Trauma

• Itálie Trauma (více)

Grafický umělec David Parson spatří Auru Petrescu na mostním sloupu. Domnívá se, že má v úmyslu skočit do vody v sebevražedném úmyslu. Statečně se pokusí jí v tom zabránit. Zjistí však, že chtěla zachránit rodinný šperk, který jí sklouzl z tenkého zápěstí. Všimne si, že dívka je poněkud zvláštní. Davidova zvědavost se zvýší v okamžiku kdy si všimne jejího skrývaného strachu z něčeho neznámého. (Vapet Production)

Faustka

Aura je tajemná osůbka, kterou pronásleduje zákeřná anorexie a záhadný lovec lebek. Mě také pronásleduje nevšední choroba… je nebezpečná, ale zároveň velmi přitažlivá. Čím víc se s ní snažím bojovat, tím je silnější. Je to závislost jménem Dario Argento! Závislost, které se nikdy nevzdám, nebo alespoň do doby, než mě zmáčí první kapky deště. Bohudíky zatím svítí slunce...:) ()

POMO

V dobe vzniku prvý pohollywoodštený opus Daria Argenta. A vôbec nie špatný. Trauma je slušňáckým, na zakázku robeným kompromisom pre tých, ktorí vyžadujú dej s hlavou a pätou a zároveň majú chuť na rúcho mysteriózna a psychedelického masochizmu. ()

Shit

Jako takovej hororovej thriller to rozhodně špatný neni, příběh více méně slušnej, i když moc typicky vyřešenej, pěkná atmosféra, ale co se proboha stalo s Argentovým rukopisem na tomhle filmu? Hudba naprosto netypicky nevýrazná, gore efekty prakticky žádný kvůli cenzuroidním náhledům a vražd velice pomálu, nebýt Argentova malýho gorevzchopení na konci, opět skvělý kamery a mladičký Asie Argento, tak bych snad ani nepoznal, že to je od něj. Na Argenta a jeho tvorbu hodně průměrný, hlavně co se týká na něj netypickýho stylu natočení, ale jinak to špatnej horor neni a vrahova strunová zbraň na uřezávání hlav je fakt parádní nářadíčko. 3,5* ()

MM_Ramone

Trauma je duševný stav jedinca ku ktorému dochádza v dôsledku traumatizujúcej udalosti akou môže byť napríklad úraz, smrť blízkej osoby, šikanovanie, mučenie, znásilnenie a podobne. Trauma vzniká vtedy, ak je človek vystavený extrémnej hrôze a nie je v jeho možnostiach zabrániť prebiehajúcim udalostiam. Cíti sa sám, porazený, bezmocný a zraniteľný. Takýto zážitok silne narušuje psychickú rovnováhu. Trauma ovplyvňuje život postihnutého v podobe neuróz a psychóz. Výborný giallo snímok o jednej takejto ťažkej traume natočil v roku 1993 taliansky režisér Dario Argento. **** ()

*CARNIFEX*

Argento ma nikdy príliš nebavil, no popravde, "Trauma" je vďaka príbehu pomerne nápaditý hororo-trhill. V momente unudeného večera (alebo v práci), keď niet načo siahnuť (bez fľaše či "polovičky"), nie je zlou variantov .. ()

darkrobyk

Nad očekávání příjemné překvapení. Vrah přichází v dešti... Argento se oprostil definitivně od většiny svých typických filmařských rysů - bourání obrazu a deformace zlatého řezu ( jak nádherně předvedl třeba v Tmavě červené), hra s modrou, rudou a žlutou ( jako v Suspirii či Infernu) či smysl pro detail - zde snad jen scény s gegonem a zmítající se větev v dešti. Kamera příjemná, hudba ucházející ( jo, Goblin to není...), ale vše tak nějak uhlazené a komorní. Starého Argenta připomene nemilosrdný déšť, spiritistická seance, vidění očima vraha i brutální vraždění, které však postrádá pěnivé gejzíry krve, jak bychom očekávali. Konec byl vydařený! A nechybí odkazy na Psycho (sprcha), Osvícení ( dostanu tě, chlapečku!) či motýlí hrátky, kdy nevinnost motýlů se pojí se zlem ( Poltergeist 2, Mlčení jehňátek ad.) ()

Goldbeater

Po Dvou ďábelských očích již druhý Argentův americký film dopadl opět překvapivě celkem dobře. Příjemné obsazení a jakš takš celistvý příběh dělají z tohohle díla jedno z těch lepších argentovek. Tvůrci si samozřejmě mohli odpustit pár věcí (např. mluvící hlavy, které vypadají trochu komicky), ale myslím, že je to snesitelné. V neposlední řadě stojí za zmínění zajímavá a výrazná hudba Pina Donaggia, která jako by vypadla z hororových 70. let. Myslím, že tři hvězdy budou pro Trauma odpovídající. ()

dr.horrible

Okamžite vypínam synťáky a bežím na najbližšiu psychiatriu, že chcem adoptovať nezletilú rumunskú anorektičku, určite bude vyzerať jak Asia Argento. 👌 ()

