Reklama

Reklama

13. komnata - Série 14 (2017) (série)


13. komnata Rostislava Nováka (S14E02)

(epizoda)

Obsahy(1)

Činoherní herec a loutkoherec od mládí bojoval s démonem alkoholu a dnes úspěšně abstinuje. Herec Rostislav Novák st. se narodil v roce 1948. Po gymnáziu absolvoval DAMU. První angažmá mu nabídlo Horácké divadlo v Jihlavě a odtud putoval do Činoherního studia v Ústí nad Labem. Pak následovalo jeho nejdelší angažmá ve Studiu Y, se kterým začínal v Liberci a přesunul se s ním do Prahy. Stálým členem Studia Y byl dvaadvacet let. V Liberci se poznal se svou ženou, loutkoherečkou Annou Kopeckou ze slavného rodu loutkářů, kterou si v roce 1977 vzal. Vedle činohry se začal věnovat i loutkovému divadlu, které ho provází celým životem. Za svými diváky s ním manželé Novákovi dodnes putují po Čechách. V roce 1978 se jim narodil první syn, bohužel přišel na svět předčasně a nepřežil. O rok později se narodil syn Rosťa, dnešní principál Cirku La Putyka, a za další tři roky syn Vítek, producent ve stejném divadle. Rosťa už jako dítě miloval hospody, kde panoval čilý společenský ruch, seděli tam pánové ze staré školy v oblecích, popíjeli pivo, kouřili viržinka a mudrovali. Těšil se, že až bude plnoletý a přidá se k nim. V dobách studia na DAMU se pití rozhodně nevyhýbal. Smrt prvorozeného syna, předčasná smrt obou rodičů, málo hereckých příležitostí, komunistický režim, to všechno přispělo k tomu, že se v alkoholu začal pomalu utápět. Trápil se a nevěděl kudy kam, kvůli pití ho přepadaly deprese a noční můry.
Bylo mu čtyřicet, když za ním přišli malí synové s kufrem a prosbou, aby se dal dohromady. Na jejich popud se přihlásil do protialkoholní léčebny U Apolináře. Léčbu úspěšně absolvoval a alkoholu se čtrnáct let nedotkl. Po Sametové revoluci se sice změnilo politické klima, ale revoluční euforii vystřídala skepse, rolí také nepřibylo. Nebyl tváří filmů a televizních inscenací, zbylo mu jen loutkové divadlo. Věděl, že se nesmí nikdy napít, ale přesvědčoval sám sebe, že to není jeho vlastní rozhodnutí. Dokonce odešel po dvaadvaceti letech ze Studia Y. S pocitem zmaru abstinovat nevydržel. Milovaná manželka Anna snášela jeho recidivu s trpělivostí, i když se odrazila na jeho psychice a Rosťa skončil na psychiatrii v Bohnicích. Vydržel tam dva týdny a na vlastní žádost odešel. Byl to krok, který mu změnil život. Díky jiným lidem, v jejichž společnosti se ocitl, si uvědomil, že se nechce opíjet, že nejde o zákaz pití, ale že si abstinovat skutečně přeje, protože jen bez alkoholu může dosáhnout toho, co od života chce. A vykročil do šťastnější etapy svého života. Hraje v Cirku La Putyka, kde může být se svými syny. Jeho manželka mu stojí už čtyřicet let věrně po boku. Navíc se objevily další herecké příležitosti, seriál Ulice, Rapl, Pustina. A Rosťa už může prožívat drama jen na jevišti a ne ve svém životě. (Česká televize)

(více)

Recenze (2)

majky19 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Souhlasím s uživatelem anitae. Ani na mě nezanechala tentokrát tato Třináctá komnata moc pozitivní dojem, i když bezesporu životní příběh Rostislava Nováka st. je ze všech úhlů pohledu zajímavý a poučný. A jak již bylo zmíněno, deprese v kombinaci s alkoholem jsou téměř smrtící kombinací, z níž se jen horko těžko hledá cesta zpět na pevnou zem. ()

Reklama

Galerie (5)

Reklama

Reklama