Námetom filmu sa stala reálna historická udalosť, hrdinská obrana mesta Mahiľov, ležiaceho vo východnom Bielorusku, na samom začiatku Veľkej vlasteneckej vojny. Keď nemecké vojská brali územie Sovietskeho zväzu útokom, mesto Mahiľov, rieka Dneper a Bujnické pole dlhý čas odolávali tlaku nepriateľa. Na pozadí vojnových udalostí sa odohráva ľúbostný príbeh veliteľa divízie a zdravotnej sestry. Môžu vojna a láska existovať paralelne? (MFFK Febiofest)

gogo76

Bez mučenia priznávam, že som už dlho takto netrpel pri sledovaní filmu. Hodnotenie na csfd je neuveriteľne štedré, neverím vlastným očiam, že táto sračka je v červených číslach...Na prvý (a krátky) pohľad film nevyzerá zle. Množstvo techniky, komparzistov, obrovské množstvo postáv, ctižiadostivý kameraman a blbý režisér, ktorý to nedokázal ukočírovať. Prvých 20-30 minút len chaoticky preskakujeme z jednej scény do druhej, striedame bezduché postavy a kameraman má čas na nezvyčajné uhly, discohrátky s kamerou a technické vychytávky. Ponúka nám záber na slimáky, kvietok na lúke, peknú oblohu a iné ko...tiny, len nedokáže to hlavné- preniesť postavy a príbeh do sŕdc divákov. Chaos v príbehu a jeho rozprávaní je škoda popisovať, max. nezáživné, súboje v zákopoch príšerne amatérske, hudba nevkusná až gýčová. Jednoducho chce to veľa síl dosledovať to a ostať i po filme psychicky fit. Je to už dávno, čo som musel použiť ovládač, aby som film občas popohnal, inak som bol rozhodnutý to vypnúť. Film určite nebol lacný, ale toto je vrchol amaterizmu, vyhodené peniaze a kopa zbytočnej práce, ktorú ľudia do toho filmu vložili. +++++++ Vrcholom filmu (nechtiac komediálnym) je paľba v závere zo štvorguľometnej mašiny a padajúci Nemci v rytme mexickej vlny... Už som nevedel či sa mám smiať alebo plakať...20%. ()

Big Bear

Přiznávám bez mučení, Rusové mně nijak extra nebaví. Nemám je moc v lásce a tak ani konflikt na východě mně nijak extra nenutí znát veškeré podrobnosti a jména lidí či bitev byť se druhé válce zhusta coby koníčku věnuji. Na rozdíl třeba od Pacifiku mně prostě východní fronta moc neba.. Nejsem tedy schopen posoudit zda dotyčný generál žil, nebo je to jen filmová licence, jak to bylo s jeho plechovými zubisky i s celou frontou u Dněpru. Na stranu druhou se na jakýkoliv slušnější válečný film rád podívám a tenhle zábavu sliboval. Jména všech těch oblastí mi byla zcela neznámá vyjma názvů řek a hlavních měst a tak jsem opravdu netušil, kde zrovna Bujnická oblast leží. Jisté je to, že než začaly podzimní plískanice a bahno, hnal si to wermacht širým Ruskem tak moc rychle, že je nestíhalo dohánět ani zásobování a postupující jednotky na něj musely místy dlouho čekat. Oproti tomu Rusové, zdecimovaní přepadem i Stalinovými čistkami v řadách všech úrovní armády neměli kde moc co kvalitního brát ať už šlo o lidi nebo i techniku. Proti moderní obrněné mechanizované armádě, která si své bojové zkoušky složila v Polsku a Francii mohli Rusové se svojí zprvu primitivní výzbrojí jen těžko klást nějaký významější odpor a pokud ano, tak za cenu nesmírných lidských obětí. Pokud zde tedy proběhla tak kolosální obrana, která byla nakonec převálcována chápu potřebu Rusů tento hrdinný boj převést na stříbrné plátno. A Rusové dnes na tohle rádi slyší. A já říkám, proč ne. Poláci tak činí stejně, jen u nás to stále zadrhává. Film na mně působil opravdu šíleně nevyváženě. Jednak je tu ona ruská bodrost a rozšafnost u herců, která přechází do přehrávání a afektů, jednak se zde nacházely rádoby romantické či naopak rádoby sentimentální momenty a do toho byl film plný relativně slušně zpracovaných bojů. Ta láska ta tam byla děsná i klavírní kompozice jako podkres vždy když se setra a generál setkali. Režisér si liboval v záběrech na rozstřílené zákopy plné mrtvých těl Rusů v pozicích ze kterých bylo patrno, že do poslední chvíle bojovali a drželi zbraň. U každého takového záběru nechybí zničený hořící nebo alespoň dýmající německý tank. Těch je film celkem plný, ale většinou jde jak jsem počítal jen o dva pz.III. Zbytek byl hojně zastoupen digitálně. Tanky bojovaly dost podivně a na jejich ničení stačil většinou jeden molotov nebo dokonce FAI ! Při bojích mělyi osádky otevřené únikové výlezy na věžích atd... podivné. Digitální byly i ohně , výbuchy, střely obtesávající vojáky a letadla. Letka nízko letících Ju88 nad pšenicí potěšila , ale jaksi se zapomnělo na vítr od jejich vrtulí, který musel být v poli za svazem bombarďáků fakt znatelný. Stejně tak Stuky, někdy létaly tak nízko, že div neškrtaly podvozky o zem! Vrcholem digitálních efektů však nebyly ani tak sakra nízko letící Junkersy jako spíš hrátky se střihem scén - tak bych to nazval. Snímek měl být zřejmě laděn do umělecka a tak někdy střih ze scény na jinou provází digitální kouzla. Např. záběr na operaci raněného , detail na šicí jehlu a z chirurgické jehly na sále se náhle stává špička bajonetu pochodujících rudoarmějců kdesi úplně jinde nebo štíhlý trup Ju88 se náhle změní ve vážku ladně usednuvší na prst hrdinky filmu kdesi zcela jinde a v jiném čase... Už jsem to někde viděl a vzpomínám si, že takovéto prolínání se mi moc líbilo, tady to ale bylo krajně rušivé a změny věcí v jiné věci opravdu nepochopitelné. Jednou se to stalo snad 4 během 5 minut! Samotný moment se dal vytušit, když kamera dlouze zabrala nějaký detail. Po prvním překvapení jsem pak již spolehlivě ony střihy předvídal, krom jednoho případu kdy se kamera zastavila trochu déle na utržené ruce a ta se v nic neproměnila ač jsem v duchu odhadoval co to po střuhu bude! :-). Ale abych byl objektivní, musím filmu uznat k dobru několik skoro epických scén, kdy zlatým obilím postupuje wermacht s vyhrnutými rukávy s blůzami v barvě feldgrau a proti nim stojí opravdu obří linie zákopů s obránci. Tyhle exteriérové bitvy byly udělány dokonale a člověk si tak mohl udělat jakous takous představu co to bylo táhnout jako árijský dobyvatel širou Rusí a jak těžké bylo zdolávat houževnatý odpor těch, co svoji zemi nechtěli vydat lacino. A tohle já u válečných snímků boduji. V souhrnu je film taková celkem slušně promarněná šance, protože stačilo krapet ubrat na gerojství, sentimentu a ruské afektovanosti a mohl z toho být hodně slušný válečný film třeba jako Brestská pevnost. Výpravný na to byl dost. Je to jen tak tak, ale dám za 3 sklenky gruzínského koňaku. * * * () (méně) (více)

