California Solo (festivalový název)

California Solo

Kalifornské sólo

(festivalový název)

USA, 2012, 94 min

• mat.ilda

California Solo Roberta C., chyba, že mě nepřibral... Kdybych nevěděla, že umí zahrát cokoli, došlo by k přesvědčení, že v přirozenosti, s kterou zkrachovalce Lachnana předvádí, vězí stejná nátura i podobný osud, naštěstí tomu tak není, ale jen na výkonu jednoho herce nestojí úspěch celého filmu, že?(7.11.2013)

• boshke

(Febio Fest) No, je cítit, že tento film prosadila má žena. Mne na něm zaujal jen Robert Carlyle, kterého jsem znal z Trainspottingu. I když film začal realtivně slibně, absolutně jsem se s Lachlanem nedokázal ztotožnit a bylo mi úplně šumák, co se s jeho nezodpovědnou, alkoholickou, skotskou zadnicí stane... 50%(17.3.2013)

Podobně jako Californication (i když se částečně omlouvám za to přirovnání, nemůžu si pomoct to nesrovnat), i California Solo pojednává o krizi středního věku umělce (i když bývalého), který své problémy utápí především v alkoholu. Postava Lachlana působí lidsky, R. Carlyleovi je šitá na míru a také to, že film nesměřuje k žádnému lacinému happy endu, považuji za podstatná plus. Zároveň si ale myslím, že film měl na víc, než k čemu dospěl. Podmanivá hudba, zajímaví herci a svízelná životní situace - z toho mohlo být větší drama.(17.3.2013)

Já do toho šla hlavně kvůli Robertovi a vůbec toho nelituji. Možná zcela normální příběh, kterých je v USA mraky Vyhoštění za každou prkotinu a najít skulinku jak z toho ven, jde s velkou bídou. Lachlan si žil spokojeně na farmě, staral se o slepice, o zeleninku, kterou pak prodával na tržnici, akorát si někdy dal těch frťanů v hospůdce trochu víc než měl a to se mu stalo osudným. Okolo toho se začíná odehrávat Lachlanův boj o setrvání v USA a s tím spojené shánění dolarů hlavně na právníky. Mně byl sympatickej svojí přirozeností, ale i smutkem a s kytarou by i mě dostal do kolen, to je jasný. Konec jsem čekala přece jen trochu jiný, ale tohle byla a je realita, proto jdu s hodnocením nahoru. Lachlane doufám, že ten Tvůj pohled do dáli na konci byl do budoucna jen a jen pozitivní, držím ti palce.(27.6.2018)

Skvělá hudba, skvělý Carlyle (on to jinak neumí), skvěle napsaný příběh. Kompaktní, citlivé, bez kudrlinek a příkras. Takový, jaký je život.(26.10.2013)