13. komnata - Série 16 (2019) (série)

13. komnata Ilony Svobodové (S16E03)

(epizoda)

Úspěšná herečka a dabérka zachránila život svému synovi... Herečka Ilona Svobodová ztvárnila výrazné filmové postavy například ve filmu Hadí jed režiséra Františka Vláčila či ve filmu Oldřich a Božena režiséra Otakara Vávry. Nespočet divadelních rolí v Realistickém divadle a poté v Divadle v Dlouhé, nyní hostuje dokonce v pěti divadlech. Diváci ji znají i z televizních seriálů, za dabování (například Michelle Pfeiffer, Demi Moore nebo Sharon Stone) byla nominována na diváckou cenu TýTý. Učila se především od svých vzorů z řad kolegů a kolegyň, například Jiřiny Štěpničkové, Jany Dítětové, Věry Kubánkové, Vlasty Fabianové, Jiřího Adamíry, Oty Sklenčky, Josefa Vinkláře či Viléma Bessera. Temperamentní herečka se celý život nezastavila a také v současnosti těžko hledá volné chvíle v naplněném diáři. Kromě hraní a dabování vede hudebně dramatické oddělení Pražské konzervatoře, cvičí pilates, učí se cizí jazyky, ráda vaří, ochutnává víno a vždy si udělá čas na popovídání se svými dospělými dětmi, Adélou Bubníkovou a Filipem Skoumalem. V září roku 2014 podlehl těžké nemoci její milovaný manžel, hudební skladatel, textař a klavírista Petr Skoumal. Ilona pětadvacetileté soužití s druhým manželem považuje za nejkrásnější léta svého života. Odchod otce nesl velice těžce i jejich syn Filip, který po obou rodičích zdědil umělecký talent a se smutkem se vyrovnával také ve svých básních. Filipovi v jeho čtrnácti letech zachránila Ilona Svobodová život, když ho při náhodném návratu domů našla v bezvědomí. Poskytla mu první pomoc a po převozu do nemocnice se od neurologa dozvěděla, že příčinou Filipova kolapsu byl epileptický záchvat. Po propuštění z nemocnice Ilona vyhledala speciální pedagožku, která s Filipem začala intenzivně cvičit také tzv. „Feuersteinovu metodu“, jež u nás tehdy nebyla všeobecně známá a velice mu pomáhala. Aby se jeho stav komplexně normalizoval a zlepšilo se mu soustředění, docházela Ilona se synem také na procvičování motoriky a každodenně s ním různé dovednosti cvičila. Pět let ustavičné a usilovné práce, na které se podílela i Filipova nevlastní sestra Adéla, přineslo skvělé výsledky. Filip úspěšně složil maturitu, má za sebou vydanou sbírku básní a pracuje jako asistent se seniory. I když mají každý své životy, blízký vztah tohoto „trojúhelníku“ si nedají nikým narušit a Ilona je šťastná, že si všichni kdykoli dokážou dopřát a vychutnat společné chvíle. (Česká televize)