ARI50

Byl bych schopen dát i víc ale co se tady odehrávalo při válce měl jsem pocit že stojím někde na městě při nějakém válečném dni kdy vojáci ukazují jak to tehdy bylo což byla velká škoda ale asi bylo málo peněz. ()

Ten Druhy

Technicky zvládnutý film, aj bojové scény, ale dosť často sa bojuje i za veliteľským stolom, šípkami na mape. To, aby bol asi divák v obraze, kde sa bojuje a o čo. Táto snaha o historickú presnosť a autenticitu je zlozvykom starých sovietskych filmov, ktorý si osvojil aj Dneprovskij rubež. Dokumentárnosť tu potláča príbeh. Chýba tomu gradácia i dramatické zvraty, celý film, od začiatku do konca, je v jednej tónine. Postavy sa nevyvíjali, ani vzťahy medzi nimi, márne som čakal, že sa niečo zauzlí. V porovnaní s Brestkou pevnosťou zjavne slabší kus, ale aj tak pozerateľný. ()

farmnf

Válka Rusy evidentně baví-to dokazují na Ukrajině. Proto o ní natočili mnoho hezkých filmů. Tohle je jeden z nich. Nálety Štuk jsou realistické, jen ta koza, co před ní buchne dělostřelecký náboj potom utekla.  Příběh je jednoduchý: NKVD týraný voják je propuštěn, ale nemá zuby. Působí jako velitel divize. Stalin ho prostě už nestačil zabít, jen zmrzačit. Je proti socialistickým soutěžím a preferuje rozkazy. Pro mě slušný válečný akčák se stovkami mrtvol a litry krve. Skvělá kamera i hudba. ()

Saxos

Trochu nadhodnocený snímek. Natočeno jak v osmdesátých létech, ale bohužel nezajímavě. V současnosti se trend již posunul jinam. Pravděpodobně způsobeno, že na filmu se podílelo pouze Bělorusko s malou zkušeností produkce válečného filmu. Hvězdy pouze za dokumentárnost a že Němci fakt šprechtili. ()

slavikzbojni

yvona ***** Dokonalá obrazová balada s nádhernou hudbou. Ale videl som aj lepšie vojnové filmy z nacistami rozpútanej II. s svetovej vojny. Boli to zväčša filmy sovietske... ()