Reklama

Reklama

Malá čarodějka

(festivalový název)
  • Česko Válečná čarodějka (festivalový název) (více)
Válečný / Drama
Kanada, 2012, 90 min

Obsahy(1)

Někde v subsaharské Africe v malé odříznuté vesničce žije poklidným životem se svými rodiči dvanáctiletá Komona. To se však změní, když přijdou rebelové, vyplení vesnici, zajmou Komonu a přinutí ji páchat nenapravitelné věci. Je zavlečena do džungle jako dětský voják. Její brutální velitel ji nejenom cvičí v používání zbraní, ale také ji zneužívá. Jak ubíhá čas, Komona se rychle naučí vše snášet, bojovat, a především přežít, avšak duchové minulosti se stále vracejí. Malá čarodějka je životní ponaučení, příběh lidské houževnatosti. (Ostrava Kamera Oko)

(více)

Videa (1)

Recenze (20)

MA.KI 

všechny recenze uživatele

Otřesný životní osud dvanáctileté / třináctileté / čtrnáctileté dívky Komony nedobrovolně bojující na straně rebelů jako dětský voják. Děj se však vyvine nečekaným směrem, k poznání, že ve světě krutosti lze najít i dobro. Láska se ocitne tváří tvář zlu… Krutý, nelidský snímek. Plný "zbraní, jež dítěti nahradí otce a matku". ~ Otázkou, nakolik je Rebelle odrazem africké reality, každopádně se jedná o mimořádně kvalitně napsaný (?) i zpracovaný příběh o lidské houževnatosti a nezdolnosti, o touze jít dál i přes těžká životní traumata. Vnitřní monolog naznačí protagonistčiny myšlenky i emocionální stavy. Zajímavým prvkem jsou i oni obílení zemřelí – "duchové". Emočně silný film. ~ ~ Musela jsem bojovat proti vládním jednotkám, jinak by mě mlátili holí. Musela jsem se naučit zastavit slzy, abych nedala najevo, že pláču. Když na zbraň stékaly slzy, musela jsem se schovat v lese, kde mě nikdo neviděl. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Černý kontinent bývá zárukou smutných příběhů, v nichž se filmaři většinou ještě nevzdali optimistické víry. Letošní kanadský zástupce proklouznuvší až do oscarové nominační pětky tohle pravidlo nevyvrací. Svět je zhlédnutím opět přinucen do role pokrytce, pokývá hlavou… tak zase za rok s kapesníkem v ruce. kult pro Cinema Mundi, 2013. Když zabiješ albína... ale tohle si bojovníci Velkého Tygra nejspíš neříkají. Moc krutý, smutný a z pohledu ostatního šťastnějšího světa naprosto zbytečný příspěvek - to vše zcela očekávané, a tak buďme rádi, že jsme se tentokrát vyhnuli ženské obřízce. ()

Reklama

Aljak 

všechny recenze uživatele

Dosť surový film, no bohužiaľ zároveň až príliš reálny. Subsaharská Afrika je každodenným bojom o prežitie, nielen kvôli obrovskej chudobe a nedostatku jedla, ale aj kvôli desiatkam povstaleckých ozbrojených skupín, ktoré medzi sebou bojujú o nadvládu v regiónoch. A práve v tejto kulise sa celý film odohráva - od verbovania malých detí do bojových táborov až po život ako taký. No a celý príbeh je podaný z pohľadu 12-ročného dievčaťa, ktoré sa práve ocitlo v jednej z rebelanstských skupín. Naozaj drsný príbeh, bez štipky ľútosti a ohľaduplnosti. Až mi prišlo smutno, že je to v podstate každodenná realita. Toto všetko sú obrovské prednosti tohto filmu, no naopak chýbalo mi v tom nejaké väčšie posolstvo alebo proste efektívnejšie spracovanie - aj keď asi práve prifarbovaniu reality sa tvorcovia snažili vyhnúť. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,RESPEKTUJTE A CTĚTE SVÉ ZBRANĚ, JAKO NOVÉHO OTCE A MATKU… TO MÁŠ MÍSTO RODIČŮ.“… /// Poudačka z místa, kde nejpoužívanějšíma věcma jsou Kalašnikov a mačeta. Taky se tam hodně čaruje, v módě jsou amulety a život… ten není zas tak důležitej. Nakouknutí mezi rebely s 12ti letou (13, 14…?) Komonou, je zajímavá cestopisná kulturní zkušenost. Nenásilně zpracovaný hnusný téma, který mohlo mít mnohem syrovější podobu. Přes veškerý drsňárny (či prasárny), přes jasnou ukázku, že ženský jsou mnohem větší ,,držáci“ než chlapi (a v Africe obzvlášť) si tak myslím, že na svý si přijdou spíš poetičtější duše, než su já. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Starej (zničeho nic) začal shánět bílýho kohohouta. 2.) Přemejšlím, jak hajzla voddělat vagínou (nebo si ho aspoň předpřipravit). 3.) Thx za titule ,,robilad21“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

DJ Kritik 

všechny recenze uživatele

Toto mi nejak nešlo prekusnúť. Mne to miestami pripomínalo zábery z TV, kde naschvál filmujú debilkov z ulíc a pralesa a skutočný svet okolo veľmi prifarbujú, aby mal divák dojem autentičnosti. Nechce sa mi veriť, že Afričania sa takto správajú. Nemám na mysli násilnosti, to je jasné, ale správanie sa a rozumové pochody pod úroveň primitivizmu mi prijde veľmi prehnané. I keď skutočnú Afriku som nikdy nevidel. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (4)

  • Filmovanie prebiehalo v Demokratickej republike Kongo. (MikaelSVK)
  • Ačkoliv to ve filmu přímo nezazní, lze si všimnout několika náznaků odkazujících na skutečnost, že se film odehrává v Demokratické republice Kongo. Vodítkem je lokální kmenový jazyk Lingala nebo portrét státního hrdiny Patrice Lumumby v Butcherově domě. (Candice)

Reklama

Reklama