Zbav se svých miláčků

Zbav sa svojich miláčikov

(festivalový název)
  • Austrálie

Drama / Romantický / Thriller / Životopisný

USA, 2013, 104 min (Alternativní: 95 min)

Na Kill Your Darlings jsem se podíval především kvůli Danielu Radcliffovi, chtěl jsem ho vidět v jiné roli, než je Harry Potter. A zvládl to dobře. Vedle něho se mi líbil i Michael C. Hall a jeho ztvárnění stalkera. Ale nejlepší výkon celého filmu podává Dane DeHaan, ten byl opravdu skvělý a celý film pozdvihuje minimálně o jednu hvězdu.(5.3.2014)

Burroughs, Ginsberg, Kerouac… beatnici patří k mým oblíbencům, především pro jejich otevřený místy šokující směr. Přečetla jsem nespočetně knih o jejich životě a především jejich (pro mne) hlubokomyslné počiny.Ve víru nadšení jsem proto usedla k filmu Kill Your Darlings. Žádná hlubší očekávání jsem neměla proto hodnotím film jako průměrný. Filmovému zpracování mohu klást k dobru herecké obsazení. Lucien Karr v podání Dane DeHaaneho byl pro mne tahounem po celou dobu, jistě tím, že především ukazoval, jak komplikovaný vztah k němu měl mladý Ginsberg. Byl Lucien pro Allana múzou nebo platonickou láskou (která nebyla vyslyšena) ? Kdo mne mile a hodně překvapil autentičností byl Will Burroughs v podání Bena Fostera - opravdu geniální obraz tohoto výjimečného autora. Pokud se řadíte mezi příznivce “BEAT GENERATION“ doporučuji film vidět !(5.3.2015)

Na tento film jsem se moc těšila a jsem nadmíru spokojena. Režisér John Krokidas mě neskutečně překvapil a hlavně mě dostala hudba!! Ta byla výborná od začátku do konce a mám ji v hlavě i několik hodin po shlédnutí filmu :) Je tam jak dobová hudba, tak i současná, kterou si v té době nemohli ani představit, ale do příběhu skvěle zapadala :) Budu se opakovat - ale jsem moc ráda, že Radcliffe nezůstal pouze u HP, jelikož jak dospívá - umí hrát čímdáltím víc :) Chválila jsem ho již v Ženě v černém, což byla bomba a v tomto filmu je to již úplně jiný člověk a zbavil se i svých typických mimických výrazů...:) I když bude mít plno lidí s tímto filmem problém, pokud nečetli alespoň jednu knihu od daných autorů (nebo se o ni alespoň nepokusili ;) ) já jsem se bavila od začátku do konce a chronologie, která v tomto filmu vlastně ani není - jak vlivem omamných látek, tak posouváním scén pozpátku, ale i celkovým stylem života hlavních postav ,mě udržovala v patřičném napětí a koncentraci. Všem jsem ty jejich vztahy věřila :) Ke všem jsem se dostala tak blízko, jak jen to šlo a znázornění "uličnictví", kterým se snažili získat pozornost lidí z okolí (ať už se jedná o akci v knihovně, která byla dost úspěšná), tak i o zkoušení všech možných drog i o homosexuální zkušenosti či speciální praktiky v knihovně - vším si Vás tato skupinka získá. I samotná "zuřivost" a touha utéct od všeho je ve snímku natočena s vášní a důrazem na detail, kdy si jako paní vedle mě tuto vzpomínku vryjete do paměti třeba i výkřikem, který od ní nešel přeslechnout - "Né - Harryho Pottera nech být, ty homouši! " :D :D :D(17.11.2014)

• Freemind

Tohle je rána vedle snad ve všech možných ohledech. Někteří beatnici (Ginsberg tedy určitě) byli sebestřední pozéři, rozhodně si ale nezasloužili, aby prapočátky celého hnutí zfilmoval hluboce podprůměrný režisér, který všechny klíčové postavy obsadí béčkovými a seriálovými herci (Ben Foster by měl za svůj výkon dostat kulku do hlavy - jako Burroughsova žena). Nefunguje tady vůbec nic - ani převyprávění biografií, ani ztvárnění halucinogenních prvků beatnické tvorby, všechno to vypadá jako levné televizní biodrama. Pokud máte rádi beatníky, ruce pryč.(4.3.2014)

• Ashar

Banda pošahaných studentíků se sjíždí kde čím a vymýšlí šílené hovadiny. Účelem jejich chování je vymanit se z kruhu normálního běhu života a napsat něco výjimečného. Jak Allen, tak i Lucien jsou adolescenti, poznamenáni působením a vývojem života v amerických rodinách 40.let. Tak na mne zapůsobila první polovina snímku. Herecký výkon na vysoké úrovni, ale film jako takový mne vůbec nezaujal. Film jsem nedokoukal, ale zkusím se donutit abych druhou půlku zhlédl. Druhá polovina? Návod, jak se stát básníkem. Totálně se sjet, dát se opíchat do zadku nějakou náhodnou buznou a následně se nechat vyhodit ze školy. Chudáci básníci. Ještě že ti naši jsou alespoň na holky. Snímek bych neoznačoval jako romantický, ale úchylný!(2.3.2014)

• - Syn Luciena Carra Caleb zažaloval tvůrce snímku prohlašujíce, že jde o "šíření klamavých informací a další hollywoodskou propagandu." ... "Film je založen čistě na vyprávění Allena Ginsberga, který měl nespočet důvodů ke zkreslení faktů tak, aby mu zapadly do vyprávění a ladila jeho egu." Caleb Carr dále zdůrazňuje skutečnost, že David Krammerer, kolem jehož smrti se snímek točí, pronásledoval a sexuálně obtěžoval jeho otce již od dvanácti let věku. Uvádí, že jen díky přátelství s Jackem Kerouacem si Lucien konečně uvědomil, jak špatné a kriminální povahy byl Krammererův vztah vůči jeho osobě. Calebovu tvrzení nahrává i rozsudek soudce v případu jeho otce, který uznal, že Karemmerer na něj působil svým sedmiletým obtěžováním a pronásledováním takovým tlakem, že Lucien neviděl jinou možnost než použití násilí. Byl odsouzen na 18 měsíců v Elmira Correctional Facility v New Yorku. (Larrysbride)

• - Vo filme hraje David Cross Ginsbergovho otca Louisa. Vo filme I'm Not There (2007) si tento herec zahral samotného Allena Ginsberga. (Saraswati)

• - Snímek byl poprvé uveden na festivalu Sundance v Utahu 18. 1. 2013. (Zdroj: ČSFD.cz)