Loupež na úrovni

The Fix

(neoficiální název)

Krimi / Komedie

Kanada / USA, 2013, 86 min

Modrá většinou bývá docela spolehlivým ukazatelem. Tentokráte si dovolím prudce nesouhlasit. Pravda stopáž by podle kdekoho mohla být o trochu delší, ale já si myslím, že by to tím utrpělo ztrátu svého osobitého kouzla. Tímhle způsobem však film jede, jede a jede a člověk se prostě nemá šanci nudit! Pánové jsou i na (v různých variacích) stará kolena překvapivě pružní, řízně vtipní a vychcaný až za pátý roh u bloku. Samozřejmě gotická Lagertha tomu už jen dodává tu krásně drsno/jemnou, ovšem stále nepřeplácanou a decentní ženskost, která v dnešních filmech tak moc chybí (Scarlet se může jít vycpat). V jistých chvílích se to ne úplně střízlivému člověku může sice zdát mírně chaotické, ale to mě třeba vůbec nevadí! Alespoň mám důvod se na tu nádheru podívat znova!(10.8.2015)

• Xmilden

Nebylo to zase tak špatné, ale místy je vidět až přílišná snaha kopírovat hlavně britské postupy (Podfu(c)k). Herecké obsazení je slušné, ale co tam proboha zase dělal Barušel? Toho chlapa nemůžu ani vystát. Na Kurta se neskutečně těším v novém Tarantinovi, který mu dodá opět zašlou slávu. Místy jsem se ve filmu ztrácel. 45%(21.2.2015)

Styl pointy je jasný Kansas City Shuffle z Lucky Number Slevin, uvolněnost panuje po vzoru Oceánova skorotuctu, obhroublé slovní hříčky a obskurní postavy jsou jak ze sousedství Guye Ritchieho. Subjektivně jsem však měl pocit, že to trvá o půl hodiny déle než ve skutečnosti. Nedostatek originality nevyčítám, ono je taky těžké s nějakou v tomhle žánru přijít, ale že to všechno Sobol neposlepoval do nějakého kompaktnějšího celku, za to si zaslouží schovat do plastiky, kterou v galerii žádný Francouz nemůže minout..(21.1.2016)

Já vím, já vím, neobjevil se v tom jediný turbokokot navlečený do pitkáčů v barvě americké vlajky ani hustě uvědomělá třináctiletá pizda s posláním, co v digitálním mrdníku sveřepě zachraňují civilizaci za mohutného povzbuzování všech těch budoucích uklízeček a obráběčů kovů. Nečumělo se v tom ani černobíle hodinu do zdi za účelem zdůraznění hlubokého filosofického přesahu kognitivní percepce heideggerovské omítky s důrazem na korelativní kauzalitu aplikované Schopenhauerovy Teorie metafyziky hrbolů, tudíž si na své nepřišli ani škaredí, lupovití panicové, kompenzující si své sexuální frustrace egoonanickým pseudovstřebáváním abstrakce tohoto hostilního světa s perpetuální absencí kundy. Ne, toto byl prostě jen naprosto zábavný, ultimativně nahláškovaný sexy film s koulema, skvělou pointou a mačo herci, po kterém jde zdravý a střízlivě uvažující divák spát s nahoru vykřivenými koutky a pocitem radosti, že se ještě pořád mezi tím ukájením hloupých dětí a samozvaných műslitelů najde tak milé povyražení a krystalicky čistá zábava. Perla tedy zatím leží s chrochtáním opomíjena vedle žlabu s pomejemi a já vyzývám všechny soudné kritiky, co to ještě neviděli, aby to neprodleně dostali do zasloužených červených čísel, abych nemusel žít ve strachu, že jsem obklopen výhradně bandou esoterických buzerantů!(5.7.2015)

Vypiplaná oldschoolová heistovka se slušnými herci, kde překvapivě exceluje Matt Dillon jako bad guy, ale ani Kurt Russell naštěstí nepatří do starého železa. Hodně charismatický je stále Terence Stamp, který si svou část krade pro sebe a jeho špičkování s natvrdlým poldou je vynikající. Film vůbec obsahuje tu jemný, tu občas drsnější humor, ale stále jde o chytrý humor. Celé to má vůbec velmi příjemně laděnou atmosféru, nenásilně je nám vsunuto něco o umění a dokonce historii (mimochodem, povšimněte si scény, kde Kurt Russell mluví o "bláznovi" Claudiovi, jak najednou začne taky kulhat :-)), a kamera kouzlí, co to dá - i z opuštěného místa v zapadákově dokáže vykouzlit "impresionistický" obraz. Nutno vidět v originálním znění, protože je zde i celá řada dvojsmyslů, slangu a žargonu, které při studiu angličtiny běžně nepochytíte. :-) Vážně hodně vydařený film.(27.6.2015)

• - Natáčení probíhalo v Rumunsku ve městě Bukurešt, Kanadě ve městě Ontário, Maďarsku ve městě Budapešt, Kanadě ve městě Hamilton a u Niagárských vodopádů na Kanadském území. (rafix)

• - Auto Taxi, které se objevuje v 9. minutě, je Trabant 601. (Terva)

• - V scéne pri vymýšľaní plánu, ako vylúpiť sklad, padne otázka na Francieho Tobina (Jay Baruchel), kto to je. Crunch Calhoun (Kurt Russell) odpovedá, že je učeň, načo jeho brat Nicky Calhoun (Matt Dillon) kontruje tým, že sa pýta, či je teraz akože čarodej. Jay Baruchel stvárnil učňa Nicolasa Cagea (Balthazar Blake) v snímke Čarodejov učeň (2010). (Johnny.ARN)