Trauma

• Itálie Trauma (více)

Mladá žena trpící anorexií po útěku z ústavu pro chorobomyslné potkává mladého chlapce a zamiluje se do něj. Následně je chycena a vrácena k rodičům, kteří jsou vzápětí zavražděni sériovým vrahem. Dívka se svým chlapcem zahajuje vlastní vyšetřování. Podaří se jim odhalit identitu šíleného vraha, který vraždí jenom za deště? (Chatterer)

Trailer

Shit

Jako takovej hororovej thriller to rozhodně špatný neni, příběh více méně slušnej, i když moc typicky vyřešenej, pěkná atmosféra, ale co se proboha stalo s Argentovým rukopisem na tomhle filmu? Hudba naprosto netypicky nevýrazná, gore efekty prakticky žádný kvůli cenzuroidním náhledům a vražd velice pomálu, nebýt Argentova malýho gorevzchopení na konci, opět skvělý kamery a mladičký Asie Argento, tak bych snad ani nepoznal, že to je od něj. Na Argenta a jeho tvorbu hodně průměrný, hlavně co se týká na něj netypickýho stylu natočení, ale jinak to špatnej horor neni a vrahova strunová zbraň na uřezávání hlav je fakt parádní nářadíčko. 3,5* ()

Faustka

Aura je tajemná osůbka, kterou pronásleduje zákeřná anorexie a záhadný lovec lebek. Mě také pronásleduje nevšední choroba… je nebezpečná, ale zároveň velmi přitažlivá. Čím víc se s ní snažím bojovat, tím je silnější. Je to závislost jménem Dario Argento! Závislost, které se nikdy nevzdám, nebo alespoň do doby, než mě zmáčí první kapky deště. Bohudíky zatím svítí slunce...:) ()

giallo

Hned při úvodních titulcích Traumi, ve kterých jsem spatřil jméno Toma Saviniho (efekty), jsem si říkal, že tohle bude pořádně krvavé giallo. Bohužel, tomu tak není, američtí producenti asi svázali Argentovi ruce(aspoň, že nechali vraždícímu maniaku velice originální náčiní:-)). Příběh Traumi pak sleduje mladý pár, který se snaží zjistit identitu vražedného monstra, které zabilo hrdinčiny rodiče. Začátek filmu se díky tomu rozjede velice dobře, bohužel scénáristická vata nastoupí moc brzy a děj začně nudit. Ještě že Argento film prokládá svými tradičními vychytávkami a divák, tak může přimhouřit oči nad příšerně hrajícím ústředním duem. Menším zklamání pro mě byla hudba. Kde smarjá Argento nechal Gobliny? Nebo v tom mají producenti také prsty? No nic....ale abych už jen nehanil, tak poslední třetina filmu nabírá na obrátkách, které stvrzuje finále se skvělou pointou nakonec. Argento prostě giallo umí. ()

MM_Ramone

Trauma je duševný stav jedinca ku ktorému dochádza v dôsledku traumatizujúcej udalosti akou môže byť napríklad úraz, smrť blízkej osoby, šikanovanie, mučenie, znásilnenie a podobne. Trauma vzniká vtedy, ak je človek vystavený extrémnej hrôze a nie je v jeho možnostiach zabrániť prebiehajúcim udalostiam. Cíti sa sám, porazený, bezmocný a zraniteľný. Takýto zážitok silne narušuje psychickú rovnováhu. Trauma ovplyvňuje život postihnutého v podobe neuróz a psychóz. Výborný giallo snímok o jednej takejto ťažkej traume natočil v roku 1993 taliansky režisér Dario Argento. **** ()

darkrobyk

Nad očekávání příjemné překvapení. Vrah přichází v dešti... Argento se oprostil definitivně od většiny svých typických filmařských rysů - bourání obrazu a deformace zlatého řezu ( jak nádherně předvedl třeba v Tmavě červené), hra s modrou, rudou a žlutou ( jako v Suspirii či Infernu) či smysl pro detail - zde snad jen scény s gegonem a zmítající se větev v dešti. Kamera příjemná, hudba ucházející ( jo, Goblin to není...), ale vše tak nějak uhlazené a komorní. Starého Argenta připomene nemilosrdný déšť, spiritistická seance, vidění očima vraha i brutální vraždění, které však postrádá pěnivé gejzíry krve, jak bychom očekávali. Konec byl vydařený! A nechybí odkazy na Psycho (sprcha), Osvícení ( dostanu tě, chlapečku!) či motýlí hrátky, kdy nevinnost motýlů se pojí se zlem ( Poltergeist 2, Mlčení jehňátek ad.) ()

• Natáčení probíhalo ve městě Minneapolis, v spnu a září 1992. (koval45)
  • Piper Laurie se nechala slyšet, že nikdy neviděla film po natáčení. (Chatterer)