13. komnata Ladislava Chudíka (S05E29) (epizoda)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2010, 26 min

Režie:

Yvonne Vavrová

Scénář:

Yvonne Vavrová
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • sportovec
  ****

  Velký gentleman slovenského divadla i na konci životní cesty nezapomenutelně působí svým uhlazeným, distinguovaným mužstvím, jemuž není cizí i velmi neobvyklý smysl pro humor a sebeironii v té podobě, ve které měl možnost ji zaznamenat český divák v nezapomenutelné dietlovské NEMOCNICI NA KRAJI MĚSTA. Platí to i pro role méně atraktivní a stejně dobře, noblesně zvládnuté - z nich si nejvíce vybavuji armádního generála prezidenta Ludvíka Svobodu. Je zvláštní, jak často lidé, kteří jsou ozdobou své doby, zápasí těžce se zdánlivými lidskými samozřejmostmi, mezi něž patří i rodina a manželství. Pro mne pozoruhodná je i chudíkovská posrpnová životní etuda ve Vídni. Velký muž a velký herec, vznešený plebejec, osobnost, jakých nikdy není nadbytek. To všechno je jeden z nezapomenutelných velikánů fakticky zakladatelské již cele slovenské divadlo dotvářející generace, muž, který nikdy nepřestal být lidským člověkem.(9.4.2010)

 • hous.enka
  ****

  Ladislav Chudík je z mého pohledu Pan Herec a jeho třináctá komnata, ve které je uzamčena (a on s ní) jeho bývalá nemocná manželka mě zaujala. Zejména pak fakt, že to došlo tak daleko, že musel dát na radu MUDr. Plzáka, a situaci vyřešil chlapsky (?). Rozhodně se o této Třinácté komnatě nedá říct, že by byla černo-bílá, a asi proto mi připadá jako jedna z těch lepších. Nenabízí správné řešení, neukazuje chudáka, ale snaží se zprostředkovat exkurzi do světa, kam se obvykle hosti nezvou.(3.6.2014)

 • petaspur
  ****

  Čtyřměsíční emigrant z osmašedesátého si se svou duševně chorou manželkou evidentně prožil peklo. Třesoucí se ruce při vzpomínkách na minulost jsou důkazem toho, že skutečná třináctá komnata se neotvírá snadno.(2.4.2010)

 • teutates
  ****

  "Ja sa prebijem, pretože sa prebiť chcem"... 7/10(2.4.2010)

 • triatlet
  ****

  Ladislav Chudík vzpomíná na soužití s nemocnou ženou velice citlivě. Z jeho projevu je cítit obrovské lidství. Podařené odkrývání 13. komnaty. Působivé dobové fotky, které připomínají, jak si studenti přáli, aby se jim učitel vrátil z emigrace zpátky domů.(16.4.2010)