• Dánsko

Thriller

Dánsko, 2011, 100 min

Jsem rád, že alespoň někdo mému příjmení dává glanc. Tuva Novotny je tady totiž absolutně k zulíbání. Ona je teda pokaždý k zulíbání, ale tady z ní ta neznalost a nejistota spojená se ztrátou paměti dělá naprostý jezulátko. A do toho jí to ještě šíleně sluší. Film samotný je takový, no docela jednoduchý. Začíná tím, že se Tuva probudí na šutru u řeky a nic si nepamatuje. Pak dorazí do první vesnice, celá špinavá, zpocená a od krve, no a nějakej Frantík jí ubytuje, naleje sklenku božolé a vůbec na nic se neptá. Já bych teda volal policajty, ale chápu, že pro potřeby filmu to muselo být jinak. A to není jediná scéna filmu. Přesto se na to pěkně koukalo, i když to nebyl zázrak. Tuva to ale krásně pozvedla.(26.11.2012)

"ID:A" si zaslouží pozornost coby žánrový hybrid, neboť se jedná o ženský film, skoro až z ranku dámských románků, pojatý jako bourneovka. Hlavní hrdinka se probouzí na břehu řeky, má u sebe tašku plnou peněz a na boku velkou čerstvě zašitou ránu. K dispozici je ještě pár dalších indicií a hlavně tajuplní a evidentně nebezpeční bouchači, kteří po ní z nějakého důvodu jdou. Jenže namísto tajných agentů, spiknutí či národních zájmů se zde postupem času jako centrum celého vyprávění z thrillerových mlh vystupuje jedno manželství, potažmo život ústřední ženy a její vztahy k různým mužům. Z interpretačního hlediska překvapí koncepční důslednost právě v oblasti mužských postav z hlediska ženské optiky. Žárlivý macho se ukazuje jako psychopatický záporák, vyhlídky dobré budoucnosti se upínají k ohleduplnému latin loverovi a jako dobrosrdeční či přímo programově spříznění přátelé se ukazují muži, kteří jsou v ve vztahu k hrdince prosti sexuální roviny, tedy gay a transsexuál.(12.3.2012)

Kdo očekává Agenta bez minulost v sukních, bude nepochybně zklamán. Id:a je mu totiž podobná pouze základním motivem, jinak jde o naprosto odlišný film v tempu filmu i v atmosféře. Ovšem pokud má někdo ráda severskou kinematografii, zda navíc okořeněnou špetkou Francie, ten se může od začátku do konce kochat. Velmi zdařilý výber hlavní hrdinky. Tuva je okouzlijící, sexy, ryze ženská, zahalená rouškou tajemství. Id:a v jejím podání je přirozená, charakterní, dokáže se vyjádřit pouhým mžiknutím řas. Zatímco Bourne klade aktivní odpor a během celého filmu se prakticky nezastaví, Tuva je křehká, bezbranná a napadnutelná, ale v klidnějších fázích filmu plně rozvine svůj šarm. Viděno v rámci Challenge Tour 2017.(2.3.2017)

• sochoking

Ústredným motívom filmu je bezpochyby láska. Ako sa vraví, že láska hory prenáša, tak pre zmenu tu by chcela zachrániť dlh krajinám 3. sveta! Kedže začiatok filmu je aj jeho koncom, čakal som netrpezlivo, kedy už príde a po horore je thriller tak druhým žánrom, ktorý nemusím. Inak, Tuva sa mi čím ďalej začína viac a viac podobať na Sarah Michelle Gellar !(21.2.2012)

• Othello

Jako Bourne, akorát hůř natočený, logikou se nezaobírající (píše člověk, kterýmu přijde jako dobrej nápad sjet padesátimetrový eskalátory po zábradlí) a strašlivě neakční, především v akčních scénách. To vše okořeněný nadlidsky retardovanym scénářem, vraždyhodnou ústřední postavou a rozpočtem nedosahujícím původních ambicí tvůrců. Christiansen se poměrně snaží a některé scény umí poměrně ošperkovat nějakou příjemně invenční vychytávkou. Na druhou stranu to zase vyvažuje zdařile neschopností natočit noční exteriéry tak, aby zmatený divák nezačal přemýšlet, proč se mu znenadání vypíná a zapíná obrazovka. Jak tohle přelezlo hranice Dánska, ví snad jen Film Europe.(29.8.2013)

Docela povedenej filmek,se skvělou představitelkou hlavní role,která nejen dobře vypadá,ale dokonce i dobře hraje.Přesně taková ta solidní výplň mezi dvěma peckama.60%.(5.6.2014)

To sa tak zobudíte kdesi vo Francúzsku, nepamätáte si, kto ste a máte so sebou úplnou náhodou dva milióny eur. Stáva sa aj v lepších rodinách. Ale nie je to jediná bizarnosť v tomto dánskom filme. Originálny dej trošku zabíja menej pútavý flashback. Nutno ale poznamenať, že za celú dobu som sa ani trochu nenudil a nezíval, zatiaľ čo pred a po projekcii áno. Na druhej strane, nič prevratné a zapamätateľné nečakajte. Príjemný dánsky thriller, v ktorom budete počuť dánštinu, francúzštinu, nemčinu a angličtinu.(9.12.2012)

Viděno na Severském filmovém podzimu 2012 v kině Atlas. Až pro mě překvapivě kladný konec filmu, čekala jsem to jako pravé severské drama, ale tím nechci říct, že by to bylo špatné. Od začátku do konce překvapivé a dost dobře koukatelné, nenudila jsem se ani chviličku.(4.12.2012)

Nečakane dobré, veľmi dobré. A Tuva je peknučká :) (btw jej otec je čech). SPOILER -- postupne to nabralo parádny spád. A už som vravel že Tuva je eye candy?:) Aj kôli tomu 5 hviezd.(24.6.2012)

Aliena (Tura Novotny) se probudí v řece kdesi ve Francii. Nic si nepamatuje a u sebe má tašku, ve které jsou 2 milióny euro. Ubytuje se v jediném hotelu v městečku, které je poblíž a přemýšlí co dál. Brzy zjistí, že jí hledají dva muži, kteří by ji ihned zabili a protože rozumí dánsky odjíždí do Kodaně. Zde jí poznává spousta lidí a Aliena zjistí, že je manželkou uznávaného umělce a zpěváka Justa Orra (Flemming Enevold). Aliena je zde však ve velkém nebezpečí, navíc zmizel její bratr, který byl členem extrémistické organizace...Dánové točí thrillery velmi syrově a tak jsem byl na film zvědav. Zde je sice trošku přidána romantika a druhá polovina filmu je skoro celá flashback, ale mě to nevadilo. Alienin příběh mě zaujal, takže jsem se skoro vůbec nenudil. Příjemná oddychovka. 60%(26.5.2013)

měla jsem pocit jako když čtu knihu mého oblíbeného žánru - severských detektivek.I ve film jsou situace kdy se hrdinka vrací z přitomnosti do minulosti aby vše co se děje v současnosti mělo svůj původ.Absolutně napínavé a konec se vlastně dal tušit.Což filmu neubralo na grádech.Gangsterka po evropsku.Bez obvyklého cirkusu a úporné snahy byt jako že holyvúd...Některé situace, jako třeba kde ve snaze vymlátit informaci, byly dost na hraně.Ostatně ve filmu si užijete napětí od začátku do závěrečných titulků.Dobrá doprovodná hudba.reálná kamera.fantastické exteriéry.Pokud se pro film rozhodnete určitě si přijdete na své(20.7.2017)