poster

Hořící keř (TV film)

 • Polsko

  Gorejący krzew

 • Velká Británie

  Burning Bush

Drama / Životopisný

Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní: 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hrají:

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský, Ivana Uhlířová, Jan Budař, Stanislav Zindulka, Ondřej Malý, Martin Huba, David Novotný, Alois Švehlík, Jiří Bábek, Miroslav Krobot, Emma Smetana, Taťjana Medvecká, Lukáš Weber, Petra Ben Messaoud, Jakub Zindulka, Bohdan Tůma, Marian Roden, Lukáš Příkazký, Hana Marie Maroušková, Zuzana Truplová, Jana Pidrmanová, Filip Čapka, Martin Sitta, Ivan G'Vera, Ivo Kubečka, Hynek Chmelař, Josef Hervert, Karel Gult, Miroslav Sabadin, Luděk Nešleha, Milan Enčev, Vladimír Kulhavý, Jiří Vobecký, Bořík Procházka, Ivan Řezáč, Claudia Vašeková, Alena Dlouhá, Jiří Kohout, Luboš Veselý, Roman Slovák, Ctirad Götz, Marta Vítů, Petr Franěk, Karel Wiencek, Milena Šajdková, Veronika Janků, Petr Vančura, Jan Battěk, Jan Ekl, Matěj Šámal, Jaroslav Achab Haidler, Petr Bucháček, Diana Šoltýsová, Jiří Tichý, Petr Sedláček, Samo Spišák, Libor Kovář, Marie Nevrlá, Josef Platz, Rostislav Novák ml., Slávek Bílský, Michaela Procházková, Sebastian Jacques, Tomáš Dianiška, Pavlína Balner, Martha Olšrová, Lukáš Černoch, Zdeněk Klika, Pavla Gajdošíková, Václav Marhold, Hana Strnadová, Lukáš Křišťan, Lukáš Kunz, Jan Plouhar, Jiří George Konečný
(další profese)

Zajímavosti k TV filmu (45)

 • - Jan Palach byl po svém činu odvezen na oddělení popálenin v Legerově ulici. Ve snímku je scéna převozu situována do Studničkovy ulice na pražském Albertově. V areálu, do kterého sanitka zajíždí, se dnes nachází Oddělení tropické medicíny při 1. LF UK. (GUGA25)

 • - Sama režisérka Agnieszka Holland má na dobu upálení Jana Palacha mnoho zpomínek, jelikož v té době studovala v Praze na FAMU a angažovala se ve studentském hnutí. (morgos)

 • - Scenárista Štěpán Hulík šel se scénařem nejprve do České televize, odezvy se mu však z ČT nikdy nedostalo. (morgos)

 • - Světovou premiéru měl Hořící keř v Rotterdamu. Premiery se zúčastnila i dcera bratra Jana Palacha, která žila v Nizozemsku. (morgos)

 • - Celá minisérie se natáčela 55 dní. (morgos)

 • - Třídílná série stanice HBO měla mezinárodní premiéru v Rotterdamu. Samotná režisérka však na premiéře chyběla s tím, že svou účast přislíbila až na slavnostní premiérový galavečer v rodném Polsku. [Zdroj: MF DNES] (hippyman)

 • - Mezi černobílými scénami je možné vidět i skutečné nahrávky z roku 1969. (karlik4801)

 • - Scénář byl v HBO přečten a schválen za 1 měsíc. [Zdroj: E15] (hippyman)

 • - Hořící keř byl původně psán coby jeden celovečerní film. Díky HBO vznikly filmy tři. [Zdroj: E15] (hippyman)

 • - Ve scénáři nedocházelo k výrazným změnám historie, aby šly proti své podstatě. Místy ale sáhli tvůrci k drobným úpravám, např. spojením několika různých postav do jedné. [Zdroj: E15] (hippyman)

 • - Scénárista Hulík měl k ruce historika Petra Blažka, který scénář kontroloval. [Zdroj: E15] (hippyman)

 • - Pro natáčení filmu hledal vedoucí výroby dle dobových dokumentů originální rakve co nejvíce jí podobnou. Při procházení internetových nabídek truhlářských dílen našel shodné zdobení rakví u jednoho moravského truhlářství. Majitel dílny mu posléze potvrdil, že i tehdy pro Jana Palacha rakev vyráběl.  (NotimeCZ)

 • - Když filmaři hledali v okolí Prahy dobovou spalovací pec krematoria, volba padla na jedinou autentickou pec, která se nacházela v Mělníku. Později se ukázalo, že právě tam byl Jan Palach zpopelněn.  (NotimeCZ)

 • - Natáčelo se i na dalších místech, kde se odehrály události kolem Jana Palacha. Mimo Všetat se natáčelo i na Olšanských hřbitovech, kde byly nafilmovány scény pohřbu a exhumace těla, nebo v České Lípě v hotelu Merkur. Z pražských lokací štáb dále navštívil například ulici Haštalská, kde byly natočeny záběry z demonstrace. (gogos)

 • - Některé pasáže se natáčely u skutečného rodného domu Jana Palacha ve Všetatech ve Smetanově ulici 337. Pro účely natáčení byla okna domu zaslepena černým suknem a pamětní deska byla obita bedněním. (gogos)

 • - Scéna Palachova upálení se natáčela v sobotu 10. března 2012 ve střešovické tramvajové vozovně v Praze. Kašna Národního muzea byla vyrobena jako kopie a pozadí historické budovy Národního muzea bylo do záběru doklíčováno později. To vše proto, že v roce 1969, kdy se Jan Palach upálil, jezdily tramvaje ještě v horní části Václavského náměstí. Kvůli autentické dlažbě a kolejím se proto natáčelo ve vozovně. V den Palachova upálení bylo ošklivé počasí, a tak filmaři nad místem natáčení scény natáhli hektarovou plachtu kvůli případnému slunci. (navabaca)

1 2 následující >>