Reklama

Reklama

13. komnata - Série 4 (2008) (série)


13. komnata Bořka Šípka (S04E21)

(epizoda)
Dokumentární / Životopisný
Česko, 2009, 26 min

Obsahy(1)

Bořek Šípek, muž devatera řemesel, architekt, sklář a designér, děkan liberecké fakulty, vystudoval filozofii a uměni v Německu, žil a založil rodinu v Holandsku s Angličankou, stavěl v Paříži a v Tokiu a od roku 1992 se proslavil také doma v Čechách jako hradní architekt, který se snažil vypořádat s tradicí J. Plečnika. Postavil a provozuje restauraci Arzenal na pražském Starém Městě.
Dostal francouzský řád umění a literatury, prestižní německé ceny, byla o něm napsaná kniha. Své soukromí si chrání, ví se o něm, že žije se zpěvačkou Leonou Machálkovou, mají syna Artura. V Holandsku žijí synové Milan a Dalibor, které měl Šípek s tanečnicí Bambi Uden.
Jeho život poznamenala předčasná smrt rodičů, kteří oba zemřeli na rakovinu. Tatínek vynadal domovnici, že neuklidila sníh, ona ho udala a on šel do dolu. Vrátil se nemocný a zemřel o Vánocích, když bylo Bořkovi pouhých sedm let. Po smrti rodičů dostal jako nezletilý poručníka, kterým byl shodou okolností sklářský mistr René Roubíček. Smrt rodičů tak paradoxně znamenala hodně pro jeho kariéru a budoucí orientaci na umění a sklo.
Jako devatenáctiletý opustil Bořek Šípek v roce 1968 domov. Na Západ přišel úplně sám, bez peněz a bez vzdělání, bylo to složité. Začátky nebyly jednoduché, zpočátku nevěděl ani, čím se bude živit. Vystudoval kromě umění také filozofii a má rád zejména francouzské levicové intelektuály typu M. Foucalta. Jeho talent byl ale nesporný, dokázal se prosadit na poli designu a architektury natolik, že se cizinci naučili číst jeho jméno s čárkami a háčky, kupovali židle od Šípka atd. Úspěšně založil kosmopolitní rodinu, doma se mluvilo anglicky, česky a holandsky.
Ve chvíli, kdy už byl světově proslulý a měl vybudovanou kariéru a firmu a doma dvě malé děti, se jeho život obrátil vzhůru nohama. Díky polistopadové situaci a přátelství s Václavem Havlem se ocitl v neplacené prestižní pozici hradního architekta. Po letech manželství opustil svou anglickou ženu i děti, které v té době měly kolem 10 a 12 let, přestěhoval se do Čech a začal žít se zpěvačkou o generaci mladší, která mu porodila dalšího syna.
Donedávna byl stále ještě ženatý a přitom žil už v Čechách s jinou ženou. Ač nikdy nestudoval sklářství, řídí ateliér Ajeto v Novém Boru. Je mu vlastní obrátit celou svou existenci naruby a začít zase od začátku.
Jak se vyrovnal se skutečnost, že jsou jeho synové vychováváni bez jeho přítomnosti v cizojazyčném prostředí? Nevadí mu to? Neuvažoval nad tím, že by se vrátil zpět do Holandska a pokračoval v zahraniční kariéře? Není soužití v Čechách zase dalším útěkem před sebou samým?
Průvodcem pořadem je jeho letitý přítel Jaroslav Dušek. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (2)

petaspur 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Žádné velké odhalování skrytých bolístek v pečlivě schovávané komůrce slavné osobnosti se nekonalo a přestože je ztráta rodičů v útlém věku bolestná, tak ve mně přehlíživý Bořek Šípek žádné emoce nevyvolal. ()

Reklama

Galerie (6)

Reklama

Reklama