Dogani

도가니

Silenced

The Crucible

Jižní Korea, 2011, 125 min

To byl zase film. Téma rozhodně fajn, pro to, aby lidi taky více přemýšleli i nad věcmi, které běžně přehlíží. Zpracování mi ale přišlo, takové moc upozaděné, na to oč se v tom jedná, se mě to vůbec emočně nedotýkalo. Pro ěnkoho plus, pro mě rozhodně velký mínus. Nějaká lítost souznění, je spíše daná v automatickém nastavení každého diváka, jak se k tomu staví, na kolik si danou věc připouští, ale film samotný s tím vůbec nepracuje. Ze všeho nejvíce je asi informativní a v mnoha ohledech díky tomu takový strohý. Myslím, že Korejci s podobnými tématy umějí pracovat mnohem lépe. Takže tohle mě ve finále a hlavně tím finále dosti zklamalo. Rozsudkem ne, ten je očekávatelný a hlavně díky němu se to i dočkalo filmového zpracování. Hlavní herec mě navíc vůbec nezaujal, nesedl v té roli, on ve chvílích kdy měl něco říct tak jen tupě zíral, kde měl mlčet tak něco plácal. Ani jeho herecké pojetí postavy se mi nelíbilo. Naštěstí to byl jediný, kdo mi ve filmu tak nějak víc vadil i když to odnesla zrovna hlavní postava.(18.4.2016)

Další názorná ukázka faktu jak je ta, na dokonalost si hrající, Korea prohnilá. Řemeslně skvěle provedená práce, ale pro mě tomu na plný počet něco chybělo. Něco, co má třeba So-won. Herci, až na jednu výjimku, byli skvělí, a že se jim asi určité scény nehrály zrovna lehce. Kamera výborná, soundtrack nevtíravý, ale prostě Gong Yoo... Já mu nevěřila. Celou dobu mi přišlo, že má absolutně pitomý výraz a nechápe, co se to kolem něho vlastně děje. Hrál v podstatě až těsně před závěrem, aby vzápětí na to hraní zase zapomněl. Z jeho role by se dalo vytřískat mnohem víc emocí a dát filmu to, co dal třeba Sol Kyung-gu do již zmíněné So-won.(7.12.2014)

• MontyBrogan

Učiteľovi stvárnenému hercom, ktorý vyhral casting na mladého dilina s dobrosrdečným výrazom v tvári, nedochádza, že sa niečo deje, keď vidí modriny. Netvári sa ani len prekvapene, keď jeho kolega v zborovni facká žiaka tak, že by z toho mal otras mozgu aj trojhlavý drak. Jemu to dojde, až keď pracovníčka školy strká dievčatku hlavu do pustenej práčky. Po takom úvode sa už film dal ťažko brať vážne, aj keď na určitý priemer by to v porovnaní s prvou tretinou vytiahol.(27.11.2016)

Film by se dal rozhodně pouštět začínajícím pedofilům, aby je odradil už v zárodku jejich plánované činnosti. Nějak jsem si nemohl pomoci, ale ředitel toho ústavu pro sluchově indisponované a zároveň vyhlášený strýček pedo mi společně s jeho jednovaječným dvojčátkem připomínali hrbáče z Damašku z jedné roztomilé pohádky Fimfára. Podání příběhu se mi docela zamlouvalo. Zbytečně se neplýtvá patosem. Vše je podáno tak, jak se možná kdysi událo, bez zbytečného přikrášlování. Vše je podpořenou vhodnou hudbou v pozadí a já nemám po technické stránce moc co vytknout. Napišme takový jihokorejský standart. Bohužel filmu postupně dochází dech. Soudní proces je zbytečně dlouhý a nepřichází s ničím vyjímečným, ba ani atraktivním. Film vidím, respektive jsem viděl, na lepší 3*.(27.11.2012)

Mentálně postižené, hluchoněmé děti málokdy řeknou ne, a tak ředitelovat v jejich ústavu je pro pedofila skutečné rito! Nikdy bych si nepomyslel, že to někdy napíšu, ale tohle je opravdu hustý a výživný korejský film! Žádné obvyklé opičí čurákování, žádný rýžožroutský patos, jen drsné a mrazivé Requiem pro šikmookou panenku! Pravdou je, že si sice mentála představuju spíše jako Hrzánovou, co si tahá Holuba a ťamani zde obsadili snad ty nejrozkokošnější děti, které nepochybně vyhrály jihokorejskou kvalifikaci Miss pederast, avšak to nepatrné ždímání emocí je v tomto případě absolutně na místě.(12.3.2012)

• - Škola, ve které se příběh filmu odehrával, byla i nadále v provozu, přičemž jeden z podezřelých se do školy vrátil a dále v ní pracoval. Ředitel školy pak zemřel na rakovinu slinivky v roce 2009. (Dragoni)

• - Námět filmu vychází z románu "Dokani" od Konga Ji-Younga z roku 2009, který byl inspirován skutečnými případy, které nastaly ve škole pro sluchově postižené osoby v Gwangju v Jižní Koree. (Dragoni)

• - Žena, která ztvárnila babičku Min-soo, je skutečnou babičkou režiséra Hwang Dong-Hyuk . (Dragoni)