13. komnata - Série 14 (2017) (série)

13. komnata Bohuše Matuše (S14E14)

(epizoda)

Přední muzikálový zpěvák a bronzový český slavík zažil strmý vzestup i pád. Poučil se a znovu sklízí ovace na pódiu. Zpěvák Bohuš Matuš se narodil v Písku. Studoval brněnskou konzervatoř a pokračoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Účinkoval v mnoha muzikálech a propůjčil svůj hlas několika filmovým melodiím. Měl však léta hubená, v nichž prošel krizí. Stav, který léčil antidepresivy, doprovázel zánět jícnu i žaludku a vyvrcholil kolapsem přímo na scéně. Paradoxně jeho krize začala v době, kdy se v roce 2003 stal bronzovým slavíkem v anketě Český slavík. Hned poté triumfoval i v anketě Týtý, neboť se v tom období proslavil rolí v muzikálu Monte Cristo po boku Daniela Hůlky. Po veleúspěšném startu však svou pověst začal ztrácet. Podlehl nejen slávě, s níž jako chlapec z maloměsta neuměl pracovat, ale i tlaku médií a bulváru. Nečekanou slávu neunesl a brzo se stal závislý na večírcích, alkoholu a marihuaně. Spolupráci s ním ukončil i Karel Svoboda, který pro něj napsal několik hitů. Postupem času se Bohuš Matuš začal uzavírat sám do sebe a přestal komunikovat s okolím i s hudebními producenty. Až později přiznal, že se ve skutečnosti nabídek k hudební spolupráci nezříkal z nabubřelosti, ale ze strachu.
V roce 2012 pocítil nejen krizi uměleckou, ale i ekonomickou, a jeho popularita se vytratila. Dlouho trvalo, než pochopil, že největším nepřítelem je pro něj marihuana. Po varovných zdravotních komplikacích a nervovém zhroucení při jednom představení se s „démonem ubaleným do papírku“ ze dne na den rozloučil. A dodnes se mu úspěšně vyhýbá. Osobnostní krizi překonal především díky triumfálnímu návratu na muzikálovou scénu. Pomocnou ruku mu podal hudební producent František Janeček, když ho obsadil do hlavních rolí v představeních Ples upírů a Fantom Opery. V současnosti má zpěvák znovu chuť naplno pracovat. Na cestě ze dna mu pomohla zejména maminka a opravdoví přátelé, kteří tolerovali i extrémní výkyvy jeho často zmateného a přecitlivělého chování. Dnes je opět vyhledávaným tenorem na prestižních muzikálových scénách v Praze. Na svém hudebním kontě má šest alb a na svých webových stránkách motto: Cílem zpěváka je dělat radost lidem a pomáhat ve všech situacích. (Česká televize)

lubospoti

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Mé hodnocení je dost ovlivněné osobou B. Matuše. Tenhle zvláštní až divný člověk je mi krajně nesympatický. A řekl bych, že jeho třináctá komnata bude něco úplně jiného než kouření marihuany. ()

Hanka_M

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nebyl mi ten člověk dříve moc sympatický. Hlas má, ale o jeho osobě jsem si myslela něco jiného, než je v tomto pořadu. Buď ten člověk zmoudřel a trochu se změnil, anebo z něj dokumentaristé udělali něco lepšího, než je. A moc mě to bavilo. Překvapilo mě to, protože osobnost Bohuše Matuše spíše táhne k braku a k primitivismu. ()