13. komnata Zity Kabátové (S04E20) (epizoda)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2009, 26 min

(další profese)
 • NinadeL
  *

  Proč si reprízuju tyhle zhůvěřilosti? Klapka si ji zapamatoval, Zindulka si s ní rád zahrál... Ne a ještě jednou ne. Marie Formáčková a její skvělé dotazy, to se prostě nesmí. Maximálně můžu tolerovat argument Ondřeje Suchého, který kontextualizuje příběh Nataši Gollové u Prag-Filmu, která ale čistky po roce 1945 přežila. Nicméně i taková obhajoba končí na tom, že Suchý mluví o filmech, ale ta Nataša měla Prag-Film jen jeden (a Zita dva). No a vidíte to, stovky se Zita nedožila a její esprit odešel už minimálně v osmadevadesáti, ale média držela falešnou iluzi dál. A vy jste si to užili. Škoda, že během toho balzamovacího procesu zmizela skutečná herečka.(4.5.2013)

 • Kulmon
  *****

  Vnímám 13. komnatu jako vcelku podařený pořad, ale zdaleka nejsem pravidelným divákem. Když se dívám tak na osobnost, která mne zajímá a v 90% ocením dokument 4*. Až teď jsem konečně rád, že byla vybrána taková Osobnost a dokument byl tak dobrý, že můžu dát všech 5*! Zita Kabátová spolu s Otakarem Vávrou ztělesňují svou živoucí přítomností zbytky oněch krásných filmů z dob oné krásné první republiky. Kabátová byla jednou z nejkrásnějších hereček a svou krásu si zachovala do velmi pozdního věku. Je neuvěřitelné jakou má ve svých téměř 96 letech energii (hlavně tu slovní) a paměť. Se zdravím je to horší, ale já pevně doufám, že se dožije té kýžené stovky. Jak sama říká, vždyť už to je jen pár pátků.(11.5.2009)

 • sportovec
  *****

  Životní cesta Zity Kabátové patří k těm, které vzbuzují úctu i pohnutí. A to nejen proto, že, s nadsázkou řečeno, přežila sebe samu a svou dobu. Graciéznost, jemný humor, vzácný dar sebeironie, prvorepubliková noblesa, kterou nikdy nemusela hrát, protože se snad do ní narodila, to všechno se nemůže nevrýt do paměti a vzpomínek. Nejen muži nestárnou, paní Zito!(4.9.2009)

 • duklak2
  *****

  Tak jsem se rozhodl, že se po dlouhé době podívám na 13. komnatu. Jsem velmi rád, že to byl zrovna tento díl o této skvělé herečce. Ve svém pokročilém věku vyzařuje svoji neobyčejnou energií, kterou ji mohou závidět i mnohem mladší lidé a touží pořád něčeho dosahovat. Píše knihy a věnuje se dalším jiným zálibám. A co mě velmi mile překvapilo je to, že ve svých skoro sto letech čte pořád bez brýlí. Velmi mě mrzí, že jsem Zitu nezažil v dobách její největší slávy, kdy předváděla svůj herecký um na filmovém plátně. Je to ostuda, ale pamatuju si ji akorát z filmů Želary a Babího léta. Rozhodl jsem se ale, že to musím napravit a nějaké další snímky z její filmografie sehnat a vychutnat si její herecké umění v plné parádě. Doufám, že tento díl viděla řada jiných lidí v pokročilém věku a myslím si, že je paní Zita pozitivně ovlivnila a přesvědčila je také o tom, že ač je člověk starý, tak může dokázat mnoho věcí, o kterých se dříve domníval, že jsou nesplnitelné. Já přeji paní Zitě, aby se uzdravila a dále šířila svoji pozitivní energii mezi prostý lid. I když tyto pořady nehodnotím pěti hvězdami (výjimku jsem udělal akorát u komnaty Michala Horáčka, kterého obdivuji, protože je to sázkař tělem i duší stejně tak, jako já), tak tento díl se mi líbil natolik, že těch pět hvězd prostě musím dát, protože je jasné, že si tato noblesní dáma české kinematografie určitě plné hodnocení právem zaslouží. ps: Mým hodnocením jsem "rozsvítil" červený čtvereček.(23.1.2009)

 • Deimos
  *****

  TV/// Obsazení 10/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 10/10/// +její povídání je krásně doloženo fotkami a záběry z jejich filmů a výpovědí jejich přátel nebo kolegů -pořad není natočen podobnou formou jako pořad Víkend, který dokáže obraz podkreslit jímavou hudbou/// Tuto herečku prostě obdivuji. Na tento pořad jsem se podíval poprvé, právě kvůli této herečce a přestože mě některé její slova zvláštně překvapila, zjistil jsem alespoň jaký to je člověk, jaký má nazor a co vše ve svém životě prožila. Dozvěděl jsem se o ní to, co se z jejích posledních filmu dozvědět nemohu. Přeci jen, vždy je to nějaká role. Tohle byla skutečnost, skoro jako bych seděl vedlě ní a povídal si s ní. Pochybuji, že ji v životě potkám, i když bych si to přál, no alespoň si ji připomenu v jejich filmech. Přál bych jí aby se alespoň té stovky ve zdraví dožila./// Celkem 86%///(23.1.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace