poster

Mishima: A Life in Four Chapters

Drama / Životopisný

USA / Japonsko, 1985, 121 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • karnifex
  ****

  Skvěle natočené! Mnohé scény jsou divadelně stylizované (a to opravdu nádherně!), výborná hudba i herecké výkony. A příběh strhující. Film navíc nemanipuluje s vašimi sympatiemi a nechává jen na vás, jestli jsou vám hrdinovi názory a skutky blízké či nikoli. Já se přiklonil k tomu druhému a Mišimu jsem vnímal jako narcistního megalomana (ostatně v lecčems připomínal našeho Daniela Landu), kterého sláva a obklopení patolízaly (znásobené ještě tradičním japonským sklonem k přehnané úctě) značně odtrhlo od reality. Proto pro mě byla klíčová scéna, v níž se pokouší své názory sdělit "obyčejným" vojákům, kteří ovšem jeho slova vnímají jen jako patetické bláboly (kterými podle mě taky byla!), takže místo triumfální mobilizace armády sklidí Mišima jen ostudu, se kterou nakonec utíká ze scény.(15.12.2013)

 • Drolin
  *****

  Trochu nečekaně, ale o to silněji film Schradera zapůsobil. Zde nemohu šetřit superlativy, tak je raději psát nebudu a zmíním, že lépe životopis snad ani natočit nelze. Život, nebo spíše okamžik, je zachycen prolnutý s díly Mišimy zcela přirozeně a výsledný dojem tak nemůže býti moc lepší (zvláště ,když každá jednotlivá složka - Ogata, Glass, kamera, scenérie - splňuje to co má).(20.6.2015)

 • stub
  ****

  Paul Schrader (nepletu-li se, Mishimův osobní přítel) nám v produkci George Lucase a Francise Coppoly přináší intimní náhled do života patrně nejslavnějšího japonského spisovatele. Pojetí není příliš věcné či popisné, očividná je spíše snaha nahlédnout do Mishimova vědomí a podvědomí a vnitřně jej pochopit; kdo očekává rychlý a hutný sled faktů, může být snadno zklamán. Naprosto špičková je vizuální stránka, Schrader zná japonskou, i přímo "mishimovskou", estetiku velmi dobře a jako zápaďan nám ji dokáže účinně přizpůsobit a zprostředkovat. Perfektní hudba, Ken Ogata v hlavní roli, excelentně natočený závěr...co si přát víc?(12.6.2009)

 • bart-leby
  ****

  Vizuálně velmi originální vhled do hlubin duše jednoho z největších japonských spisovatelů 20. století, který byl pro své krajně pravicové názory a sexuální orientaci někdy nazýván jako homofašista. Na příkaz vdovy po spisovateli, která hrozila tvůrcům žalobou, je obraz více než rozoruplné Mišimovy osobnosti poněkud retušovaný a opatrnický. Jistě nesmírně zajímavé by bylo, jak by spisovatelovu filmovou biografii pojal rodilý Japonec… –– There must be something beyond the words…(6.7.2013)

 • movie
  ****

  MISHIMA mi rozhodně dal pár námětů k přemýšlení na pár dní dopředu. Pomalu gradující příběh, čtyři epizody zahrnující různé momenty z Mishimova života, avšak žádná kaskádovitá biografie. Výborná hudba Phillipa Glasse (spousta motivů z jeho PIANO WORKS), skvostný Ken Ogata a možnost nahlédnout do japonské mentality. Rád bych si od něj teď něco přečetl, škoda že je u nás prakticky nedostupný. 70%(30.10.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace