Krok do prázdna Jana Masaryka aneb Dokonalý zločin (TV film)

Dokumentární

Česko, 2011, 57 min

Marcel Petrov

Luděk Navara
  • viax

Dokument vcelku zajímavý, ale nudný. Fakt nudný. Postrádala jsem mimo jiné biomechaniku padající osoby živé a padající osoby mrtvé. Dále počítačovou animaci osoby z parapetu shozené a osoby, která by se sama odrazila pozadu. Řádně pojednat vzdálenost dopadu od zdi domu a vysvětlit, kdy by dopadl na tělo, kdy na hlavu. Absence krve v místě dopadu? Buď se tedy zabývám jeho smrtí nebo vzpomínkami lidí nebo dobovým kontextem. Všechno se do hodinového formátu, kde jsou navíc pasáže smutné hudby na klavír, asi paralela bezvýchodné situace, nevejde.(27.1.2016)

• xplsek01

Bohužel, nevěrohodné, neobjektivní. Pan znalec je přesvědčen o své pravdě, kterou se snaží podsunout divákovi. Mezičas je nudný. Určitě by bylo lepší, kdyby autoři seznámili diváka s výsledky všech 4 vyšetřování (1948, 1968, 1993, 2001). Jak se dostaly stopy výkalů na parapet, když padal ve stoje z římsy? Navíc, točit dokument o pádu z okna budovy, na které je lešení nepovažuji za šťastné.(25.2.2018)

Vyčerpávající dokument o 4x prošetřovaném případu smrti Jana Masaryka. Zdá se, že jsme po použití nejnovějších metod "doma". Šlo o vraždu. A pravděpodobně "přes hlavy" tehdejší STB - jinak by se vše dávno provalilo. Kdyby se otevřely moskevské archivy, nemuselo se tu 60 let vyšetřovat a vymýšlet různé dohady....(7.3.2012)

Byl jsem dost na pochybách, jak dokument vlastně hodnotit. Uslyšíme sice celou řadu zajímavých zvukových záznamů, ale z celkového pohledu nám nic nového neřekne. Vražda. Tušili to všichni a nyní je to oficiálně potvrzeno. Jen já netuším, proč nezůstal pouze klavírní doprovod ve formě zvuku a sledovali jsme krk cizího klavíristy nebo proč chlápek pochoduje s nějakýma krásnýma ženskýma a vše vysvětluje jak úplným idiotům. Vzpomínky jsou ale zajímavé, hlavně jeho rodiny a zaujaly mě i fotografie a předměty, které se dochovaly dodnes.(14.5.2020)

Dokument je zpracován velmi chaoticky. Rozumím snaze vypovědět nejprve o osobě Jana Masaryka, o jeho vztahu k otci, o vztahu k zemi i zahraničí, avšak z této linky je často zcela nesmyslně odbíháno. K jasnosti podávaných informací neprospívají ani prostřihy na druhou "dějovou" linii, tedy pohled kriminalisty, která je sice nesmírně zajímavá, ovšem příliš nenapomáhá k vytvoření si ucelené představy. Nerozumím tomu, proč byla zvolena forma prostřihu mezi na sebe nenavazujícími dějovými liniemi. resp. liniemi, které na sebe průběžně nenavazují, ale jedna zcela jednoznačně předchází druhé ... Osobně bych uvítal, pokud by byl dokument rozdělen na část první, která by se zabývala povahou Jana Masaryka, a část druhou, která by byla kriminologickým rozborem zjištěných skutečností. ... Dokument obsahuje řadu zásadních informací, které však mohly být podrobněji rozebrány - např. mi v některých částech chybělo srovnání průběhu vraždy/sebevraždy. ... Tolik k formátu dokumentu. K tomu o čem dokument pojednává, to se musí vidět. I když jsem o vraždě Jana Masaryka již četl, některé skutečnosti a zejména pak osobní svědectví jsou velice zajímavá a už kvůli nim stojí za to dokument zhlédnout. Takže shrnutí: Takto závažné téma si pravda zaslouží lepší podání informací, ovšem i tak lze dokument jednoznačně doporučit.(23.3.2016)