13. komnata - Série 19 (2022) (série)

13. komnata Patrika Bangy (S19E23)

(epizoda)

Novinář, hudebník a spisovatel se dokázal prosadit přes rasismus, se kterým se jako Rom střetl a navzdory i navzdory závažnému onemocnění. Jeho příběhem provází Simona Chytrová... Patrik Banga je novinář, hudebník, moderátor, podnikatel v IT, administrátor zpravodajského serveru, spisovatel – autor knihy „Skutečná cesta ven“ nominované na letošní cenu Magnesia litera – která vrhá nové světlo na idealizovaná devadesátá léta v Česku. Otevřeně v ní popisuje systémový rasismus, který se projevoval ve škole, později brutálním policejním násilím. Popisuje střety s členy hnutí Skinheads, kteří se v pracovní době převlékali do policejních uniforem a stopy, které to na něm jako na Romovi zanechalo dodnes. Musel překonávat řadu překážek i psychické obtíže. Přesto se dokázal prosadit jako novinář, který se zabýval tematikou uprchlíků. Jeho kariéru narušila závažná chronická nemoc ledvin, která postihla i srdce, musel být několikrát operován. I přesto dále publikoval a vystupoval s kapelou Gipsy svého bratra Radka. Zdravotní potíže přetrvávají, ale Patrik se nevzdává a svou houževnatostí a pracovitostí může být příkladem nejen příslušníkům romské komunity. (Česká televize)

MurielRezek

Knihu Patrika Bangy jsem přečetla jedním dechem. Je to obdivuhodný a strhující autobiografický příběh napsaný s nadhledem a humorem. Ze zvědavosti jsem se proto po dlouhé době dívala na 13. komnatu a zdá se mi, že úroveň pořadu poněkud klesla, jestli to mohu hodnotit jen podle tohoto dílu. Zato si určitě nenechám ujít vyhlášení cen Magnesia Litera (DILIA Litera za debut roku) na ČT art 17.4., protože knížka Patrika Bangy "Skutečná cesta ven" je mezi nominovanými. ()