13. komnata - Série 4 (2008) (série)

13. komnata Jiřího Ježka (S04E13)

(epizoda)

Kluk, který v jedenácti letech přišel o nohu, se stal navzdory a vlastně díky tomu trojnásobným paralympijským vítězem. Když bylo Jiřímu Ježkovi 11 let, porazilo ho auto a přišel o nohu. Místo školy se učil chodit o berlích, pak dostal protézu. Bál se prvního setkání se svými kamarády a taky první cesty zpátky do školy. Posměchu se ale od spolužáků nedočkal. Duší totiž zůstal Jirka pořád stejný, kamarádský, bavič třídy, velký sportovec. I s protézou chodil hrát fotbal, volejbal, jezdil na bruslích, dokonce se zúčastnil i přeborů v gymnastice. Po střední škole začal pracovat jako protetik. Díky svému handicapu dobře rozuměl svým klientům. Postupně se začal věnovat cyklistice, nejdříve na amatérské a později na profesionální úrovni. Závody jezdil i se zdravými sportovci a začal je porážet. Obrovsky dřel a úspěch se dostavil. Třikrát se stal paralympijským vítězem a pořád chce závodit dál. To, že nemá nohu, bere jako obrovský dar. Říká, že kdyby ji měl, byl by obyčejný člověk a žil možná nezajímavý život. Takhle ho úraz donutil překonat sám sebe a posunout hranice svých fyzických možností. Cyklista Jiří Ježek je velkým příkladem pro stejně postižené sportovce.
Pořadem provází moderátorka Zuzana Burešová. (Česká televize)

sportovec

Každá doba potřebuje své hrdiny. Skutečné muže a opravdové ženy. Ty, kteří se neptají, zda, kudy a jak dál, co za to, ale prostě jdou. Ne každý může být hrdinou velkých dějinných okamžiků, ale každý, má-li vůli a houževnatost, může vítězit v tom druhém, pro každého dosažitelném hrdinství. Hrdinství všedního dne spočívajícím ve schopnosti zvládnout umění žít. Jiří Ježek svou parketu našel a vymezil slovy, že je rád za svou invaliditu, bez které by jen stěží objevil sám sebe. A dosáhl toho, čeho dosáhl. ()

Paity

Vůle jedince je nezměrná a Jiří Ježek to dokazuje ze 125 procent. O tom, že něco nejde tenhle člověk nechce slyšet a to je dobře, rozhodně inspirace pro nás všechny. ()

petaspur

Jiří Ježek je praktický člověk s velkým sportovním srdcem. Nejenže dokázal psychicky překonat následky úrazu, ale navíc přes své zranění podává nadlidské výkony na velocipédu a svých poznatků využívá při práci. Nějakou tajnou jizvu na dušičce jsem sice neobjevil, ale pozorování příběhu vítězství lidské vůle bylo velmi inspirující. ()