13. komnata Arnošta Lustiga (S04E24) (epizoda)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2009, 26 min

Petr Slavík

Martin Čech

Arnošt Lustig

Skvělý vypravěč, myslitel, člověk.(16.8.2010)

TV/// Obsazení 6/10 Děj 6/10 Hudba 4/10 Efekty 7/10/// +Arnošt Lustig -málo hudebně podkresleno/// Mrtvej němec, dobrej němec. Arnošt Lustig aby se mohl stát světoznámím spisovatelem si musel projít peklem druhé světové. Je obdivuhodné jak se s tím vyrovnal a záslužné, že se o tom rozhodl psát. Tento díl je hlavně o holokaustu a o koncentračních táborech. Tedy více se podobá dokumentům z 2WW. Arnošt Lustig zaujal, jeho život rovněž. Obsah je tedy dobrý, zpracování průměrné./// Celkem 58%///(20.2.2009)

Na Arnoštu Lustigovi člověk plně pochopí výraz... co tě nezabije, to tě posílí. I přesto, čím si prošel nezatrpkl ( ba právě naopak ) a je na něm vidět jeho nesmírná vůle a chuť po životě. Jeho moto - radovat se i z maličkostí je mi hodně blízké. Vážím si ho nesmírně jako člověka a jedním dechem přiznávám, že ( v tomto případě ) nehodnotím ani tak samotné zpracování dokumentu jako jeho samotného. V těchto případech jde především o předávané zkušenosti a poselství příštím generacím a kdo jiný by měl o těchto hrůzných činech informovat než člověk, který si tímto peklem sám prošel. Sice když vypráví, bere to s černohumorným nádechem ( což je lidská výsada, zaplaťpámbu za ni, jinak by se člověk musel zbláznit ), přesto je v jeho očích patrné, čím vším si v mládí prošel. Jak sám říká, PSANÍ o zážitcích s holocaustem je jeho celoživotní TERAPIÍ. p.s. to já spím jako nemluvně. A jak to děláš? ... Počítám do tří.... někdy i do čtvrt na čtyři. Myslím, že tento vtip samotného Arnošta Lustiga hodně vystihuje.(13.4.2010)

Příběh židovského spisovatele je známý, exkurze po koncentračních táborech nezáviděníhodná a záplava pocitů přenesených z obrazovky nemalá.(7.6.2009)

• igi B.

Hm, velký fabulátor, manipulátor a vtipálek A.L. se svými komnatami číslo jedna, dvě a tři, někdy až do čtvrt na čtyři... Jo, respekt - a napadl mě taky jeden vtip... . . . Ale pozor! Nesmíte říct ani popel, nesmíte se ptát, nesmíte polemizovat, sic vás hnedle sejmou jako takzvaného >popírače< ... :-/ - - - P.S. Pepík R. si přivařil, ale je smutným faktem, že z rebela a beatnika je dnes už jenom mediální lokaj... - - - P.P.S. Paradoxně zrovna dnes A.L. zemřel. Právě když jsem po zhlédnutí pořadu dosmolil ten svůj výše napsaný stručný komentář, jsem se to dozvěděl z večerních zpráv... Chtěl jsem být jizlivější. Jsem na rozpacích! Ale nenadělám nic! . . . Tak pokoj Vaší duši pane spisovateli, i když d.m.s.n. jste jím nebyl o moc lepším, než jakým jste byl vykladačem historie! To si myslím, Vašim adorantům a mediálním mýtůtvůrcům (ať už jsou jimi z jakéhokoli důvodu...) navzdory! A v tom mém názoru není žádná osobní zášť či neúcta, pár Vašich knížek jsem nakonec četl a mám i ve své knihovně. I ty filmy natočené na Vaše náměty jsem kdysi se zájmem sledoval. A snažil jsem se i respektovat Vaši poměrně úzkoprofilovou uměleckou licenci, ale PRAVDA je nakonec stejně jen jedna a vy jste s ní vždycky obratně manipuloval k obrazu svému. Vy jste svoje fikce psal, vydával, prosazoval a prodával jako pravdu! Ať již Vaše pohnutky byly jakékoli, mě osobně mrzí, že jste to dělal, protože v mých očích tím klesala právě ta možná umělecká síla vaší literární práce. Nikdy to zcela nepochopím, i když se domnívám, že vím proč tomu tak bylo. On se totiž z holokaustu - a mně to připadá dost šílené - stal docela výnosný byznys. O vašem členství (a nejen formálním - ale aktivní činnosti!) v KSČ v dobách jejích největších zločinů v padesátých letech počínaje a vaší účasti na všelijakém tom >mediálním byznysu< na náklady pojištěnců jisté zdravotní "pojišťovny" v době >porevoluční< konče se už raděj ani zmiňovat nebudu. Ano, o tom se už nemluví... To je vše, co jsem chtěl říct. . . . Naše slova i činy stejně nakonec posoudí dle Vaší víry někdo jiný... A jestli vás pohřbí v Praze a někdy se dostanu na Váš hrob, položím tam kámen. Mír. - - - P.P.P.P.S. (doplněno 2.3.2011) Po vší té účelové nekrologové masáži spojené s úmrtím A.L. se s jistým znechucením nad většinou médií musím zeptat: Komu tohle všechno slouží! To se v téhle zemi a v téhle době nenajde jediný poctivý a statečný novinář, co by se svými profesionálními možnostmi přístupu k informacím a po pečlivém studiu všech(!) zdrojů šel proti proudu a poctivě, věcně a kriticky místo v rámci jakýchsi podivných mediálních her tendenčního adorování a podbízivých blábolů zhodnotil život a dílo jednoho kariéristy? Je to snad v našich časech nemožné už jen proto, že A.L. byl >mediální< Žid? Smutné v Česku l.p. 2011. Nebo že by byl už luach 5771? :-/ - - - - - (Poprvé a klidně naposled viděno 26.2.2011 na ČT1 coby třináctém prostoru českých celebřití, hodnocení 161., komentář zde jako jedenáctý - 26.2.2011)(26.2.2011)