poster

Hořící keř (TV film)

 • Polsko

  Gorejący krzew

 • Velká Británie

  Burning Bush

Drama / Životopisný

Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní: 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hrají:

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský, Ivana Uhlířová, Jan Budař, Stanislav Zindulka, Ondřej Malý, Martin Huba, David Novotný, Alois Švehlík, Jiří Bábek, Miroslav Krobot, Emma Smetana, Taťjana Medvecká, Lukáš Weber, Petra Ben Messaoud, Jakub Zindulka, Bohdan Tůma, Marian Roden, Lukáš Příkazký, Hana Marie Maroušková, Zuzana Truplová, Jana Pidrmanová, Filip Čapka, Martin Sitta, Ivan G'Vera, Ivo Kubečka, Hynek Chmelař, Josef Hervert, Karel Gult, Miroslav Sabadin, Luděk Nešleha, Milan Enčev, Vladimír Kulhavý, Jiří Vobecký, Bořík Procházka, Ivan Řezáč, Claudia Vašeková, Alena Dlouhá, Jiří Kohout, Luboš Veselý, Roman Slovák, Ctirad Götz, Marta Vítů, Petr Franěk, Karel Wiencek, Milena Šajdková, Veronika Janků, Petr Vančura, Jan Battěk, Jan Ekl, Matěj Šámal, Jaroslav Achab Haidler, Petr Bucháček, Diana Šoltýsová, Jiří Tichý, Petr Sedláček, Samuel Spišák, Libor Kovář, Marie Nevrlá, Josef Platz, Rostislav Novák ml., Slávek Bílský, Michaela Procházková, Sebastian Jacques, Tomáš Dianiška, Pavlína Balner, Martha Olšrová, Lukáš Černoch, Zdeněk Klika, Pavla Gajdošíková, Václav Marhold, Hana Strnadová, Lukáš Křišťan, Lukáš Kunz, Jan Plouhar, Jiří George Konečný
(další profese)

Externí recenze k TV filmu (12)

 • Alenaprokopova.blogspot.com (Alena Prokopová) ****

  "Hořící keř je místy patetický v tom nejlepším smyslu toho slova: nachází (až na výjimky) rovnováhu mezi údernou působivostí a klišé a vyhlíží jako profesionálně komplexní dílo (což není v českých, natož v českých televizních podmínkách naprosto obvyklé)." (více)

 • Blisty.cz (Jan Čulík)

  "Smrt a pohřeb Jana Palacha jsem zažil, když mi bylo šestnáct let. Je to dávno. Přesto však z toho mám do dneška nezapomenutelný zážitek, který je daleko hlubší a mnohostrannější než tento slabý, kýčovitý a při sledování utrpení působící, špatný film." (více)

 • Blogspot.cz (Juraj Jurík) *****

  "Zo všetkého treba ešte raz vyzdvihnúť perfektnú réžiu, perfektný scenár a perfektnú Táňu. Je síce na pozastavenie sa, že tak osobný film musí vzniknúť pod velením Poľky a súkromnej televízie (každopádne všetka vďaka HBO, že to umožnila), ale to môže byť divákovi, kým má možnosť sa k filmu dostať,…" (více)

 • ČeskáTelevize.cz (Jan Hřídel)

  "Šokující Palachův výkřik můžeme slyšet i po čtyřiceti letech, je stále živou výzvou našemu osobnímu svědomí. Skvělému filmu Agnieszky Hollandové a Štěpána Hulíka patří obdiv za přípomínku událostí, na které se nesmí zapomenout. Možná nám dodá odvahy, abychom se ostře podívali na současnost, kterou…" (více)

 • FandimeFilmu.cz (Tomáš Pelc) *****

  "Nesnaží se z této bolestné etapy československých dějin udělat hořkosladký ironický film, jako mnoho jiných, naopak ukazuje historii bez příkras a výtečně vykresluje tíživou dobovou atmosféru, která na diváka spolehlivě dolehne, jen tak ho nepustí, a donutí ho přemýšlet." (více)

 • Filmografie.cz

  "Hořící keř je ale jinak velice zručnou filmařinou, ne však pro každého. Tvůrci by jistě rádi přikovali k obrazovkám všechny generace – od dítek školou povinných až po pamětníky, což se jim širokým záběrem a přesným zacílením na západní trhy (z traileru vzpomeňme sexuální scénu ve sprše) může..." (více)

 • Indiefilm.cz (Jakub Jiřiště) *****

  "Je to dílo, které díky brilantnímu zpracování funguje ve všech složkách a se syžetem nakládá s takovou obratností, že v závěru dějové situace a postavy dají vzniknout jednoznačně vyslovenému nadčasovému přesahu. Naléhavost i hlubší pochopení, jimiž se k danému tématu přistupuje, nemají v moderní…" (více)

 • Kfilmu.net (Martin Svoboda II) ****

  "Hořící keř je dílo, jaké jsme potřebovali už dlouho. Možná i proto, abychom ho mohli začít překonávat, ale rozhodně se bez něj neobejdeme." (více)

 • Kultura21.cz (Jan Jaroš)

  "Mozaikovitě rozvrstvené vyprávění v dovedném prolnutí dokumentárních záběrů s inscenovanými nejprve postihuje šok i rychlou proměnu Palachova skutku v symbol nesouhlasu se stávajícími poměry (jak vyplyne zejména z mlčenlivého pohřebního rozloučení), aby zanedlouho zúžilo svůj pohled a přiklonilo se…" (více)

 • TotalFilm.cz *****

  "Hořící keř nemá nic společného s barvotiskovými a shovívavými Pelíšky či retro seriálem Vyprávěj. Hulíkův a Hollandové opus je naléhavým svědectvím doby a není zjednodušující laskavou hříčkou. To ani náhodou. Vypovídá o skutečných lidech, kteří svou osobní statečnost a čest staví nad své vlastní…" (více)

 • TVzone.cz (Daniel Krásný) *****

  "První devadesátiminutovka až podezřele pozbývala chyb a dali bychom bůhvíco za možnost vidět zbylé epizody v kině. Hořící keř je totiž látka uzpůsobená velkému plátnu. A my za ní českému HBO děkujeme." (více)

 • 25fps.cz (Věra Adina Šefraná)

  "Obdivuhodným způsobem se rovněž vyrovnal s morální otázkou, která se nad Palachovým činem upálení vznáší jako Damoklův meč. Hulík nenechá své postavy sáhodlouze filozofovat, zdali tento čin byl správný či nikoli. Prostě celý problém vtěsná do několikavětného emočně vypjatého dialogu postav…" (více)