13. komnata - Série 16 (2019) (série)

13. komnata Vavřince Hradilka (S16E16)

(epizoda)

Vodní slalomář, kajakář a mistr světa zažil, jak se mu málem utopil bratr, který poté zůstal několik dnů v kómatu. Dnes pomáhá jeho vážně nemocné sedmileté dcerce. Vavřinec Hradilek je dvaatřicetiletý vodní slalomář, kajakář, závodící v kategorii K1. Je stříbrným medailistou z LOH 2012 v Londýně a mistrem světa v individuálních disciplínách z let 2013 a 2017. Narodil se v Praze humanitně zaměřeným rodičům, kteří žádní velcí sportovci nebyli. Kromě nejstaršího bratra má ještě dvě sestry. Na vodě se poprvé ocitl v devíti letech. Líbil se mu tenkrát v roce 1996 televizní přenos z vodního slalomu na olympiádě v Atlantě (1996) a otec ho seznámil s Martinem Hladíkem, tehdejším závodníkem na deblkánoi. V trójské loděnici poznal trenéra Martina Říhu, se kterým trénuje dodnes. Do Troji na tréninky ho doprovázel starší bratr Václav. Oba bratři trávili v loděnici a na závodech veškerý volný čas. Vavřincovi bylo jedenáct let, když se byl podívat na první reprezentační závod svého bratra. Při něm došlo k tragické události: loď s Vaškem se převrátila a nešťastně zaklínila u branky, kde voda kajak stáhla pod vodu. Vodu v kanále se nedařilo vypnout a vznikla panika. Až po dvaceti minutách se Vaška podařilo vytáhnout z vody a Vavřinec téměř po celou dobu sledoval, jak se jeho milovaný bratr topí. O Václavův život bojovalo několik lidí a podařilo se ho oživit. Prodělal klinickou smrt a pět dní byl v kómatu s neblahou prognózou poškozeného mozku. Vavřinec za bratrem denně jezdil do nemocnice a velice se bál, že se bratr neprobudí. Václav však zázračně přežil bez následků a oba pokračovali v závodění. Vavřincova snaha vyvrcholila stříbrnou olympijskou medailí v Londýně v roce 2012. Velký úspěch doprovodila obrovská radost z toho, že bratr s manželkou čekali první dítě. Avšak Vavřincově neteři Božence v jejích jedenácti měsících diagnostikovali spinální muskulární atrofii. Ta způsobuje, že pacientům ochabují svaly, nemohou chodit, neudrží hlavu, mají problémy s vykašláváním. A dožívají se jen pár let. Rodiče odjeli s Boženkou do Francie, kde probíhala léčba. Vavřinec, známý sportovec, se zasloužil o to, že se tato nemoc a možnosti léčby začaly medializovat. Dnes je Božence sedm let a svého strýce miluje. Vavřinec za ní jezdí, jak mu čas dovolí. Říká, že mu dává obrovskou energii, je z celé rodiny největší optimistka. (Česká televize)

sator

Rodina dostala mordy které proměnila v dary...Tady vlastně pořad posloužil jako terapeutický, protože zaznělo od maminky: "my jsme o tom nikdy nemluvili ".Evidentně je to stále trauma..(všiml si někdo velké podoby jinému slavnému vodákovi Pollertovi?) ()

5tipes

Nechápu, jak může ČT zveřejňovat tak hnusné fotografie. Vídám to u komnat pravidelně, i na webu ČT a na sociálních sítích. Je pravda, že tyto pořady nemají krom pár tvůrců moc žádnou estetickou úroveň, ale i fotky z mobilu můžou být hezčí a kvalitnější, než ty, co tu vidím pravidelně pod jménem Gabriela Fryčová. Jinak tento díl patří, mezi ty lepší. Stejně tak mám ale pocit, že 13. komnatám už odzvonilo. ()