Loupež na úrovni

(neoficiální název)

Umenie kradnúť

Krimi / Komedie

Kanada / USA, 2013, 86 min

Vypiplaná oldschoolová heistovka se slušnými herci, kde překvapivě exceluje Matt Dillon jako bad guy, ale ani Kurt Russell naštěstí nepatří do starého železa. Hodně charismatický je stále Terence Stamp, který si svou část krade pro sebe a jeho špičkování s natvrdlým poldou je vynikající. Film vůbec obsahuje tu jemný, tu občas drsnější humor, ale stále jde o chytrý humor. Celé to má vůbec velmi příjemně laděnou atmosféru, nenásilně je nám vsunuto něco o umění a dokonce historii (mimochodem, povšimněte si scény, kde Kurt Russell mluví o "bláznovi" Claudiovi, jak najednou začne taky kulhat :-)), a kamera kouzlí, co to dá - i z opuštěného místa v zapadákově dokáže vykouzlit "impresionistický" obraz. Nutno vidět v originálním znění, protože je zde i celá řada dvojsmyslů, slangu a žargonu, které při studiu angličtiny běžně nepochytíte. :-) Vážně hodně vydařený film.(27.6.2015)

Typická Dannyho parťáci gangsterka stylu: tohle je Johny banán a umí to s nožem, tohle je starej pes Steve a není zámku, který by neotevřel, tohle je bla, bla, bla a všichni dohromady mají v plánu svůj životní majstrštyk. Když už jsem zmínil Dannyho parťáky, tak tohle je taková soft verze pro unavené. Není tam nic, co by bylo originálního, ale v rámci žánru to funguje. Postavy a jejich aktéři sympoši (osobně bych vyzvedl Jay Baruchela), odehrává se tam nějaký příběh těžící z ověřených postupů….plán, loupež, hra na kočku a myš. Takže dobrý a dobrý je za tři.(25.1.2021)

Je to prdel. Ne že ne. Ale bohužel je to taky prostě další film na schématu Dannyho parťáků. A je celkem jedno, že je The Art of the Steal daleko vtipnější než libovolní Dannyho parťáci a má mnohem lepší charaktery. Ta šablona tu prostě je a i když na jednu stranu znamená zábavný heist movie, na druhou je tu dle očekávání monstrózní závěrečný výjeb s divákem. Jenom nevím, jestli je smutnější, že sledující nedostane žádnou indicii, k čemu se schyluje, nebo že ten zvrat přesto čeká. Každopádně postavy a situace fajn, smál jsem se nahlas, a Kurt Russell potěšil v trochu akčnější roli. Na sobotní večer oukej.(16.3.2015)

Tak tento kúsok v závere čaruje. Nie som jeden z tých, ktorí si v priebehu filmu robia pauzy a predpovedajú možné konce, aby na konci mohli statočne prehlásiť "ja som to vedel už pred pol hodinou",,, Ja som to záverečné rozuzlenie ozaj nečakal, a tak som bol príjemne prekvapený. Nikdy som nebol Russellov fanúšik a nie som ním ani po tomto filme, ale nebojte sa, nič zle nenaznačujem. Len poviem, že podľa toho ako vyzerá, má už asi 80 rokov alebo čo. Dillon je v pohode, toho mám celkom rád. Takže odporúčam každému, aby sa nenechal odradiť nižším hodnotením, lebo za pozretie to určite stojí.(25.10.2015)

[imdb: 6.3/10] | me: Pohodový film, ktorý sice nie je ničím prelomový, no celkom pobaví vtipom a nadhľadom. Logika nie je sice najsilnejšou stránkou filmu, no Kurt Russell ako známa tvár a humor celý film odľahčujú a dávajú mu príjemný rozmer. Interpol? Fucking Interpol? I'm not going to fucking prison! I'm not cut out for that shit. Have you seen these fucking arms, man? These wet noodles will prevent very few prison rapes.(15.11.2014)

• - V úvodní části, odehrávající se v Polsku, je několikrát jasně vidět vlajka Rumunska. Stejně tak je vidět množství nápisů buď v angličtině nebo v rumunštině. (Hal_Moore)

• - Film se měl původně jmenovat Black Marks. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Rumunsku ve městě Bukurešt, Kanadě ve městě Ontário, Maďarsku ve městě Budapešt, Kanadě ve městě Hamilton a u Niagárských vodopádů na Kanadském území. (rafix)