Tajemství lesa

• Německo Geheimnisse des Waldes (více)
Německo, 2010, 3x52 min

Asi 30 % celkového pevninského povrchu Země je pokryto lesem, který je důležitou a specifickou součástí ekosystému. Německý výraz pro les – Wald – je v Německu součástí mnoha názvů měst a celých oblastí. Průvodkyně filmem je už odmalinka fascinována lesem, který pravidelně navštěvuje, a o svých toulkách a pozorováních si vede podrobné záznamy. Původní prales už dnes v Německu v podstatě neexistuje a většina lesa je dílem člověka. Před více než deseti tisíci lety zde žili zubři, vlci a další dnes již nevídaná zvířata. Před asi dvěma tisíci lety tu proběhly boje s římskými vojevůdci. Z této doby lze v oblastech mezi Rýnem a Westerwaldem najít pozůstatky tehdejších staveb nebo val, který je zapsán na listině UNESCO. (TV Prima)

whack

Tento prírodopisný film plný krás nemeckých lesov (najmä lesov na severe Porýnia-Falcka) je podľa mňa skôr pre mladších, alebo pre nenáročnejších. Po lesoch kameramana Hans-Jürgen Zimmermanna sprevádza akási prírodovedkyňa, ktorá rozpráva najmä o zvieratách, ale nie nejak podrobne. Je to fajn na relax, netreba pri tom rozmýšľať. ()

Marze

Dokument je natočný pro turistu jako já, který se pohybuje v lese celý rok s tím rozdílem, že je vidět zvířata, která se před lidmi schovávají. Uvidíte mraveniště jako milionové město uprostřed lesa, zažijete zde duben jako měsíc s nejvíce náladovým počasím, nebo poslední měsíc v roce prosinec , kdy je v lese smutno, ticho, ale také zelené kapradiny a mechy. Se sněhem se les promění v téměř pohádkovou říši a je zde až mystické ticho. Chvilka nepozornosti zvířat nízko v potravním žebříčku může znamenat jejich sežrání ()

evangelik

Takové jakési pomalé snění - určitě velmi romanticky založené - ženy. Napadá mě, že snad hledá tak trochu únik od starostí všedního života a vidí ho ve svém "lesním deníku"... ()