13. komnata Ladislava Chudíka (S05E29) (epizoda)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2010, 26 min

Yvonne Vavrová

Yvonne Vavrová

Velký gentleman slovenského divadla i na konci životní cesty nezapomenutelně působí svým uhlazeným, distinguovaným mužstvím, jemuž není cizí i velmi neobvyklý smysl pro humor a sebeironii v té podobě, ve které měl možnost ji zaznamenat český divák v nezapomenutelné dietlovské NEMOCNICI NA KRAJI MĚSTA. Platí to i pro role méně atraktivní a stejně dobře, noblesně zvládnuté - z nich si nejvíce vybavuji armádního generála prezidenta Ludvíka Svobodu. Je zvláštní, jak často lidé, kteří jsou ozdobou své doby, zápasí těžce se zdánlivými lidskými samozřejmostmi, mezi něž patří i rodina a manželství. Pro mne pozoruhodná je i chudíkovská posrpnová životní etuda ve Vídni. Velký muž a velký herec, vznešený plebejec, osobnost, jakých nikdy není nadbytek. To všechno je jeden z nezapomenutelných velikánů fakticky zakladatelské již cele slovenské divadlo dotvářející generace, muž, který nikdy nepřestal být lidským člověkem.(9.4.2010)

Ladislav Chudík je z mého pohledu Pan Herec a jeho třináctá komnata, ve které je uzamčena (a on s ní) jeho bývalá nemocná manželka mě zaujala. Zejména pak fakt, že to došlo tak daleko, že musel dát na radu MUDr. Plzáka, a situaci vyřešil chlapsky (?). Rozhodně se o této Třinácté komnatě nedá říct, že by byla černo-bílá, a asi proto mi připadá jako jedna z těch lepších. Nenabízí správné řešení, neukazuje chudáka, ale snaží se zprostředkovat exkurzi do světa, kam se obvykle hosti nezvou.(3.6.2014)

Čtyřměsíční emigrant z osmašedesátého si se svou duševně chorou manželkou evidentně prožil peklo. Třesoucí se ruce při vzpomínkách na minulost jsou důkazem toho, že skutečná třináctá komnata se neotvírá snadno.(2.4.2010)

"Ja sa prebijem, pretože sa prebiť chcem"... 7/10(2.4.2010)

Ladislav Chudík vzpomíná na soužití s nemocnou ženou velice citlivě. Z jeho projevu je cítit obrovské lidství. Podařené odkrývání 13. komnaty. Působivé dobové fotky, které připomínají, jak si studenti přáli, aby se jim učitel vrátil z emigrace zpátky domů.(16.4.2010)