13. komnata Kamily Moučkové (S01E09) (epizoda)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2006, 28 min

Olga Sommerová
  • pravo

Neviem prečo sa v rámci ČSFD práve u tohto cyklu dokumentov rozhodlo pre hodnotenie jednotlivých epizód a nezaviedol sa iba jeden profil pre celý cyklus ako je na ČSFD zvykom u jednotlivých seriálov. Nezdá sa mi, že jednotlivé diely majú natoľko rozličnú filmársky odvedenú prácu a to že každá epizóda ma iné obsadenie je v podstate u dokumentárnych seriálov vcelku bežná vec. Pri prečítaní zopár komentárov som nadobudol pocit, že tu už ani nejde o filmové hodnotenie, ale ide o hodnotenie jednotlivých osôb, ktoré sú hlavnými hrdinami jednotlivých epizód. Samozrejme nemienim míňať svoj čas sledovaním kadejakých polozabudnutých či novoobjavených hviezd českého šoubiznisu a tak často tento seriál nesledujem, ale ak sa objaví osobnosť, ktorú poznám a viem či tuším, že jej osud je zaujímaví, tak si to rád pozriem. Ale pozerať každý týždeň na to akou chorobou či iným trápením musela prejsť nejaká celebrita mi príde dosť odpudzujúce. Ak by som mal uviesť hodnotenie jednotlivých dielov v závislosti od závažnosti tajomstva a osobe, o ktorú ide, tak by som musel použiť celú škálu hodnotenia, ale ako neuzavretý celok, ktorým Česká televízia s koncesionárskych poplatkov iba nafukuje množstvo pôvodného českého dokumentu by som hodnotil maximálne ***.(10.4.2008)

Spletité osudy stále nedoceňované generace Pražského jara, které ve své době bylo pro sebe Lednem, jsou na tomto příkladě skvělé televizní hlasatelky-zpravodajky pelikánovské Československé televize zvlášť patrné. Budovatelské nadšení rodičů - v pořadu doložené fotografií maličké Kamily na klíně Klementa Gottwalda - je asi nejlepším vyjádřením rozporuplnosti jejich životů a ideálů. Tragédie sebevražedné proklamativní ušlechtilosti, která vyústila do lži a zločinů hrůzného pseudonáboženství, které vešlo a vchází do dějin jako komunismus, se v životě Kamily Moučkové stejně jako Věnka Šilhána, Libuše Šilhánové, Miroslava Galušky, Jiřího Pelikána a stovek a tisíců dalších nakonec projevila jako obrozující katarze jejich osudových životních cest. Skutečnost, že si dokázali uchovat integritu, že dokáží žít s tíhou svých osudů a nerezignovali na potřebu života v rozmanité počestnosti, je hrdostí jejich generačního patosu i odkazu. Pro dceru Viléma Nového musely být tyto momenty zvláště tíživé. Oč nemilosrdněji na ni doléhaly, o to více ji - v jejím specifickém případě - zakalovaly a posilovaly. Pokud jsem si před zhlédnutím pořadu Kamily Moučkové vážil, teď ji obdivuji jako příklad silného a v pošetilostech svého událostmi a zvraty nabitého života moudrého člověka, před kterým se s nelíčenou pokorou skláním.(3.8.2009)

Televizní dinosaurka, která zažila a zatím přežila dva politické režimy, dokázala nejspíš přes své skvělé schopnosti vydržet v České televizi až dodnes a to i přes všecky ty personální změny za celá ta dlouhá léta. Obdivuhodné..(24.8.2007)

Tento cyklus dokumentů (medailonků či profilů) o neřestech či potížích známých osobností hodnotím jako celek, jako projekt. Pravda, některý dokument je lepší než jiný, ovšem to jistě záleží na tom, jak dobrý, špatný, či pestrý příběh si pro nás připravil daný protagonista. [8/1O] Kamila Moučková: neznám / vadí mi / neutral / mám rád(5.5.2007)

• WANDRWALL

Nebyla to zajímavá moderátorka, není ani zajímavým člověkem.(12.8.2010)