13. komnata - Série 2 (2006) (série)

13. komnata Ladi Kerndla (S02E20)

(epizoda)

Dvaašedesátiletý jazzový a swingový zpěvák Laďa Kerndl prožil pestrý a pohnutý život. V šestadvaceti odešel na moře jako kytarista a sólista lodního orchestru a zůstal tam čtyřiadvacet let. Každý rok se sice do republiky vracel na dovolenou a příležitostně vystupoval i nahrával s orchestrem Gustava Broma pro brněnský rozhlas, ale doma byl prakticky neznámý.
Až rok 1994 všechno krutě změnil. Kerndl - také díky nestřídmému životu na lodích - onemocněl rakovinou krku, po těžké operaci a ozařování zhubl o 32 kg, lékaři mu nedávali šance na přežití. Umíral. Osud, na který Laďa Kerndl hodně věří, mu ne poprvé nabídl další šanci. Zpěvák se dostal z nejhoršího a po rekonvalescenci začal v roce 1995 zase zpívat. Na loď se už s oslabeným zdravím vrátit nemohl, i když by býval chtěl, a tak začal téměř v padesáti letech dobývat česká pódia.
Dnes už má svou - trochu nenápadnou, ale jistou - pozici na českém hudebním nebi. Jako jediný zpívá americké evergreeny 40. až 60. let v originále. Každý rok vydává nové CD, má svůj okruh posluchačů a v domácí populární hudbě nemá ve svém stylu konkurenci - je to přece jenom okrajový žánr. Také proto jeho písničky naše rádia prakticky nehrají.
Vladimír Kerndl je přesto populární - především u starších fanynek - díky romantickému životnímu příběhu, mužnému vzhledu a někdy trochu drsnějšímu vystupování. Nahrál desítky písní pro veřejnoprávní i soukromé televize. Jako dobrý vypravěč bývá častým hostem rozhlasových i televizních talk show. Před třemi lety se jeho nemoci věnoval cyklus ČT Diagnóza.
Pořad 13. komnata začíná tam, kde Diagnóza skončila: u Kerndlova osudového roku 1994. Je to příběh o sestupu na nejhlubší dno a o nečekané cestě vzhůru. Zabýváme se i tím, jak se změnil Kerndlův přístup k životu, k práci a jak jeho zkušenost poznamenala ne zcela vztahy s dcerou a synem.
Průvodkyní třináctou komnatou Ladi Kerndla je redaktorka Zuzana Burešová. (oficiální text distributora)

sportovec

V této dokumentární reportáži se podařilo autorskému týmu přesně a s až fotografickou akríbií zachytit životní příběh jednoho z posledních londonovských romantiků naší doby v jeho pádech i vzestupech. Život vedle osobnosti Kerndlova typu sice není z nejsnadnějších, ale určitě patří k těm méně bolestným. Bolestné je tu totiž více než vyvažováno plností a bohatostí života. A - jakkoliv paradoxně a snad až neuvěřitelně to zní - i zodpovědností, láskou a zvláštní poctivostí žitého hrdinova života nejen jeho, ale i okolí jeho nejbližších. Zdánlivý klid a věcnost, se kterou tu jsou i vyhrocená fakta života i Kerndlova, i jeho rodiny prezentována, jsou pro podobný, dnes už velmi vzácný způsob života příznačná. Marii Burešové se podařilo tyto citlivé momenty prezentovat nejen s nezastíranou úctou, ale i nezkreslující věcností. Myslím, že zpěvák a člověk Kerndlova osobnostního rozměru si to zaslouží právě tak jako diváci-spoluúčastníci líčení tohoto nevšedního životního příběhu. ()

Paity

Ladislav Kerndl je skutečný majstr ve svém oboru, byť jeho hudba není můj šálek čaje. Vyrovnal se ale z těžkou chorobou a to se cení. Co však ocenit nemohu je jeho dcerka, která by měla místo zpívání spíše předvádět erotické prádlo. ()