13. komnata Romana Skamene (S02E07) (epizoda)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2006, 28 min

Pavel Křemen

Allan Lazarov

Výživná komnata. Pan Skamene chtěl zbohatnout a všichni víme, jak to dopadlo. Peníze jsou velké lákadlo. Ale pamatujte. Hlavně opatrně. Přece je na prvním místě zdraví. Nebo ne?(18.6.2008)

Polistopadový životní příběh stále slavného českého herce může být pro některé až nestravitelnou bilancí skutečné tváře české společnosti a jejích seberealizačních polistopadových iluzí. Pojal jsem úctu i obdiv k statečnosti a oddanosti hercovy manželky a životní partnerky. Opravdu to nemá jednoduché.(14.11.2009)

Tento cyklus dokumentů (medailonků či profilů) o neřestech či potížích známých osobností hodnotím jako celek, jako projekt. Pravda, některý dokument je lepší než jiný, ovšem to jistě záleží na tom, jak dobrý, špatný, či pestrý příběh si pro nás připravil daný protagonista. [8/1O] Roman Skamene: neznám / vadí mi / neutral / mám rád(12.4.2007)

• pravo

Neviem prečo sa v rámci ČSFD práve u tohto cyklu dokumentov rozhodlo pre hodnotenie jednotlivých epizód a nezaviedol sa iba jeden profil pre celý cyklus ako je na ČSFD zvykom u jednotlivých seriálov. Nezdá sa mi, že jednotlivé diely majú natoľko rozličnú filmársky odvedenú prácu a to že každá epizóda ma iné obsadenie je v podstate u dokumentárnych seriálov vcelku bežná vec. Pri prečítaní zopár komentárov som nadobudol pocit, že tu už ani nejde o filmové hodnotenie, ale ide o hodnotenie jednotlivých osôb, ktoré sú hlavnými hrdinami jednotlivých epizód. Samozrejme nemienim míňať svoj čas sledovaním kadejakých polozabudnutých či novoobjavených hviezd českého šoubiznisu a tak často tento seriál nesledujem, ale ak sa objaví osobnosť, ktorú poznám a viem či tuším, že jej osud je zaujímaví, tak si to rád pozriem. Ale pozerať každý týždeň na to akou chorobou či iným trápením musela prejsť nejaká celebrita mi príde dosť odpudzujúce. Ak by som mal uviesť hodnotenie jednotlivých dielov v závislosti od závažnosti tajomstva a osobe, o ktorú ide, tak by som musel použiť celú škálu hodnotenia, ale ako neuzavretý celok, ktorým Česká televízia s koncesionárskych poplatkov iba nafukuje množstvo pôvodného českého dokumentu by som hodnotil maximálne ***.(10.4.2008)

Poslední dobou opomíjený herec odemyká svoji 13. komnatu a s odstupem času vzpomíná na to jak ho nezdar v polistopadovém podnikání přivedl na samotné dno a připravil ho o veškeré iluze o snadném zbohatnutí, na stresující boj s lichváři, na to jak propadl démonu alkoholu, na úbytek rolí, vyhazov z divadla a také na svoji nejslavnější roli své kariéry z filmu Bony a klid. Hloubkovější sondáže pro divácké zamyšlení se na krátké ploše nedočkáme, ale je sympatické s jakou otevřeností a nadhledem o svých krušných obdobích herec hovoří. Mé hodnocení: 60%(18.6.2013)