzeum vzhledem k pohnutým historickým okolnostem shromáždilo, dodávají celistvý obraz o životě a historii Židů v regionu Čech a Moravy a jedinečně odrážejí jejich kulturní a duchovní paměť. (Česká televize)