Medvěd (TV film)

The Bear

Komedie / Krátkometrážní

Československo, 1961, 34 min

Martin Frič

Anton Pavlovič Čechov (divadelní hra)

Jan Roth

"Radši bych si sedl se zapáleným cigárem na sud střelného prachu, než abych se bavil s nějakým takovým poetickým stvořením. - Rovnost pohlaví. Emancipace. Já jí musím zastřelit z principu." Čechov zrežírovaný Fričem s Werichem v hlavní roli. Werich je tu opravdový ruský bojar par excellence, který dokáže v jednu chvíli mluvit o smrti, životě, a zároveň projevit radost, uznalost, nepřátelství i lásku. Ruská duše. Kdysi jsem to viděl i s Kopeckým a jak je to skvělý herec, tak v téhle roli je prostě Werich nenahraditelný.(11.12.2017)

Nevím, zda-li má cenu vůbec tuto minikomedii komentovat, když je podle Čechovova námětu, režíroval ji Martin Frič a hlavní roli hraje Stella Zázvorková s Werichem... Ale přeci jen si to neodpustím. Čtyřiatřicetiminutová symfonie českého herectví a Werichových her se slovy. Navíc je ve snímku roztomile a přesně vykreslen vztah muže a ženy.(14.4.2013)

V naší rodině vládl werichovký kult podněcovaný zejména moji maminkou, která ho milovala. Není divu, že v prvních letech jsem vnímala v Medvědovi především Jana Wericha. Postupem času mnohem víc doceňuji Stellinku Zázvorkovou, která mu byla velmi zdatnou partnerkou. Jó Čechov Čechům sluší, zvláště když v něm hraje Čech ze všech Čechů nejčechovatější. :o)(3.2.2015)

• mi-ib

Žádnou nějak zvlášť vtipnou komedii jsem neviděl. Navíc bych řekl, že mistři herci neměli moc prostoru předvést své umění. Dvě hvězdy dávám jen za Wericha, který se na tomto minimálním prostoru aspoň trochu projevil. A ještě mi nesedělo k paní Zázvorkové přirovnání přitažlivá. Ano byla to paní Herečka, ale přitažlivá mi nikdy nepřišla.(26.4.2011)

Unikátní šermířský souboj Jana Wericha a Stelly Zázvorkové, kterému skvěle sekunduje Bohuš Záhorský a v němž mečem i štítem jsou slova skvělého dramatika A.P. Čechova. Navzdory tomu, že se celý příběh odehrává v jedné místnosti, nutno přiznat, že se nám díky brilantním aktérům dostalo za málo peněz hodně muziky. Kvalitní vtipný text nepotřebuje okázalé prostředí k tomu, aby vynikl. I Anton Pavlovič by byl určitě nadšen.(27.1.2016)

• - Jan Werich a Stella Zázvorková spolu hráli tuto hru ve stejné době také v divadle ABC. (Komiks)