Zbav se svých miláčků

(festivalový název)

Kill Your Darlings

Drama / Romantický / Thriller / Životopisný

USA, 2013, 104 min

Nebylo to vyloženě špatné, ovšem od začátku do konce filmu jsem se nemohl zbavit té teenagerské pachuťe, se kterou se točí ty všechny Hunger Games, Divergence, Stmívání a nevím co ještě. Rané období beat generation je natolik silná látka, že si zasloužila lepšího režiséra, o hercích ani nemluvě. Radcliffe je možná vizuálně podobný, jako bejval zamlada Ginsberg, ovšem je to herecké poleno... Ostatní své role zvládli o něco lépe, ale taky žádná sláva (snad s výjimkou Michaela C. Halla). Každopádně jsem rád, že mě tento film alespoň donutil si nastřádat nějaké informace o beat generation, jelikož do té doby se mi nějak pořád vyhýbali.(10.1.2016)

Jsem velká fanynka filmů natočených podle skutečných událostí nebo životopisných filmů, které jsou vážně dobře natočené a tenhle film se mi moc líbil. Bylo zajímavé vidět Daniela Radcliffea v jiné roli než v roli Harryho Pottera, ale zvládl to zcela perfektně, navíc mě až překvapilo, že hraje homosexuála a že je ve filmu tak "odvážný".(19.9.2014)

Na celovečerní debut je Kill Your Darlings nečekaně zručnou podívanou. Krom zajímavých postav tomu napomáhá a výtečně zvolená vypravěčská struktura. Ta sice nepřekvapí originalitou, ale vše nahrazuje efektivitou. Dějově se tak snímek řítí vpřed, jednotlivé dějové peripetie se střídají jak na běžícím pásu a případná škobrtnutí v tempu jsou během chvilky zapomenuta. Vzhledem ke zvolenému příběhu to nepůsobí ani prvoplánově. Cesta Allen Ginsberga novým světem, ve kterém se seznamuje s budoucími legendami literárního světa a zabíjí své miláčky, působí kompaktně, i když se de facto jedná spíše o rychlý sled několika život ovlivňujících situací. Daniel Radcliffe v hlavní úloze dělá vše proto, aby se vymanil z kolonky své nejznámější role. A daří se mu to, i když to není jen vlastními silami. Ginsberg, ač je hlavní postavou, není tím, na kterého Krokidas zaměřuje svou pozornost. Jedná se o hrdinu, jenž se nechává vtáhnout do nového světa, který jej fascinuje, a skrze něj fascinuje i diváka. A přesně k tomuto typu postav Radcliffovo herecké vystupování sedí. Hlavním hybatelem děje je tu divácky vděčný Lucien Carr. Kolem něj se točí hlavní zápletka, to on je na začátku každé scény a je i tím, kdo jednotlivé postavy svádí k sobě a koneckonců je i tím, kdo ostatním vnukne myšlenku nutnosti vymanit se okolnímu uniformnímu světu. Jeho představitel Dane DeHaan nabídnuté role využívá královsky a v psychologicky značně zajímavé roli dokazuje, že před sebou možná máme další ze začínajících dějových talentů. V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout i herecké výkony Bena Fostera a Jacka Hustona, nad nimiž se též tají dech, a napomáhají tuto mozaiku charakterů povznést na ještě vyšší úroveň. Kill Your Darlings tak není jen zajímavým pohledem na hledání sebe sama a určování vlastní životní cesty, ale též se jedná o příjemné seznámení s beatnickou generací ještě před tím, než se stala slavnou.(2.3.2014)

Burroughs, Ginsberg, Kerouac… beatnici patří k mým oblíbencům, především pro jejich otevřený místy šokující směr. Přečetla jsem nespočetně knih o jejich životě a především jejich (pro mne) hlubokomyslné počiny.Ve víru nadšení jsem proto usedla k filmu Kill Your Darlings. Žádná hlubší očekávání jsem neměla proto hodnotím film jako průměrný. Filmovému zpracování mohu klást k dobru herecké obsazení. Lucien Karr v podání Dane DeHaaneho byl pro mne tahounem po celou dobu, jistě tím, že především ukazoval, jak komplikovaný vztah k němu měl mladý Ginsberg. Byl Lucien pro Allana múzou nebo platonickou láskou (která nebyla vyslyšena) ? Kdo mne mile a hodně překvapil autentičností byl Will Burroughs v podání Bena Fostera - opravdu geniální obraz tohoto výjimečného autora. Pokud se řadíte mezi příznivce “BEAT GENERATION“ doporučuji film vidět !(5.3.2015)

Musím priznať, že som do tohto filmu veľa nádejí nevkladala. Podobnej látky sa relatívne nedávno chytili i tvorcovia filmu Vytie a slávne to teda nedopadlo, nehovoriac o mojej nie práve pozitívnej mienke o hereckých schopnostiach niekdajšieho Harryho Pottera. Ostala som však príjemne prekvapená. Dobrý dojem na mňa urobil nielen film samotný, ale i Radcliffe, ktorému som v úlohe Ginsberga verila oveľa viac než Jamesovi Francovi v už spomínanom titule, hoci moje osobné sympatie sú práve opačné. Filmu by sa dalo vytknúť veľa vecí, na takéto filmy sa ale zrejme nedokážem pozerať z hľadiska filmového, ale iba maximálne subjektívnym okom literárneho milovníka. A ak opomeniem Kerouaca, ktorého spracovanie mi miestami dosť prekážalo, môjmu subjektívnemu oku tento film (celkom obstojne) ulahodil.(28.7.2014)

• - Do hlavných rolí boli pôvodne obsadení Chris Evans, Jesse Eisenberg a Ben Whishaw. (MIG29)

• - Snímek byl poprvé uveden na festivalu Sundance v Utahu 18. 1. 2013. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natáčení probíhalo v americkém státě New York. (Terva)