Velká čínská zeď

• Austrálie

Veľký čínsky múr

Fantasy / Dobrodružný / Akční / Thriller

Čína / USA / Hong Kong / Austrálie / Kanada, 2016, 103 min

Taková banální, ale docela zábavná báchorka postavená především na divných, strašlivě digitálních efektech. Ale místy je to celkem epické, obzvláště hudba Ramina Djawadiho to táhne hodně nahoru, po akční stránce je to solidní a na čínské vojandy se i přes ta mohutná naleštěná brnění dobře kouká. Jen škoda té nezvládnuté gradace. Nejlepší válečná sekvence je hned na začátku a finále naopak docela zklame.(24.8.2017)

• Praxis

Vyloženě zpruzenej Damon, co roli bral jen pro ten balík juanů, kterej za tuto monstrprodukci dostall. Studio Legendary teda vlastně čínskej megakorporát Wanda se pořádně pláclo přes kapsu a vyvalilo na miliardu Číňanů miliardy okatých příšer, které hodlají sežrat celou čínskou hereckou smetánku. Prachy na tom jsou vidět, i když CGIčka někdy těžce smrděla greenscreenem (no, vlastně skoro pořád). Jedním slovem nuda. Vlastně jen díky těm celkem podařeným fíčuringům (skákající holky a jiné vychytávky, co Zeď nabízí) to není na odpad, ale i přesto to byl děs. 40%(6.5.2017)

|68%| Viděno v kině (2D s českým dabingem). Původně jsem návštěvu velkého plátna neplánoval, ale nakonec jsem se bezmyšlenkovitě rozhodl, že se do toho pustím. Trailer mě moc nezaujal, podobné typy filmu např. Pompeje nevyhledávám. Je to takový typ moderních přeefektovaných filmů. Při od chodu z kina jsem ale měl vcelku pozitivní pocity. Zas tak zlé to nebylo. Dokonce jsem cítil, že to mohlo být ještě lepší. Digitální scény, efekty – to vše zde bylo, ale v rozumné míře – tak jsem to alespoň cítil. Bylo to pěkně natočené, hezké prostředí, první začáteční velké střetnutí s monstry bylo asi nejlepší. Pak už to moc nepřekvapilo a finále bylo už výrazně slabší. Sice se to furt drželo stejným stylem, ale už mě to tolik nebavilo. Scénář a příběh – to vše je moc jednoduché a snad každý čin postav jsem snadno předvídal. Kdyby se tyhle všechny prvky trochu vyladily, bylo napínavější finále a lepší příběh, mohl by to být minimálně o třídu lepší film. Ale jinač si stěžovat nemůžu. Na to jedno shlédnutí, to bylo až moc dobré. Hudba byla rovněž slušná. Matt Damon mě zde oproti slabému poslednímu Bourneovi docela bavil, stejně jako většina čínských herců. Pedro Pascal mě moc neoslnil, ale Willem Dafoe zde byl už úplně zbytečný. Nic zásadního filmu nemůžu vytknout, rád bych dal tu čtvrtou hvězdu, ale přesto mě to až tak moc nepohltilo. Někdy si to možná ještě jednou pustím. Nadprůměr to v každém případě je.(10.1.2017)

• Oktavianus

Tohle ne. Mohl z toho být velkolepý spektákl. Výpravná freska, která líčí setkání Západu s Východem a stavbu velké čínské zdi vysvětluje trochu jinak, než se obvykle říká v dějepise. Jenže výsledná zpotvořenina se nejen nepovedla - to se občas stává i ambicióznějším filmům. Horší je, že Velká čínská zeď je prostě hloupá. Ve fikčním světě, kde na čínské impérium útočí hromady příšer, jsem ochoten překousnout ledacos. Ale kromě blockbusterovsky vymazlenému výtvarnému pojetí filmu, na který dobře kouká, všechno je plastické, barevné a vymydlené, hrají tu jenom hezcí lidé (v čele s čínskou krasavicí Tian Jing s krásným úsměvem, jež je v brnění docela hodně sexy), je to průšvih. Příběh je velice hloupý a s naprosto strašnými dialogy. Třeba ty na téma důsledně kladných Číňanů, vždy bojujících nezištně a ve jménu správné věci, versus do té doby prohnilí zápaďáci, co se bili jen pro prachy, až konečně pochopili, že válka pro ideály může mít smysl, který celý život postrádali. A tak podobně. Jeden by si myslel, že poté, co se takové věci řekly ve stovkách filmů snad tisíckrát a každý včetně tvůrců je už v televizi musel slyšet, scenáristé už je psát nebudou, ale stejně tyto plky znovu a opět zazní. A v ději to samý. Tak například hradební obránci mají k dispozici celou řadu zajímavé bojové techniky včetně střelného prachu. Co myslíte, používají je? Kdepak, při jednom útoku se brání jedním způsobem, při druhém zase jiným, vybuchující katapulty se jednou použijí, podruhé ne; efektní, a dokonce i celkem efektivní bungee jumping obránců ze zdi mezi nepřátele se pro ohromení použije poprvé, ale potom zase ne... Asi aby mohli příšery pokaždé něčím překvapit. Anebo spíš diváky. Na úkor logiky.(2.3.2018)

Pri odchode z kina som si vravel, že dám komentár hodný svojho mena. Ako tak pozerám súčasné hodnotenie som si povedal, že ho preonačím. Áno ľudia pomaly dostávajú mokrý orgazmus pri filmoch ako Avengers kde proti zlým banditom z vesmíru bojujú genetický upravený týpkovia a na ich stranu sa pridá aj jeden bôžik. Ale tu im dačo vadí, pýtam sa čo? Hrá tam hviezda svetového plátna Andy Lau a krásna Tian Jing(kokos od nej sa nedali oči odtrhnúť). Dej chvíľami trochu pokrivkával (ale to pri fantasy filmoch sa stáva dosť často) ja som sa bavil. Akurát čo mi vadilo SPOILER že vlastne víťazstvo zabezpečilo iba odrovnanie kráľovnej. Akurát škoda, Matt a Tian si nedali aspoň pusu ... a SPOILER a to, že pri nej neostal už úplne pochoval ...(5.1.2017)

• - Na plakátu k filmu je napsána informace, že se zeď stavěla 1700 let, což není pravda. Zeď byla postavena za dynastie Ming v době od konce 14. do začátku 17. století. [Zdroj: Wikipedia.cz] (denisaka)

• - Do role Benjamina Walkera byl zvažován Alexander Skarsgård. (JORDY)

• - S rozpočtom 135 miliónov dolárov ide o najdrahší čínsky film do roku 2016. Kvôli obrovskému množstvu príslušnej posádky pracovalo na produkcii viac ako sto prekladateľov. (beso74)