Tajemné příběhy (TV seriál)

• Česko

Scénografie:

Richard Touch

Kostýmy:

Heidi Miller

Poměrně zajímavý cyklus, z něhož Codi na DVD distribuují 12 dílů. Typicky Johanka z Arku a Muž se železnou maskou stručně a věcně bilancují svá témata, přibližují je divákům, kteří se s nimi chtějí seznámit přitažlivou formou. Pro někoho, kdo studuje určité detaily, pak samozřejmě půlhodinový dokument uspokojivý být nemůže. Takové ambice si ostatně ale ani nečiní.(16.2.2012)

Některé díly mají svou kvalitu a dokážou i překvapit novými pohledy na známá témata. Mě konkrétně hodně zaujal Robin Hood. Jiné působí senzacechtivě a opakují historiky mnohokrát vyvrácené nesmysly. To platí třeba pro papežku Janu. Ale celkově je seriál docela fajn a to i díkykrátké stopáži, která vylučuje úmorné opakování, neduh mnoha i kvalitativně lepších dokumentů. 60%(4.2.2014)

Hodnocen 13. díl o královně Kleopatře, pojednávající o tom, kterak a proč dcera bohyně Eset utáhla na vařené nudli římské vojevůdce Marca Antonia i Julka Caesara. Dívalo se mi na to moc dobře, ale trochu mě zklamalo, že to, co jsem se dozvěděla z hlediska historie, všechno jsem v podstatě obsáhla v předchozí větě. Fakt jsem nečekala, že bych z tv-dokumentu zjistila něco nového, ale jen rozbor pár Horativých veršíků (zas oceňuji, že jsme se na ně podívali v originále) a zkoumání vlivu opulence a sexu na lidský mozek, zakončené tím, jak byli Římané pověrčivým národem, to se britští kolegové mohli snažit přece jen o málo více.(22.11.2014)

Není to nic extra, ale má to přívětivou stopáž, takže se neustále dokola neopakují a není to ani tak retardované, jak moderní zejména americké dokumenty, ale na druhou stranu se nic moc z historických faktů nedozvíme a ty teorie, které tam rozvíjejí jsou kolikrát trochu kách a nepůsobí moc objektivně, ale jako taková chuťovka pro pobavení, od které nečekáme žádný zvláštní přínos to jde.(26.1.2014)

• honajz

Viděl jsem jen pár dílů, ale přijde mi to takové natočené jako kdyby si někdo vzal Wikipedii, zkombinoval to s libovolnou knížkou od Dana Browna, a šel točit tabletem. Nic nového se nedozvíme, spekulace se nějaké objeví, ale skutečně jde jen o spekulace, často podložené velmi vágně („tady je reliéf meče ve skále, takže legenda o králi Artušovi mohla vzniknout v Itálii“, „v Bibli se o třech králích nepíše, takže kdoví, kdo ti mudrci byli a jestli fakt byli v Betlémě“ apod.). Prostě to, co je známé, nijak nepřekvapí, a tam, kde to má být odvážně odhalující, to plave na vodě. Asi jako kdyby někdo natočil dokument o Žižkovi, a podle toho, že neměl jedno oko, vyspekuloval, že to mohl být potomek Kyklopa.(25.12.2013)