Seriál dokumentárnych filmov je prvým uceleným filmárskym pohľadom na dejiny slovenského animovaného filmu, jeho najvýraznejšie, najosobitejšie diela, tendencie a autorov. Zároveň je to ojedinelá ukážka toho najlepšieho, čo v tejto oblasti počas takmer 60 rokov na Slovensku vzniklo. Projekt však nie je len rekapituláciou toho, čo sa dodnes vytvorilo, ale pokus pomôcť k znovuzrodeniu slovenského animovaného filmu.
Jednotlivé časti: 1.-Studňa lásky - Prvá časť patrí nestorovi slovenského animovaného filmu Viktorovi Kubalovi. O ňom sa zmieňujú jeho supútnici i nasledovatelia. Máme možnosť zoznámiť sa s jeho staršími snímkami, ktorým dominuje príbeh o Omarovi a Fatime s názvom Studňa lásky.
2.-Dvaja majstri - V druhej časti český režisér animovaných filmov Břetislav Pojar hovorí o spolupráci s Viktorom Kubalom.
3.-Oko animovaného filmu - Ďalšia časť je venovaná plodnému obdobiu šesťdesiatych rokov. K slovu sa dostávajú dnes už známi majstri trikového a animátorského umenia. Mnohé snímky odrážajú aj politickú situáciu, za čo končia v trezoroch.
4.-Orbis Pictus -V 4. časti seriálu predstavíme práce špičkových slovenských výtvarníkov, ktorí zasiahli aj do dejín animovaného filmu.
5.-Z rozprávky do rozprávky -Večerníčková tvorba pre deti zaznamenala rozkvet od 70. rokov. Animátori začínali v drevenom baraku pod Kolibou. Tu s entuziazmom, v primitívnych podmienkach vzikli napr. Trénovaná myška (r. Herold), Starenka a morská víla (r. Potroková), Dvaja klauni a pes (r. Pikalík). Nestárnuci Kubal mal zase raz vtipný nápad a spravil veľmi úspešný pikantný silvestrovský večerníček pre dospelých.
6.-Kresba - plôška - bábka - a tradičná ľudová slovesnosť boli pre animátorov silnou inšpiráciou. Často sa objavuje aj úsmevný, ironizujúci pohľad na náš naturel. Z filmov, v ktorých zaznela veselá kritika na národnú povahu, spomeňme: V krajine divov (r. Kubal), Maľovanky (r. Slavíková), Fúkaj Silák Jeleniar (r. Jurišič), Janko Hraško (r. Kubal), O Kremnici (r. Seydl). Vrcholom tejto témy bol prvý slovenský dlhomentrážny animovaný film Zbojník Jurko (r. Kubal).
7.-Chcel by som byť ceruzkou -Viktor Kubal – otec slovenského animovaného filmu pohľadom spolupracovníkov, súputníkov, priateľov. Jeho zmysel pre humor (v živote aj vo filme) znamenal schopnosť postaviť sa k veciam v živote tak, aby hroziacu katastrofu zmenil na vtip.
8.-Keď bábky ožijú -Bábkový film na Slovensku sa zrodil z amatérskeho entuziazmu. Rýchlo sa vypracoval na čestné miesto medzi vyspelé európske animátorské školy. Svedčí o tom aj viacero zahraničných ocenení: Múdre prasiatko – ocenené v Chicagu, Dona militaria – ocenená v Španielsku, Ako sa Jožinko prestal báť – cena z Los Angels, Boli tu ufóni – významná cena na Berlinale.
9.-Do sveta -Animované filmy z Bratislavy boli najpredávanejším artiklom slovenskej kinematografie 80. rokov. Mnohí animátori sa podieľali na koprodukciách, alebo realizovali objednávkové snímky pre zahraničné produkcie. Spomeňme: Buzid a vlak (Alžírsko), Masky a kvet (Gruzínsko), Čierny hrad (NDR), seriál Bábätko (Bulharsko), Údel (Praha).
10.-Moja krajina v Európe -Detské animačné krúžky, ktoré na Kolibe organizoval Jaroslav Baran, vychovali desiatky nadšených divákov, ale aj niekoľko neskôr úspešných profesionálnych animátorov (Michal Struss, Vlado Král a pod.). Vznikla tradícia slovenských animačných detských hier, ktorá pokračuje aj vo svete. Takéto detské tvorivé dielne viedol animátor Vlado Malík vo Švajčiarsku, či František Jurišič vo Francúzsku.
11.-Tajomstvá filmového triku -Zrod a vývoj filmového triku na Slovensku sa spája s kameramanom a režisérom Milanom Peťovským. Ten spomína na základy tohto remesla. Ondrej Slivka objasňuje ako veľmi je náročné všetko prerátať na milimetre, lebo chybný prepočet by znamenal znehodnotenie práce mnohých ľudí. Spomínanie Jana Švankmajera sa viaže na realizáciu filmu Do pivnice.
12.-Naše prejavy -Pohyb novembrových dní roku1989 zachytili aj slovenskí animátori. Kreslili svoje pocity, zobrazovali hlboké vyznania. Už koncom 80. rokov sa objavili prvé smelé pokusy metaforou kriticky pomenovať stav spoločnosti (Keby som bol vtáčkom, Celina či Dáždnik, r. Slivka). Významné sú aj filmy Objekty (r. Kubal), Kráľ je nahý (r. Jurišič) a Naše prejavy (r. Leššo).
13.-čas hľadania, čas nádejí -Katedra animovanej tvorby vznikla na pôde mladej Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v roku 1993. Každý rok z nej vychádzajú bakalári a magistri tejto špecializácie. Vstupujú do filmárskej praxe, ktorá sa takto stále viac profesionalizuje. Počet cvičení a školských filmov, ktoré nakrútili, je už úctyhodný. Festivalové ocenenia hovoria za všetko: Cannes, Agers, Lodž, Los Angels, Gyor, Moskva, Mníchov, Ottava, Izrael, atď. Entuziazmus mladých tvorcov je nádejou pre slovenský animovaný film. (oficiální text distributora)

Stegman

Už ta strašlivá infantilní znělka mě měla varovat, abych se do toho nepouštěl, ale zvědavost zvítězila. :/ Po zhlédnutí celé série bohužel pořád nevím co si mám o slovenském animovaném filmu myslet. To se o něm opravdu nedá něco pořádného natočit, nebo to jen tvůrci tohoto dokumentárního cyklu nezvládli? Vzhledem k tomu, že i Kubal je tu dost odbytý, tak se přikláním spíš k té druhé možnosti. Holt se asi budu muset po průvodci slovenskou animací porozhlédnout jinde - třeba v knihkupectví. ()