Atlasova vzpoura: 2. část

Atlas Shrugged II: The Strike

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2012, 112 min

Nevěřil bych, že bude někdy druhá část o tolik lepší jak první. Vše, o co se filmy snažili, o adaptaci díla Atlasova vzpoura, se tady dle mého skromného názoru, podařilo. Herci tentokrát seděli na postavy jako ulití (tedy trošku starší). Byly konečně použity citace a ve filmu nechybí snad jediná důležitá událost, která se v téhle části příběhu vyskytuje. Zbavili jsme se konečně obcházení filosofie Ayn Randové. Kostýmy tentokrát skvěle seděli. Kde první film selhává na celé čáře, druhý vyhrává. Hlavně tam padne všechno důležité, co padnout má. Vize radikálního kapitalismu Ayn Randové mi není cizí, takže se dá říct, že jsem tím ovlivněn. Samozřejmě by bylo stokrát lepší, kdyby film natočili o dvacet třicet let dříve s pořádnými herci, ale tohle je to nejlepší, co můžeme dostat, když to nerežíruje třeba Spielberg. Nicméně se mi líbí přesun do dnešních let se všemi malými detaily (např. cena nafty, nejlepší auta hlavních hrdinů atd.). Musíte si přečíst knihu, zjistit, jestli je vám blízká, shlédnout katastrofální první část, abyste poznali, co ta filosofie není a poté shlédnou tohle a přemýšlet. Ale dalo se dost čekat, že to bude snášet jenom kritiku :D . Mé hodnocení je také značně nadnesené radostí, že to bylo vůbec zfilmováno v podobě druhé části a také abych to razantně oddělil od části první. Jo a nemyslím si, že by má mysl pozbývala kritičnosti :).(4.9.2016)

• hujerita

Väčšia kokotina ako jednotka a tie WTF momenty sú na zabitie. Do televízie fajn na plátno nie. A ten debil ktorý preobsadil hlavné úlohy tomu by som dal krompáč do ruky a nie robiť pri filme. Samozrejme že herci v jednotke boli o nejaký ten kúsok lepší: Teraz som im moc to ich konanie a rozpoloženie dajako nežral.(19.3.2015)

• Lvísrdce

Logická konzistence filmu se vymkla. Hlavní hrdina udělá veřejně vzpouru na soudu, kde se odmítne podřídit zákonu. Kupodivu ho pustí, zjevně podle logiky "do vězení se zavírají jen ti, co suhlasí s tím být zavřeni". Vzápětí ho donutí se podřítit výhružkou, že zveřejní pár fotografií, jak se drží s kamarádkou za ruce. Parní lokomotivy nemohou jezdit tunelem (kouř naplní vagony pro cestující). Když je vlak armádní special, tak se nesmí zastavit i kdyby to mělo znamenat srážku vlaků.....(13.8.2016)

• noriaki

Už prvnímu dílu jsem přidal dvě hvězdičky za námět, ale dvojku nespasil ani on. Pokračování filmové adaptace eposu Ayn Rand pořád doplácí na stejný problém, nedostatek financí. Herci byli vyměněni, a to vesměs za horší, efekty a obraz působí ještě laciněji, a tipl bych si že i scenárista dostal za svou práci zaplaceno méně. Je škoda že se v Americe nenajde někdo, kdo by byl ochotný vložit své peníze do tohoto projektu. Autorku by tato neochota milodarů asi potěšila, jenže bez nich film upadl do hlubokého podprůměru a jeho poselství zasáhne málokoho.(29.9.2013)

• honajz

Jak se kalila ocel po kapitalisticku. Rudá záře nad Amerikou. A všudypřítomná a vlezlá myšlenka, ne, myšlenka ne, víra?, světonázor?, že podnikání je ušlechtilé, a zisky slouží k tomu, aby jiní mohli podnikat, a že zaměstnanci jsou pak na tom velmi dobře a suprově placení. Všichni se mají rádi a budují kapitalismus k lepším zítřkům. Jako fakt nevím, tyhlety agitky jedno ze které stáje, jsou si podobné jako vejce vejci - ignorují fakta logiku, historii. V životě to nikdy nefungovalo, ani v době průmyslové revoluce, tak, že by ctní podnikatelé a kapitalisté rozvíjeli svět a starali se o své zaměstnance. Jenže tady je to dohnané ad absurdum zákonem o rovnosti, kdy vláda a stát berou, co nevytvořili. A s tím by se zas dalo souhlasit - jenže je to taková polopravda, a/ bez b/. Kolikrát státní firmy vyrábějí víc a lépe než podnikatelé, kterým fakt jde jen o zisk. Příběhově opět sledujeme telenovelu, kdy se stejně jako v prvním filmu může stát cokoliv - ona ho má ráda, on ji nemá rád, jak ze seriálu Dallas, mezitím mizí lidé, kdo je John Galt?, podnikatelé sami ničí své průmyslové podniky (což je další podpásovka - copak dnes vydělávají podnikatelé ocelářstvím?, kde jsou služby, PR, konzulting, reklama?), ale nějaké ústřední téma kromě hledání Země Nezemě neexistuje. Taky nechápu, proč měnili herce. A mankote, komik Teller jako šéf bezpečnostní ochranky?! Proč? --- Jinak ty nelogičnosti, jako že starý diesel potřebuje topiče a navíc utáhne kdovíjak dlouhý vlak, nebo že podle zákona lidi nesmějí opustit sví zaměstnání, přesto u železničářky odejdou?, nebo máte komplet mapu USA plnou poruch na železnici, a přesto jedete vlakem?, prostě jaká celková filozofie, takové nelogičnosti.(2.5.2016)

• - Film byl nominován na cenu Zlatá malina v kategoriích nejhorší scénář a nejhorší režie. (Novalinda)