Nejobsazovanějšího epizodního herce a cestovatele stihla v zahraničí zákeřná nemoc. O českém herci, dabérovi a cestovateli Janu Kuželkovi, narozeném v roce 1947, se říká, že je nejobsazovanějším českým hercem, byť epizodním. On sám k tomu podotýká, že není malých rolí, neboť za svůj život dosud odehrál přes tři sta padesát filmových, divadelních i rozhlasových postav. K herectví se ovšem dostal náhodou, jako obyčejný úředník tehdejší Československé televize. Pamatovat si ho můžeme z desítek českých seriálů, filmů i pohádek, ale dostal i excelentní příležitosti vystupovat v zahraničních filmech. Známe ho jako Salieriho kuchtíka z Formanova filmu Amadeus, vidět jsme ho mohli i po boku Gerarda Depardieua v Bídnících nebo v jedné z vedlejších rolí ve filmu Revizor Nikity Michalkova. Málokdo však ví, že je rovněž celoživotním profesním asistentem slavného světového fotografa Antonína Kratochvíla, s nímž se při fotografických misích často díval smrti do očí.
Přes všechna ohrožení přestál všechny mise bez jediného zdravotního následku. Až do roku 2014, kdy se jako herec s Černým divadlem vydal do Hongkongu. Tam jej postihl nezvyklý zánět páteře, který ho na tři měsíce upoutal na nemocniční lůžko. Přežil jen díky zázraku. Jako cestujícího z Číny jej u nás totiž nejdříve poslali na oddělení orientálních chorob, než se zjistilo, že se jedná o zánět za třetím obratlem krční páteře, jehož léčbu lékaři podchytili na poslední chvíli. Herec přestal konzumovat potravu, za dva týdny zhubnul 11 kilogramů, stále spal, mluvil z cesty a začal se propadat do bezvládných stavů. Jeho manželce lékaři sdělili, že hercův mozek produkuje více mozkomíšního moku, než by měl, a proto hrozilo poškození mozku. Vždy veselého a usměvavého muže tak celé týdny pronásledovaly hororové vidiny, blouznění. Jeho organismus mu kolaboval. Po třech měsících byl z pražské Bulovky odvezen do domácího ošetřování a postupně se znovu učil chodit, myslet i memorovat text, aby se mohl vrátit na jeviště i před kameru. Kvůli vážné nemoci musel odmítnout nejedno natáčení a přerušit angažmá v Divadle Broadway, kde dnes už zase baví publikum v roli boha Jupitera v muzikálu Kleopatra. (Česká televize)

Benigni

Těší mě, že pořad 13. komnata portrétuje zajímavé osobnosti, i když to nemusí být vyloženě slavné hvězdy. Pan Kuželka je velmi známý, alespoň jeho tvář a teď už známe i jeho jméno, život, hereckou tvorbu a zkušenosti. Ve druhé třetině dokumentu se mi úplně zatajil dech. Silné vzpomínky, dechberoucí situace, fotografie s hudbou působící až děsivě. A pak už jsem se od obrazovky netrhla. Jsem ráda, že to byl spíše portrét, než klasická trapná komnata a režiséři mají možnost jít trochu více do hloubky a nejsou tam jen hloupé kecy nějakých psychologů a doktorů. ()

Hanka_M

Čím méně komentářů, tím lépe! Čím méně doktorů, tím lépe, čím méně reportérek, tím lépe! Komnaty pana Ulricha vždy dokážou tento zkostnatělý cyklus vynést na světlo, obohatit jej o příjemnou hudbu a zajímavé osobnosti, které nemusí být zrovna "bulvárními panáčky" ze skandálních článků. Velice milé, nenásilné, i když místy dost dramatické a šokující vyprávění herce, který ví, kde je jeho parketa. Tuhle komnatu jsem si nepustila pouze jako kulisu, i když jsem původně u ní chtěla dělat ještě něco jiného, zůstala jsem se dívat do konce. Pěkné filmové ukázky, mající v dokumentu svůj smysl - jestli je vybral sám pan Kuželka, tak má další palec nahoru. Těším se na jeho další role. Plné hodnocení dávám i za fotky pana Kratochvíla a celkem snesitelnou přítomnost Zdeňka Trošky. ()