Velká čínská zeď

Veľký čínsky múr

• Nový Zéland

Fantasy / Dobrodružný / Akční / Thriller

Čína / USA / Hong Kong / Austrálie / Kanada, 2016, 103 min

„Vyzeráš byť so sebou spokojný...“ Páčilo sa mi to, 70%. V scenári všetky tie hovadiny (a že ich je!) museli pôsobiť neuveriteľne absurdne, no hotový film vyzerá ako dokumentárna historická dráma. Bungee jumping? Jasné, v pohode. Balóny? V pohodičke, zožeriem aj s navijakom. Scenár je skutočne plný takýchto (a iných) kokosín od výmyslu sveta. K tomu plno strašne nelogických kravín, postavy ako zo šlabikára, kvalita trikov často podozrivo kolíše, Willem Dafoe WTF a na samotnom „múre“ sa odohráva len časť deja, navyše v podstate len na pár jeho metroch štvorcových, keď sa to tak vezme. Chápem, že to mnohým nesadne a dajú 40% a možno aj menej, ale mne sa to páčilo. No nie až tak, aby som dal 80%. P.S. – Toto musel Tony Gilroy dlho písať :-)(2.4.2017)

• Shredder

Neviem, co som vlastne od filmu naozaj cakal. Mozno sirsie portfolio oblud, napinavejsi dej, nejake prekvapenia, ci inteligentnejsi scenar. The Great Wall je v realite hlupa variacia pribehov o obliehani hradu, kde tupa nekonecna armada monstier chovajucich sa ako mravce, utoci na odvaznych cinskych patriotov. Ti predveduju v jednej sekvencii farebne a vizualne putave kusky bojove kusky, ktore by vsak boli v realite vysoko neefektivne. Okrem tycho par minut je cely film len nudnou konverzackou (s neprilis inteligentnym scenarom) medzi zapadnym zoldnierom a lakonickou cinskou generalkou. Na TGW nic velkolepe nie je, je to skor nieco ako tretotriedna verzia Posledneho samuraja, natocena Uwe Bollom.(17.9.2017)

• olmikee

To snad nemohlo dávat smysl ani tvůrcům natož divákovi. Kdyby to bylo aspoň zábavný tak jsem ochotný tu debilitu ignorovat, ale tohle prostě nešlo. Vzdal jsem to po 3/4 filmu.(5.1.2017)

Velkolepá zeď, velkolepá fantazy podívaná.(6.1.2017)

Zábavnější a pohodovější než můj nedávný trpký zážitek u Assassins Creeda, taková naivně jednoduchá pohádka s pěkným vizuálem, slušným obsazením, místy to sice skřípe, trochu čínská verze hvězdné pěchoty, ale na jedno podívání, když zrovna nemáte nic lepšího na práci, spokojenost:)(6.1.2017)

Mým nejoblíbenějším dílem z Pána Prstenů jsou Dvě věže. Důvod? Dobývání Helmova žlebu. Souvislost s Velkou čínskou zdí? I tady se v jedné soutěsce bojuje proti bytostem, které s vámi nemají dobré úmysly. To by však samo o sobě k mé spokojenosti nestačilo. Ve filmech dneska bojuje kdekdo s kdekým a soutěska není moc podstatná. Důležité je zobrazení obou soupeřících stran, představení organizace jejich armády (barvičky!), velitelů, vojenské taktiky a pak samozřejmě bojové scény a pohledy na ně z ptačí perspektivy. Tohle všechno zde bylo zvládnuto opravdu na výbornou a nabízí se srovnání právě s Pánem Prstenů, ale třeba i s čínským snímkem Krvavé pobřeží. Proč jenom tři hvězdičky? Protože 3,5 už ČSFD dlouho nepovoluje, a protože příběh, v němž je tahle parádní řežba zasazená, vás za srdce nijak nechytne. Ani jednotlivé postavy moc neoslní, a když zemře byť i nějaká z těch hlavních, skoro to nepoznáte. Možná se mohlo přidat na stopáži, víc rozpracovat děj mimo bojiště, charaktery jednotlivých hrdinů, vztahy mezi nimi a měli bychom ten trhák, na který jsme se všichni těšili. Takhle se jedná "pouze" o parádní bitvu.(7.1.2017)

• Shaqual

Jeden by tak nějak čekal, že někdo jako je Matt Damon, tj. herec nominovaný na oscara, áčkový hollywoodský a evidentně i nikdy nestárnoucí akční hrdina, se bude objevovat už jen v kvalitních, pečlivě vybraných a promyšlených rolích. A ono ne. Místo toho se nechal upsat k první čínské hovadině, o kterou zakopl a totálně se zaprodal. A stejně tuhle blbost nedokázal zachránit. Námět i scénář naprosto zoufalý. Záporáci tuctoví, postavy bezcharakterní a nesympatické. Bojové scény nepřehledné a často komické. A sice to celé tak nějak působí pěkně barevně a velkolepě, ale ani sebevětší plátno, ani sebehezčí kostýmy a scénografie mi nevyvrátí názor, že tohle je jeden z nejzbytečnějších filmů vůbec. Střízliví na to radši nechoďte...(18.1.2017)

• Pulper

Bylo. nebylo. Kdysi dávno, v dobách, o který víme jen z doslechu moudrých starců, vykonal muž jménem Jü velký čin. Zabránil každoročním obrovským záplavám, jež sužovaly jeho zemi. Byl ustanoven novým vládcem a založil slavnou dynastii jménem Sia. Takhle nějak si představuju úvod k filmu, který se týká legendy. Mimochodem, dynastie Sia je jedním z nejoblíbenějších témat čínských historiků a archeologů a většina z nich se zuřivě snaží ztotožnit ji s kulturou Er-li-tchou, ačkoliv především západní historici mají velké výhrady. O téhle neprokázané dynastii se píše ve slavných Bambusových análech, Knize historie a Zápiscích historika, což jsou hlavní pseudohistorické kroniky staré Číny. Něco jako ta naše Kosmova. Kdyby se američtí scénaristé a čínský režisér vrhli na podobné téma, udělali by mnohem líp. Protože za tuhle fušeřinu by zasloužili buď hezky po japonsku bambus do análu nebo minimálně na 5 let zákaz jakékoliv umělecké činnosti. Začnu plusy. Kostýmy, výprava, hezká tvářička Tian Ling a Andy Lau v roli vrchního stratéga. Vše ostatní je zelený hnus. Budiž, velká zeď jako obrana proti extraterestriálním příšerkám, to beru. Že se k 60. výročí útoku v podobě dalšího útoku přichomýtnou dva zloději střelného prachu ze západu, ok. Ale dál už je to jen neumětelství, trapnost, odpad. Do kina jsem šel s vědomím, že nemám čekat nic převratného a budu se jen bezmyšlenkovitě bavit. Jenže, chyba lávky, ono to nějak nešlo. Pozor, mraky spoilerů. 60 let se čeká na to, až se namnoží zubatí rákosníčci, místo aby se postavilo přímo u jejich rodiště tak 10 zdí za sebou a dovnitř se každý týden ládoval jeden sud střelného prachu za druhým. Na začátku hrdinně a naprosto zbytečně umírají stovky rozkošných micinek a tupých borců, a střelný prach zase nic. Říkal jsem si, jestli jim ho ten Dafoe neukradl tolik, že prostě neměli dost nebo co. Pětice generálů je naprosto zbytečná a jejich šéf je natolik pitomý, že se jede osobně podívat, co se to děje na jedné věži, kam se nějak dostali dva mazlíci. Když už dva, proč ne rovnou tisíc, ptám se? Ne, místo toho budeme hrabat tunel pod zdí, abychom se pak vrhli na hlavní město a nezabili císaře. S tím souvisí i lov na velrybu, který tedy byl taky lahůdka. Mezitím švarný jinoch (příšerný herecký výkon Matta Damona) z Anglie bojuje sám se sebou, jestli je lepší umřít pro peníze nebo vědomí něčeho většího. Rajcovní generálku by nejraději ojel, ale to ne. Přitom, kdyby ji znásilnil a jeho španělský kamarád s odkazem na seriál, v němž se jeho představitel proslavil, zařval : "You raped her!", slintal bych blahem :-) Poslední akční scéna, jíž předchází oblíbené obětování se kdekoho, je jen dovršení všeho. Královnička bude raději vibrovat svou blánou, místo toho, aby se přesunula kousek dál a její dětičky mohly zlikvidovat narušitele. Závěr je jasný. Číňané jsou hrdý národ a ukázali zápaďákům, co znamená žít a obětovat se pro vlast. No a ti si to snad konečně uvědomí. Natočit tohle na západě, myslím, že by Yimou Zhang dopadl podobně jako Shayalaman s Posledním vládcem prdu. Takhle beztak dostane státní vyznamenání.(24.1.2017)

