Dogani

도가니

Silenced

The Crucible

Jižní Korea, 2011, 125 min

To byl zase film. Téma rozhodně fajn, pro to, aby lidi taky více přemýšleli i nad věcmi, které běžně přehlíží. Zpracování mi ale přišlo, takové moc upozaděné, na to oč se v tom jedná, se mě to vůbec emočně nedotýkalo. Pro ěnkoho plus, pro mě rozhodně velký mínus. Nějaká lítost souznění, je spíše daná v automatickém nastavení každého diváka, jak se k tomu staví, na kolik si danou věc připouští, ale film samotný s tím vůbec nepracuje. Ze všeho nejvíce je asi informativní a v mnoha ohledech díky tomu takový strohý. Myslím, že Korejci s podobnými tématy umějí pracovat mnohem lépe. Takže tohle mě ve finále a hlavně tím finále dosti zklamalo. Rozsudkem ne, ten je očekávatelný a hlavně díky němu se to i dočkalo filmového zpracování. Hlavní herec mě navíc vůbec nezaujal, nesedl v té roli, on ve chvílích kdy měl něco říct tak jen tupě zíral, kde měl mlčet tak něco plácal. Ani jeho herecké pojetí postavy se mi nelíbilo. Naštěstí to byl jediný, kdo mi ve filmu tak nějak víc vadil i když to odnesla zrovna hlavní postava.(18.4.2016)

Zákony, ktoré sú postavené na hlavu a pomáhajú ľudom čo páchajú zverstvá. Keď sa snažíme dovolať spravodlivosti tak tá je hluchá a vo veľa prípadoch práve my dostaneme trest väčší ako ne-ľudské bytosti spáchali. Svetu vládne ten kto má moc a nie ten kto má srdce. Preto je tento film výnimočný lebo ukazuje skutočný príbeh. S podobnými príbehmi zaspáva veľa ľudí ak vôbec môžu zaspať.(5.4.2014)

Pocity presne také isté a možno ešte horšie ako po dopozeraní The Whistleblover. Absolútne nedokážem pochopiť čo sa to deje a prečo sa to deje a kde sa to v nás berie. OK ten čo to robí je postihnutý ubohý chudák, ale čo tí ostatní naokolo tomu sa nedá povedať ani, že je to zverstvo, pretože ani zvieratá nie sú niečoho takého schopné. Veľmi dore natočený mrazivý film, ktorý by som doporučila každému, kto má pocit že svet akolo neho je ok.(27.3.2013)

Parfait. Jeden z nejsilnějších (ba možná nejsilnější - lepší než Once upon a time?) filmů jihokorejské tvorby. Emotivně vyždímaný příběh. Hudba, co není hudbou, ale spíš nejniternějším svědomím člověka, který jen sedí, kouká na film a zžírá se bezmocí, která ho naplnuje. Bezmoc, neskutečná bezmoc ve veledíle Hwanga. I kafe mi vystydlo.. "Jmenuje se Min-su. Nemůže mluvit ani slyšet. Prosím. Jmenuje si Min-su."(3.12.2012)

Korejci mě nepřestávají překvapovat. Natočili drsné, dechberoucí drama zabývající se týráním a zneužíváním dětí. Navíc je podle skutečnosti. Sledujeme mladého učitele, který po nástupu do nové školy odhalí týrání postižených dětí a viníky chce dostat za mříže. V první polovině sledujeme odkrývání celého případu a ve druhé soudní proces. Musím přiznat, že při některých scénách zobrazujících násilí mi bylo až špatně, herecké výkony byly neuvěřitelně přesvědčivé. Pro mě jeden z nejlepších jihokorejských filmů, co jsem zatím viděla.(7.3.2012)

• - Námět filmu vychází z románu "Dokani" od Konga Ji-Younga z roku 2009, který byl inspirován skutečnými případy, které nastaly ve škole pro sluchově postižené osoby v Gwangju v Jižní Koree. (Dragoni)

• - Škola, ve které se příběh filmu odehrával, byla i nadále v provozu, přičemž jeden z podezřelých se do školy vrátil a dále v ní pracoval. Ředitel školy pak zemřel na rakovinu slinivky v roce 2009. (Dragoni)

• - Žena, která ztvárnila babičku Min-soo, je skutečnou babičkou režiséra Hwang Dong-Hyuk . (Dragoni)