1000 kilometrov od Polárneho kruhu, do najsevernejšie položeného mesta na svete, Hammerfestu, kde temnota trvá šesť mesiacov a lezie pomaly na mozog, sa z Nemecka kvôli práci presťahuje Niels so svojou ženou Mariou a synom Markusom. Už dlhšiu dobu žijú odcudzení a rodina nie je plnohodnotne funkčná. Maria je dobrá žena a dobrá matka. Pracuje v nemocnici, kde pomáha ťažko chorým dôstojne odísť na onen svet. Jednej noci, vracajúc sa z práce, urobí hroznú chybu, ktorá sa už nebude dať odčiniť, a jej rodina bude vystavená ťažkej skúške... (sochoking)

George Stobbart

Pomalá, no pôsobivá dráma z pobrežného nórskeho mestečka Hammerfest, ktoré prežíva polárnu noc. Osudy trojčlennej a nie celkom funkčnej rodinky rozvíri tragická nočná nehoda, ktorá im však v konečnom dôsledku pomôže znovu k sebe nájsť cestu. Nechcem prezrádzať konkrétne, keďže ide o jednu z mála aktívnejších vecí, ktoré sa v deji objavia, ináč sa film iba tak pomaličky vlečie vo svojom krásnom snehovom prostredí. Každého to asi neosloví, hlavne kvôli tej pomalosti a minimu dejových zvratov, no mne tento smutný, atmosférický príbeh o vine a odpustení celkovo sadol. ()

sochoking

Výborne nakrútený film s veľmi nepríjemnou záverečnou scénou v obývačke, že som na chvíľu musel dať pauzu a trošku predýchať. ()

DavidWebb

Milosť je obrazovo krásny film, ktorý má byť drámou, ale nie je. Režisér Matthias Glasner síce dokáže vytvoriť nádhernú atmosféru vizuálnymi nájazdami na prírodnú scenériu v krajine ďalekého severu a čase polárnej noci, ale to je asi to jediné čo si z tohto snímku zapamätám. Dráma by mal byť žáner v ktorom sa veľa hovorí (dialógy), opisujú sa medziľudské vzťahy - aby sa dali vytvoriť charaktery postáv a pomocou nich nechať diváka vcítiť sa do nich, alebo vyvolať emócie. A tu som ja osobne narazil na prázdno. Je to esteticky pekné, je to veľmi dobre zahrané a stačí aj jednoduchý príbeh zo života, ale celé mi to bolo jak sa oné, vraví "šumafuk". Postavu "syna" som vôbec nepochopil ani jej účel, v scenári sa ocitol asi omylom. Keď máte film trvajúci 2 hodiny 11 minút v podstate s nejakými piatimi postavami (myslím) a nič moc sa o nich vlastne nedozviete, tak musí byť niečo zle. A preto ani záverečná scéna/katarzia vo mne nič nevyvolala. Preto z tohto nemôže byť (a nebude) známy film vybočujúci z priemeru smerom k tým kultovým. Tak teda hoci neľutujem čas strávený v polárnej krajine, druhý krát to "dám" iba ak by som nato niekedy v budúcnosti natrafil v TV. ()