Frankensteinova armáda (festivalový název)

• Nizozemsko

Frankenstein's Army

Akční / Horor / Sci-Fi

Nizozemsko / USA, 2013, 84 min

Ještě stále mi nevadí found-footage (vlastně si pro něj vyvíjím celkem slabost), takže mě tenhle výlet do Rodenova pandemonia šílenství zatraceně potěšil. Frankensteinova armáda sice found-footage vůbec nepoužívá k posunutí vyprávění někam dál, zato ale okouzlí fantastickými monstry, příjemně špinavou atmosférou a šmakózním Rodenem. Prvotřídní schlock, který si jde hrdě za svým jednoduchým cílem. 70% (KVIFF 2013)(4.7.2013)

I přes ty počáteční rozpačité ohlasy jsem nakonec dostal to, co jsem přesně chtěl. K čertu s rozpočtem, příběhem nebo mizerným castingem. Tady jde o béčkovou, skoro až trashovitou zábavu, a jako taková šlape spolehlivě. Díky konceptu FF, který mi začal smrdět už před lety, je Frankensteinova armáda však příjemně špinavá a syrová, a takový první střet komunistických vojáků s biomechanickými monstry je vážně nakopávající a nepříjemně klaustrofobický. Tvůrci si s jejich designem opravdu vyhráli, a kromě úžasně přehrávajícího Rodena, je tohle i jejich největší výhra. Protože jejich pohyb a to, jak občas nechávají oběti kolem sebe pobíhat, je věc druhá. Každopádně jedno z mých letošních "guilty pleasure".(1.8.2013)

• Frajer42

Vždy jsem toužil vidět Karla Rodena v hororu. Bohužel, po zhlédnutí tohoto snímku budu muset toužit dál. Až na docela pěkné lokace a ohozy Rudé armády je to naprostá kokotina. Kdyby byl na projekci pozván soudruh Stalin, tak by rozhodně neronil slzy, jak u dobových propagandistických filmových skvostů sovětské výroby. Spíše by otevřel nějaký moc pěkný gulag, kde by se pracovalo ještě tvrději. Měl jsem dost z té vymazlené angličtiny, přičemž Sověti mluvili s ruským přízvukem, ihned jsem si vzpomněl na PC hru Call of Duty a Němcové mluvili zase s přízvukem náležícím jejich krajině. Příšerky byly celkem fajn. Nejvíce se mi líbil frajer, který měl na hlavě připevněn větrák. V dnešních horkých dnech by jistě našel využití. Škoda, že v závěru byl o hlavu zkrácen doktor Kája. Byl to výtečný mozkový specialista, který mozek vyndal, nařezal, napojil, odřezal, vrátil zpět, pustil trošku elektřiny a světe div se - ono to fungovalo! Film je hrozně pičoidně natočen. Nemyslím teď kvalitu obrazu či zvuku. Výborný obraz i zvuk - to je pro kameru z první poloviny 20. století skvělá vizitka. Myslím spíše všechny kameramany, kteří se vystřídali u kameru. Snaha se jim nedá upřít. Klidně zdechnu, ale ať má soudruh Stalin záběry. Ale vem to čert. Párkrát jsem se zasmál po skončení jsem si několikrát zafacepalmoval. Zahrané to bylo, výjma Karla, katastrofálně. Přesto hvězdu vykouzlím, neboť jsem nic podobného dodnes neviděl.(8.8.2013)

Ohromný úlet, který ze začátku zaujme syrovým prostředím aby pozdější naháňečky trochu nudily, ale finále to zase docela vynahrazuje. Je to objektivně spíš na 2*, ale hvězdu za ty meganápadité potvory a Rodena, kterej si to evidentně totálně užíval, klidně přihodím. Ale je to teda neskutečný gore trash, který určitě není pro každého.(23.9.2018)

Námet ako s béčkovej PC hry, ale príbeh celkom dokáže zaujať. Dobová atmosféra sa podarila, námet fakt nie je zlý, dokonca aj nejaká napätie tu je, ale postavy sú strašne nudné, nevýrazne a rovnako aj zle obsadené (malé plus za Karla Rodena). Masky a kostýmy sa podarili a krvi je tu dosť, takže je na čo pozerať. Inak fajn horor, film ma celkom svižné tempo, takže moc nenudí. 55% - 3*(24.8.2013)

• - Scéna na konci filmu s visícími mrtvolami se natáčela v hornickém muzeu Landek Park v Ostravě. Ve skutečnosti se jedná o řetízkovou šatnu pro horníky. (Fight_back)

• - Natáčelo se v Hornickém skanzenu Mayrau na Kladně, kde po filmařích na několika místech dokonce zůstaly skvrny "krve", které se správcům nedařilo smýt. Dále se filmovalo v Karlových Varech. (dobrota128)

• - Viktor (Karel Roden) v poslední třetině filmu zdůrazňuje, že každý z jeho výtvorů musí jíst. Jen těžko by ale mohl jíst muž-vrtulník, chodící sud, nebo třeba monstrum se čtyřma očima bez pusy. (ROASTER)