Zbav se svých miláčků

Zbav sa svojich miláčikov

(festivalový název)
  • Austrálie

Drama / Romantický / Thriller / Životopisný

USA, 2013, 104 min (Alternativní: 95 min)

Caleb Carr, syn Luciena Carra, zažaloval tvůrce snímku. A já se mu nedivím, je-li pravdivý příběh takový, jaký jej vypráví on, a v jaký i já osobně věřím, zachovala bych se stejně. Odpoutám-li se však od tohoto evidentního zkreslení skutečností a film budu soudit jako film samotný, nemohu dát méně jak 80%.(27.4.2014)

Ginsberg je môj naoblúbenejší beatnik, hneď po Kerouacovi. Na tento film som sa tým pádom tešil. Krokidas možno odkryl epizódy z jeho života tak, ako ešte neboli ukázané a vracia sa k jeho začiatkom, ale pre mňa osobne bol film len sériou scénok, bez pridanej hodnoty. Nemá to drajv beat generation. Big Sur, alebo Howl zobrazovali generáciu, jej úpadok a vývoj omnoho svojskejšie a dynamickejšie. Kill Your Darlings oproti nim pôsobí ako televízny film, ktorého nad úroveň televízneho spracovania posúvajú práve otvorené homosexuálne scény. Inak je to film akých sú tucty. Do duše Gisberga sa nedostaneme, anarchia na školách je spravená už toľko krát a lepšie, že neohúri a aj to filozofovanie je na úrovni nedávnej On the road. Minúce sa účinku. Na to koľko nevyčerpateľných príbehov sa v jednom hnutí, jednej generácie schováva, je až poľutovaniahodné, ako sú zobrazované pre súčasné publikum. Nemám pocit, že po zhliadnutí tohto filmu sa bude chcieť človek o Ginsbergovi dozvedieť viac. A tí čo ho majú radi, ho majú radi pre niečo úplne iné. A toho je v tomto filme pramálo.(1.3.2014)

Porušovanie pravidiel, bujarý život, alkohol, drogy ... to sa potom dobre píšu tie voľné verše. Ono je to v prvom rade hlavne príbeh Luciena Carrehoo, v ktorom dôležité miesto majú ale aj ostatní bítnici. Mňa film zaujal, nebol zlý. Najmä hudobne a herecky. Tak na bláznov. Stratené existencie. Rebelov. Problémových ľudí. Na tých, ktorí nezapadajú do šablóny. Na tých, ktorí vidia veci ináč ... vždy som takou chcela byť.(13.5.2018)

• Malarkey

Bítníci asi nebudou generací pro mě. No co asi, spíš vůbec. Vždycky, když jsem se s nimi setkal, tak jsem byl otrávenej z toho jejich, podle mě, nesmyslného chování, které mi přišlo místy úplně absurdní. Nevím, co se jim tenkrát honilo v hlavě, ale válka to nejspíš nebyla. Chlast a experimenty s drogami uzpůsobené inteligencí, která už hraničí s možností normálního života, tady tento film ukazuje opravdu pěkně. Filmařská stránka se mu vytknout rozhodně nedá. Ale já jsem byl úplně mimo ty jejich debaty. Podle všeho by takový bítník mohl být klidně i místní opitka, který sedí nad kořalou, rozjímá nad životem a přemýšlí každý druhý den, kdy měl špatnou opici, jak se zabije, aby po něm zbyla alespoň ta vzpomínka. Jenže ten to alespoň myslí upřímně. Tihle kluci byli jenom nevybouření a nevěděli pořádně, co chtějí.(3.5.2015)

Rozhodně je to film, který vás seznámí se zajímavými událostmi. Mladí herci zde předvádějí, že nechtějí zůstat ve škatulkách, i když s DeHaan se svým obličejem prostě nemůže hrát klaďase s láskou v srdci. Harry Potter nám trochu dospěl, ale jeho kukuč je pořád dětinský. Předvedl se zde ale dobře se vším všudy. Škoda, že ty beatnické filmy, respektive filmy o beatnicích jsou většinou takové jen dobré, nikoli zlomové. Tohle je další případ. Kvalitní, ale ne výjimečné.(5.5.2014)

• - Syn Luciena Carra Caleb zažaloval tvůrce snímku prohlašujíce, že jde o "šíření klamavých informací a další hollywoodskou propagandu." ... "Film je založen čistě na vyprávění Allena Ginsberga, který měl nespočet důvodů ke zkreslení faktů tak, aby mu zapadly do vyprávění a ladila jeho egu." Caleb Carr dále zdůrazňuje skutečnost, že David Krammerer, kolem jehož smrti se snímek točí, pronásledoval a sexuálně obtěžoval jeho otce již od dvanácti let věku. Uvádí, že jen díky přátelství s Jackem Kerouacem si Lucien konečně uvědomil, jak špatné a kriminální povahy byl Krammererův vztah vůči jeho osobě. Calebovu tvrzení nahrává i rozsudek soudce v případu jeho otce, který uznal, že Karemmerer na něj působil svým sedmiletým obtěžováním a pronásledováním takovým tlakem, že Lucien neviděl jinou možnost než použití násilí. Byl odsouzen na 18 měsíců v Elmira Correctional Facility v New Yorku. (Larrysbride)

• - Snímek byl poprvé uveden na festivalu Sundance v Utahu 18. 1. 2013. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - V roce 2008 získal roli Allena Ginsberga Daniel Radcliffe. Měl před sebou však ještě natáčení posledních dvou dílů filmové série Harry Potter, a tak musel nabídku odmítnout. Tehdy projekt kvůli nedostatku financí ztroskotal. Když na něm později začal pracovat John Krokidas, roli Ginsberga opět nabídl Danielu Radcliffovi. (Ice123)