Dogani

도가니

Silenced

The Crucible

Jižní Korea, 2011, 125 min

Asi nejhorší věc, co může člověk udělat je sexuálně obtěžovat děti, dle mého názoru je i vražda menší zločin. Musím ubrat pár procent za Yoo Gonga, který svou roli trochu odflákl a nehodil se mi tam, jinak film, který má vše a hlavně silné téma podle skutečnosti. 85%(2.6.2012)

Ty krávo to zas byl jednou film.Nervy drásající drama,které vás určitě nenechá chladnými.Totální emoční jízda(já jsem pičoval,koulel očima a nevěřícně kroutil hlavou,jak to ty svině měli podchycený na všech frontách) a opět na silné téma -zneužívání a týraní dětí -navíc tady to bylo o to silnější,že děti byly sluchově postižené.Musím vyzdvihnout vynikající herecké výkony a to především dětských herců.Úplně z toho mrazilo.Rozhodně to ale není film na zlepšení nálady a určitě po shlédnutí nebudete mít dobré pocity.Na druhou stranu je to ale excelentní film a rozhodně stojí za vidění.Jen je potřeba zvážit kdy se na něj koukat a v jakém psychickém rozpoložení zrovna jste.(4.6.2015)

Kang in-ho prichádza zo Soulu do malého mestečka Mujinu, aby učil na škole pre postihnuté deti. Váčšina študentov je hluchonemých, pochádzajúcich z neúplných rodín, ťažkým sociálnym zázemým či úplný sirotkovia. K týmto deťom treba pristupovať so špecifickým prístupom. Kang sa na svoju novú životnú skúsenosť nesmierne tešil. No to, čo ho postretne si nepredstavoval ani v najhoršom sne. Prejavovať svoje názory k tomuto filmu nemá žiadny zmysel. Pokiaľ sa Vám tento snímok dostane pod kožu, jediné čo budete pociťovať je obrovská zlosť. Tento film rozhodne nie je pre každého. Nechápem ako mohli s deťmi natočiť takýto film a ako ho VÔBEC točili ...(11.12.2013)

O syrovosti filmu, která zobrazuje bezútěšnou krutost reality, v níž lidé myslí na spravedlnost až na posledním místě, tu už bylo psáno mnohé, takže tato slova mohu jen potvrdit. Film lze brát jako palici, která útočí na naivy, jež věří v to, že lidé se postarají o potrestání zla a naopak ti ctnostní dosáhnou svých cílů. Dogani na to jde dobrou cestou a věřím v to, že všichni diváci po zhlédnutí vyjdou otřeseni tím, co se může dít a přitom stát nechá viníky odejít bez úhony. Na některé scény nebyl hezký pohled a podle mě by neuškodilo, kdyby tvůrci nemuseli zobrazovat vše a něco nechali jen na slovech, ale někdo asi potřebuje explicitně ukázat, o co film usiluje, aby se do něj dokázal vžít.(19.6.2012)

Hodně drsné. A spíš než samotný film, je drsná realita. Opět další jihokorejský film, který mě utvrzuje v tom, že to, že Korea (potažmo i další asijské státy) chápe emoce na úplně jiné rovině než my, přináší spousty pozitivních ale i negativních činů. 7/10(14.8.2012)

• - Námět filmu vychází z románu "Dokani" od Konga Ji-Younga z roku 2009, který byl inspirován skutečnými případy, které nastaly ve škole pro sluchově postižené osoby v Gwangju v Jižní Koree. (Dragoni)

• - Žena, která ztvárnila babičku Min-soo, je skutečnou babičkou režiséra Hwang Dong-Hyuk . (Dragoni)

• - Škola, ve které se příběh filmu odehrával, byla i nadále v provozu, přičemž jeden z podezřelých se do školy vrátil a dále v ní pracoval. Ředitel školy pak zemřel na rakovinu slinivky v roce 2009. (Dragoni)