• ČR

30%(18.3.2017)

Ano, je to céčko první kategorie se vším všudy. Hodnocení za jednu hvězdu plně chápu, ale já se nechal unést vizuálem, zvukem a tou neuvěřitelnou velikostí.(22.3.2017)

Buď můžete nadávat co je to za sračku a k čemu se to Damon propůjčil, nebo se na to budete dívat jako na pohádku a pěkně si to užijete. Peace(25.3.2017)

Velkolepá strhující podívaná, kde se na efektech jednoznačně nešetřilo. A jsem ráda, že už konečně vím, proč Číňané postavili tu velkou zeď. Ne vážně, vizuální stránka filmu je dech beroucí záležitost, stejně jako hudba. Méně zajímavý už je scénář a ještě malinko méně zajímavé jsou dialogy. Matt Damon se pro roli žoldáka dobře hodil, stejně jako Willem Dafoe jako slizák. Krásná "generálka" taky ušla. Prostě čínsko americký fantasy masakr. V rámci tohoto žánru, jsem já osobně velmi spokojená. Tudíž dávám 4 poctivé hvězdičky.(6.4.2017)

• Vikyy98

Příběhově plytký výblitek plný nelogických scén, které existují, protože to zřejmě vypadá lépe. Co je házení kopí z hradeb, oproti bungee jumpingu s kopím dolu z hradem v naleštěném neonově modrém brnění? Problém je, že ani ty nesmysly nevypadají dobře jako třeba v takových Rychle a Zběsile. Člověk si říká, alespoň to bude barevné, akční a trikově precizní. Ve skutečnosti je tam barevné jen to brnění, většina obsazenstva a ty zelený obludy. Celé to působí divně flekatě. Trikově je to ucházející. Pořád koukatelné, ale nedostačující, abych si toho nevšiml. Ty zelené jednotvárné obludy v mnoha scénách vypadaly špatně a já myslel, že ten film byl drahej. Celá tahle píčovina se bere strašně vážně, ale na druhou stranu koukat na ní šlo. Samotný příběh je tak jednoduchý, že si ho lze pustit bez zvuku a stejně se orientovat budete. Hlavní hrdina Matt Damon je opět nesympaťák. Zase vypadá zmateně, což mu žeru maximálně tak u Bournea. Nechápu jak člověk s tak blbym xichtem může mít v Hollywoodu jméno. Předpokládal jsem, že to bude absurdní. Myslel jsem však, že si v tom něco najdu. Pár dobře vypadajících scén.. Nestalo se. Je to tupá slátanina, na kterou koukat jde, ale po skončení si z ní skoro nic nepamatuji. 2/5 za to, že mě to kupodivu extrémně nenudilo ani nesralo. Nikdy to však nikomu nedoporučím - hell no!(13.4.2017)

Hrozná blbina. Tři hvězdy s odřenýma rohama.(13.4.2017)

Kokotina.(17.4.2017)

Hezké kulisy a kostýmy. Na to si čínská kinematografie potrpí. Jinak příbéh dost laciný. Něco jako starověká Hvězdná pěchota. Komická figurka(18.4.2017)

Nie je to až také zlé. 60 %.(23.4.2017)

Pro mne skvělá zábava. Co se mi líbilo? Všechno. Co se mi nelíbilo? Hlavní hrdinové bez vousů. Zcela jistě se podívám ještě několikrát. Je mi úplně fuk za co a kde a kdo. Prostě toto jsou filmy mého gusta.(23.4.2017)

• unrocker

No tak tohle se fakt nepovedlo výprava čínské armády je asi to nejlepší na filmu... úžasné počítačové scenerie ale ten příběh a celkove provedení no děs a bida(27.4.2017)

krasne natocena cinska pohadka.(11.5.2017)

Tohle mělo zůstat jen v asijské režii všeho co k tomu patří. Damon a jeho kolega tu prostě nepatří je to moc velký kontrast. Jako vypravný koncept to hodně pohlti ale co je až moc vidět je někdy až agresivní CGI kdyby ho bylo méně bylo by líp. I scénář zrovna není něco čím by se měli chlubit tvůrci je tu prostě v něm moc trhlinek. Akce je skvělá kdy se tu necpou moc triky.(16.5.2017)