Sám vojak v poli (TV film)

Dokumentární

Slovensko, 2012, 65 min

Výborný dokument o práci slovenských mužů v Afgánistánu. Výborně jsou zachyceny pocity, názory a celkově duch slovenského kontingentu tam nasazeného. Doufám že se v ČR kdokoliv pochlapí a natočí někdo něco v podobném duchu o jednotkách naší armády nasazené v Afgánistánu. Protože jak je i zde několikrát řečeno, někdo by měl jejich práci, hrdinství a to že za nás nasazují svoje životy ocenit, a pouze rodina na to nestačí! Více takových filmů, a pokud možno v hlavním vysílacím čase na veřejnoprávní TV a klidně i kinech - ano, vážně bych šel na něco takového do kina.(15.4.2012)

Pre Slovákov absolútne niečo neznáme, nielen krajina, ale aj povolanie vojaka. Dokument je výborne spravený, nerozpráva iba o práci slovenských vojakov a riziku, ktoré podstupujú, ale vnáša aj osobný rozmer človeka, ktorý sa rozhodol odísť na istý čas od rodiny bez toho, aby vedel, či sa vôbec vráti, za účelom pomôcť krajine, ktorej nástrahy nepozná ani on sám. Markíza spravila dobrú prácu, kiežby jej bolo viac :)(7.2.2012)

Áno, bolo to z veľkej časti len "rozprávanie", zbierka rozhovorov, ale to nevadí. Film plní účel, podáva autentickú výpoveď z prvej ruky. Osobne poznám niekoľkých ľudí, ktorí v "Afgáne" boli. Sú to normálni ľudia, ako my. Inteligentní, féroví, majú svoje rodiny, názory, túžby... naviac sú fyzicky zdatní, disciplinovaní a majú špecifickú "sadu odborných znalostí". Bohužiaľ je tu to "riziko povolania", o ktorom všetci dobre vieme. Aj oni. Súhlasím s tvrdením, že ľudský život sa nedá vyčísliť, peniaze ho nenahradia. A preto týchto ľudí - ja osobne - nechápem.(15.7.2013)

Vynikající dokument o tvrdé službě slovenských vojáků v Afghánistánu. Jenom mě mrzí, že minimálně v Česku (nevím přesně jak na Slovensku) jsou naši vojáci tak málo ceněni. Mnohdy je jim spíláno do okupantů a žoldáků cizí moci. A stát se ani nedovede řádně postarat o veterány, často invalidy. Dovolil bych si citovat komentář z dokumentu: "Jsou tu aby pomáhali, bránili a budovali, ne zabíjeli."(9.2.2013)

"Možno si mnoho z nás povie, že nepomáhajú vlastnej, ale úplne cudzej krajine. Ale môže niekto s istotou povedať, že my podobnú pomoc nebudeme určite nikdy potrebovať?" Veľmi vydarený slovenský dokument, ktorý zachytáva našich vojakov pôsobiacich v rámci operácie ISAF v Afganistane, na leteckej základni v Kandaháre. Veľmi ma prekvapil strih celého dokumentu, ktorý bol dosť na vysokej úrovni, ako aj zvuk so záverečnou prepožičanou skladbou od Zimmera " Gortoz A Ran". Nižšie hodnotenie dávam len kvôli niektorým monológom vojakov a ich rodín, ktoré boli trochu nezaujímavé.(21.1.2015)