Dogani

도가니

Silenced

The Crucible

Jižní Korea, 2011, 125 min

Toto bol prvý film, s podobným námetom, pri ktorom som neplakala...Otázka je prečo? Počas celého filmu som bola tak neuveriteľne nahnevaná a vytočená a pocit bezmocnosti vo mne stúpal ako keď idete vo výťahu. Príbeh posilnený faktom, že je podľa skutočnej udalosti bol natoľko zaujímavý, že som dokázala prehliadnuť fakt, že nepozerám filmy, v ktorých sa ubližuje deťom. Nemala som čas sa na tým zamýšľať. Myslím, že herci mladiství a aj dospelí v tomto filme odviedli také herecké umenie aké som dlho nevidela. Dvojičky, úžasný pán učiteľ či všetky tri deti. Je to skoro 10 hodín, čo som videla ten film, no neviem prestať na to myslieť. Úžasné, smutné, znepokojujúce. 100% (pravdaže pri filme som neplakala ale o pol hodinu neskôr som sa pustila do fňukania, no čo, ja sa asi v tomto ohľade nezmením)(10.11.2012)

Silné korejské drama, které ukazuje nejen na to jak můžou být lidé zvrácení, ale také na všudypřítomnou korupci. Pokud máte peníze tak vám v podstatě projde všechno, to je obecně známe pravidlo na které se dá spolehnout stejně jako se můžete spolehnout na fyzikální zákony. Závěr filmu pak poukazuje na bezmoc člověka (ať už děckého hrdiny nebo postavy učitele) v boji s takto zvráceným a zkorumpovaným systémem, který se bohužel vyskytuje po celém světě.(18.3.2012)

Ano ano, milí přátelé. Přesně tak to je. Spravedlnost je slepá a každý dobrý skutek byl, je a bude po zásluze potrestán. Ve filmu se zračí absurdnost dnešního světa prohnilého korupcí. Zrůdnost systému, ve kterém chapadla mocných jsou dlouhá a ústa těch, co by se chtěli bránit, obvykle bezzubá. Tu mnohdy až hmatatelnou bezmoc ostatně velmi přesvědčivě vyobrazuje (kromě všech dětí) i ústřední postava filmu ztvárněná Yoo Gongem. Jako určité negativum vidím tak trochu zkreslující či poněkud nereálný casting na dětské herce, a také, že tvůrci filmu šli pro mě v některých scénách až za práh toho, co jsem ještě schopen snést. Ostatně celé téma týraných (nejen sluchově postižených) dětí je pro mě až moc silná káva, ale překonal jsem se a vydržel celý film sledovat s otevřenýma očima. Samozřejmě jsem toho v průběhu a i potom litoval, ale za to nemůžou ani herci ani kamera či režie. Za to mohou ti, jejichž nepochopitelné činy se staly filmu inspirací. Představa, že se tohle skutečně děje, a to mnohdy i v syrovější a brutálnější formě v našem reálném světě, je opravdu skličující... 7,5/10.(13.5.2014)

Neviem, či niečo dokáže v ľuďoch vyvolať silnejšie emócie a väčšie zhnusenie, než sexuálne zneužívanie detí, zvlášť keď sú navyše postihnuté. Pri sledovaní filmu na mňa ale táto téma až tak nezaberala a nemyslím, že je to tým, že v správach sú prípady zneužívania detí tak časté, že by som sa voči tomu nejako emocionálne obrnil. Nie až tak dávno pri sledovaní podobnej témy v ďalšom kórejskom skvoste Sowon, ma to chytilo podstatne viac. Tým nechcem povedať, že by tento film bol zle natočený, samotné scény zneužívania sú dosť drsné a zhnusenie pri nich pocíti každý, kto nie je pedofil, no viac ma tu chytila za srdce téma márneho boja za spravodlivosť proti mašinérii ľudí, ktorí majú v hodnotovom rebríčku vyššie peniaze a kariéru než nejakú pravdu a spravodlivosť. Proste korupcia a styky na vyšších miestach dokážu zvíťaziť nad všetkým a zdá sa, že to takto funguje úplne všade. Čo je to najsmutnejšie posolstvo celého filmu.(20.11.2015)

Silenced má tak silný příběh, že téměř zastínil všechny ostatní kvality filmu (a že jich je). Měla jsem u něj husí kuži a cítila jsem s nimi obrovskou bezmoc. Nejdůležitější na tom je samozřejmě ta lidská stránka, a fakt, že se něco takového může vůbec stát. A každý film, který umí na něco takového poukázat a svým zpracováním pohnout srdcem člověka, si zaslouží ocenění. Jak už jsem ale řekla, film má i další kvality. Dětské herecké výkony jsou neuvěřitelné, Yoo Gong je jako vždy kvalitka (alespoň pro mě), krásná mrazivá hudba...5*(1.11.2012)

• - Škola, ve které se příběh filmu odehrával, byla i nadále v provozu, přičemž jeden z podezřelých se do školy vrátil a dále v ní pracoval. Ředitel školy pak zemřel na rakovinu slinivky v roce 2009. (Dragoni)

• - Námět filmu vychází z románu "Dokani" od Konga Ji-Younga z roku 2009, který byl inspirován skutečnými případy, které nastaly ve škole pro sluchově postižené osoby v Gwangju v Jižní Koree. (Dragoni)

• - Žena, která ztvárnila babičku Min-soo, je skutečnou babičkou režiséra Hwang Dong-Hyuk . (Dragoni)