13. komnata - Série 1 (2006) (série)

13. komnata Pavla Koláře (S01E19)

(epizoda)

Fyzioterapeut Pavel Kolář není tak populární jako některé osobnosti, které se objevily v cyklu 13. komnata. Nenajdete ho na fotkách z rautů nebo předávání všemožných cen. Možná si ale vzpomenete, že se o něm v superlativech vyjádřili Kateřina Neumannová, Jan Železný, Vladimír Růžička nebo Václav Havel, které léčil a mnohokrát jim zázračně pomohl. Dokumentární cyklus 13. komnata se zabývá tím, jak lidé překonávají krize a překážky, které jim život staví do cesty. Životní příběh Pavla Koláře obsahuje v tomto ohledu některé zvláštní souvislosti a paradoxy. Doc. PaedDr. Pavel Kolář, přednosta Kliniky rehabilitace 2. lékařské fakulty UK v Praze Motole je dnes pravděpodobně naším nejuznávanějším odborníkem v oboru. Velkou ironií osudu postihla právě jeho Bechtěrevova choroba. Člověk, který svým pacientům vrací možnost pohybu je sám odsouzen k postupné ztrátě (v lepším případě omezení) této schopnosti. Přesto odmítá tuto nevyléčitelnou nemoc prezentovat jako problém, který by mu nějakým zásadním způsobem ovlivňoval život. Tady nejde jen o osobní statečnost. Kolář sám na sebe uplatňuje své pojetí medicíny i svou životní filosofii. Bechtěrevova choroba je provázena bolestmi. Bolest lze tlumit léky, lze si na ni i zvyknout. Je ale také možné ji vědomě zvládat a ovlivňovat. To není žádný šamanismus, to je základ Kolářova přístupu k léčbě.
Průvodcem filmu je přítel Pavla Koláře Lukáš Pollert, sám lékař a bývalý vrcholový sportovec. (oficiální text distributora)