Dogani

도가니

Silenced

The Crucible

Jižní Korea, 2011, 125 min

Je to veľmi dobrá dráma. Má pôsobivý príbeh o mladom učiteľovi, ktorý prichádza do školy pre hluchonemé deti vyučovať výtvarnú výchovu, ale spolu s novou priateľkou čoskoro zistí, že niektoré deti sú zneužívané riaditeľom a ešte niekoľkými dospelými zo zboru a tak aj napriek nedostatku priamych dôkazov sa rozhodne urobiť všetko preto, aby deti ochránil a zločincov dostal za mreže. Spracovanie je na tom dobre, film by sa dal rozdeliť na dve podobne dlhé polovice, prvá je dosť surová dráma s mnohými nepríjemne pôsobiacimi scénami, takže jej efekt je určite taký, aký aj bol v pláne, ale druhá mi už sadla o niečo viac, hlavne to už nepôsobí až tak nepríjemne a celý súdny proces je výborne podaný s mnohými perfektnými situáciami. Jedine záver by som si prial iný, ale vzhľadom na to, že film je podľa skutočných udalostí toto kritizovať určite nemôžem. Celá táto tématika zneužívania detí je tu asi najlepšie spracovaná, ako som zatiaľ videl, čo ma ale ani neprekvapuje, kombinácia takejto vážnej a rozhodne nepríjemnej témy a juhokórejského surového podania bez výhľadu na nejaký skutočný happyend asi moc konkurencie pri podobne ladených filmoch mať nemôže. Herecké obsadenie je výborné, na moje prekvapenie je mi až moc neznáme, čo sa ale v ničom negatívnom neprejavilo, hlavné dospelé duo si vie získať sympatie, záporáci sú správne nepríjemní, ale najväčšiu pochvalu si zaslúžia detskí predstavitelia, obzvlášť najvýraznejšie dievča ma svojim skvelým výkonom dostalo a hlavne v súdnej časti. Réžia a technická stránka sú už klasicky kórejsky bezchybné. Takýto film sa aj ťažko hodnotí, hlavne preto, že sa miestami aj nepríjemne pozerá, ale nenapadá ma, čo by som mu mohol vytknúť. 78%(2.3.2012)

Už jsem to někde psal, socha spravedlnosti má nejen zavázané oči, ale taky ohnutá záda a kapsy plný prachů. Tenhle film emotivně posadil na ( víte na co ). Škoda, že už nesoudí Vlado Drákula zvaný též Naražeč. Používal sice jen jeden trest, za to, pro tyhle šmejdy naprosto příhodný.(22.4.2012)

Do prdele já tak nemám rád, když půlku filmu probrečím. A u tohohle jsem řval jak želva. Oni ti Korejci prostě vydolují nějakou emoci a slzu i z deset let staré vysušené mrtvoly. Dogani je tak hnusný a ve své hnusotě tak skvěle natočený a vystižený film, že prostě nemohu hodnotit jinak. Herecky naprosto famózní, od dětí, přes zrůdy až po hlavního hrdinu, který byl podán neskutečným způsobem. Kdybych měl jedním slovem definovat a popsat zlo, bez mrknutí okem byl řekl slovo Člověk. A nejhorší je, když je to člověk, zaštiťující a ohánějící se dobrem, který tohoto slova má plnou hubu, když se mu to hodí. Že to je křesťan už pak ani moc nepřekvapí. Brrrr, tohle byl fakt hnus.(7.2.2015)

O syrovosti filmu, která zobrazuje bezútěšnou krutost reality, v níž lidé myslí na spravedlnost až na posledním místě, tu už bylo psáno mnohé, takže tato slova mohu jen potvrdit. Film lze brát jako palici, která útočí na naivy, jež věří v to, že lidé se postarají o potrestání zla a naopak ti ctnostní dosáhnou svých cílů. Dogani na to jde dobrou cestou a věřím v to, že všichni diváci po zhlédnutí vyjdou otřeseni tím, co se může dít a přitom stát nechá viníky odejít bez úhony. Na některé scény nebyl hezký pohled a podle mě by neuškodilo, kdyby tvůrci nemuseli zobrazovat vše a něco nechali jen na slovech, ale někdo asi potřebuje explicitně ukázat, o co film usiluje, aby se do něj dokázal vžít.(19.6.2012)

Pobuřující film s tématikou pedofilního zneužívání hluchoněmých dětí. Ano, vrchol hnusu, opovržení a lidského odpadu. To vše podtržené příběhem podle skutečné události, naspeedovaný korupčnicko-papaláškou slepotou spravedlnosti. Obsahově humus nejvyššího kalibru, který by si plnou palbu zasloužil, no díky zdejší asijské filmařině zůstanu stupínek pod vrcholem. Emočně srovnatelné například se Zlem mezi námi. 85% Update: Po Spotlightu zvyšuju na plnej. 90%(22.4.2014)

• - Žena, která ztvárnila babičku Min-soo, je skutečnou babičkou režiséra Hwang Dong-Hyuk . (Dragoni)

• - Škola, ve které se příběh filmu odehrával, byla i nadále v provozu, přičemž jeden z podezřelých se do školy vrátil a dále v ní pracoval. Ředitel školy pak zemřel na rakovinu slinivky v roce 2009. (Dragoni)

• - Námět filmu vychází z románu "Dokani" od Konga Ji-Younga z roku 2009, který byl inspirován skutečnými případy, které nastaly ve škole pro sluchově postižené osoby v Gwangju v Jižní Koree. (Dragoni)