Anderton

Z nejakého dôvodu mi Trauma prišla ako dosiaľ najuspokojivejší film od Argenta. Jedinú výčitku by som mal snáď len k tomu, že pokiaľ naverbujete do svojho filmu Brada Dourifa, tak by ste toho mali využiť viac. Asia je veľmi príjemným castingovým spestrením, rozuzlenie prekvapí presne v štýle, aký poznáme z gialla a je predovšetkým logické. Motivácia vraha je uveriteľná a všetko v závere elegantne zapadne na svoje miesto. Možno sa v Traume inšpiroval Ari Aster pre svoje odrezané hlavy v Hereditary. ()

giallo

Hned při úvodních titulcích Traumi, ve kterých jsem spatřil jméno Toma Saviniho (efekty), jsem si říkal, že tohle bude pořádně krvavé giallo. Bohužel, tomu tak není, američtí producenti asi svázali Argentovi ruce(aspoň, že nechali vraždícímu maniaku velice originální náčiní:-)). Příběh Traumi pak sleduje mladý pár, který se snaží zjistit identitu vražedného monstra, které zabilo hrdinčiny rodiče. Začátek filmu se díky tomu rozjede velice dobře, bohužel scénáristická vata nastoupí moc brzy a děj začně nudit. Ještě že Argento film prokládá svými tradičními vychytávkami a divák, tak může přimhouřit oči nad příšerně hrajícím ústředním duem. Menším zklamání pro mě byla hudba. Kde smarjá Argento nechal Gobliny? Nebo v tom mají producenti také prsty? No nic....ale abych už jen nehanil, tak poslední třetina filmu nabírá na obrátkách, které stvrzuje finále se skvělou pointou nakonec. Argento prostě giallo umí. ()

PetrPan

Hloupá krása. Argento se definitivně vzdal svých filmařských postupů (viz komentář darkrobyka). Trauma však rozhodně nepostrádá atmosféru, vraždy v dešti vždycky potáhnou, a nebojí se ani gore, odťaté hlavy jsou půvabné. Divák však musí víc než kdy jindy rezignovat na základní principy logiky či chcete-li inteligenci celého příběhu, protože Argento vám v závěru dá mat tahem na a9. Za lehce otravný pak považuji i herecký výkon Asie Argento, která se do role anorektičky asi vžila až příliš, což ji dovedlo k neurotickému přehrávání téměř v každém výstupu. S vědomím všech negativ mistrova hollywoodu mne však Trauma potěšilo svou přímočarostí a spádem. Jinými slovy, rozhodně jsem se nenudil. Normální čtyřka. ()

Visáč

Po dvoch vlažných stretnutiach z minulosti (Suspiria, Profondo rosso) konečne Argento, ktorý ma regulérne sejmul. Americké produkčné zázemie posunulo Daria do vod odvážne ne-argentovského bizáru. Z jeho trademarkov sú k videniu snáď len vrah v čiernych rukaviciach a šikovná dceruška Asia. Inak je Trauma svojou ponurou dream logic, family dynamics, kamerovou honírnou a soundtrackom skôr takový De Palma říznutý Lynchom, Italian style. Hodne zvláštny mix, ale trafil sa do môjho vkusu parádne. ()

eraserhead666

Vraždy jsou super, i když k nim dochází stále stejným způsobem, mají své kouzlo a když někomu uřízli hlavu hned v prvních minutách, chrochtal jsem blahem. Tyhle vypjaté scény nesou klasický Argentův rukopis, je to mazel, vždycky si s tím vyhraje, nahustí atmosféru a masky Toma Saviniho tomu jen a jen pomáhají. Ta pointa je dostatečně šílená, jak už tomu u giall bývá. Hledání vraha? Na to už jsem v podobných filmech rezignoval, protože to může být opravdu kdokoliv. Mladičká Asia Argento je super, Piper Laurie je skvělá. Jen je škoda, že mezi těmi vypjatými a akčními scénami se to Argentovi trochu hroutí a nedokáže táhnout jednolitě. Prostě to kulhá. Samozřejmě si neodpustím klasickou výtku - je to zbytečně dlouhé. linii s malým brýlatým klukem bych úplně vypustil. ()

corpsy

Dario Argento sa vo svojom hollywoodskom debute pokúšal preniesť svoje schopnosti za veľkú mláku. Lenže ako keby sa mu polovička stratila v úschovni batožín po príchode na letisko. To, čo vedel najlepšie, čiže navodzovať atmosféru a tajomno ( občas sa mu to darí ), neštítiť sa pred kamerou ukázať sadistické mordy ( ide skôr o splatter, ako o niečo nechutné ) a sexuálne navnadiť diváka ( minimum ), to všetko tu iba v polovičatej forme. ()

ledzepfan

Asi jsem už dávno pochopil, že Argentovi amerika nesluší a asi jsem zvyklý, že sem tam natočil slabší kousek, ale tohle bylo znatelně níž než jeho průměrný podprůměr. Kdyby tam Asia krom žalostného herectví (i když jí bylo 10 tak hrála lépe než v tomhle) nevytasila i kozy dal bych ještě o hvězdu méně. ()

GodComplex

Slusny Argentuv prumer, na kterem je ale jiz pomerne citelne, ze se narozdil od vetsiny jeho ranne tvorby jednalo o americkou produkci. Typicky priklad - Argento chtel soundtrack od Goblins (bez kterych by napr. jeho masterpiece Suspiria byl polovicni), ale amici jsou prilis vymekli, takze to zamitli. Odrizlych krku je zde ale nastesti stale dostatek. Rumunsky obradni ritual ocividne velmi silne citoval Sam Raimi v nedavnem Drag Me To Hell. 5/10 ()