All.I.Can (festivalový název)

All.I.Can.

Dokumentární / Sportovní / Dobrodružný

USA, 2011, 76 min

Lynsey Dyer

Po velmi, velmi dlouhé době dávám celých 5 hvězd. K filmu jsem si dala kafe, ale byla jsem z toho úplně unešená. Nejen, že mi to kafe vychladlo, ale když jsem si asi v půli filmu uvědomila, že ho mám vlastně v ruce, málem jsem ho vylila. Skvělý soundtrack, kamera, vtip, záběry přírody a světa, lyže a jenom lyže a o to jde, ne že tam cpu zas něco jinýho. Nádhera nádhera a pozitivně naladěnej musí bejt snad každej, kdo to viděl a už se těším na Into the Mind a taky na lyže. Dokoukejte i titulky.(18.3.2013)

První velký film Sharpas Cinemas nepůsobí se svými třemi téměř nesouvisejícími akty až tak konzistentně, jako novější Into the Mind, ale zároveň se mu alespoň nikdo nemůže vyčítat žádnou přehnanou uměleckost nebo přetvářku. První část tak funguje jako jeden vynikající freeride klip a druhá k jízdě přináší tu pohodovou náladu partičky kamarádů cestující po horách celého světa. K tomu nepasuje třetí, zelené myšlenky kázající část, ale o to lépe právě ona funguje. Šílenec JP Auclair se i zde postará o adrenalin (a jeho sjezd v Rosslandu patří k tomu nejlepšímu, co jsem viděl), kapitolka se seniory nadšenými do lyžování stejně, ne-li víc než samotní protagonisté, zase obstarají pohodu a vše dohromady s upřímně vyznívající ekologickou problematikou šlape naprosto parádně. Samozřejmostí, která vždy dokáže nadchnout je, že k tomu hraje vynikající soundtrack, jenže celkově se nedá ubránit dojmu, že autoři po tvůrčí stránce dospěli teprve ve výše zmíněné novince.(10.11.2013)

WOW. Nejprve několik faktů: naprosto neuvěřitelné záběry jednotlivých výkonů, ale i prostřihů. Skvělá filmová kompozice rozdělená na 3 části samostatně se věnujícím slovům All, I a Can. Jednotlivými kapitolami nás pak tvůrci jemně vedou svou myšlenkovou linií, abychom skutečně pochopili složité poselství celého filmu. Stále nerozumím tomu, jak je možné propojit téma extrémního a profesionálního freeridu s problematikou ekologie, ale podařilo se to. Nejprve se spojení i mně zdálo trochu násilné, ale při delším odstupu respektuji film pro zmíněné sdělení ještě více. Doufám ale, že se jedná o reálné smýšlení tvůrců i účinkujících. Ve filmu mě zatím přesvědčili. Samozřejmě lze jenom smeknout nad jednotlivými sjezdy, nad kterými se asi všem musí tajit dech. Vše pak podtrhuje asi nejlepší soundtrack, jaký jsem kdy slyšel ve všech freerideových, SNB, lyžařských a kdovíjakýchdalších filmech.(11.11.2012)

Sherpa Cinema se snazi... Vizualne naprosta bombice, film je doslova nacpan krasnymi zabery (proto take 4 hvezdy), ale pusobi hodne mentorsky, coz me trochu rusilo. Neznat ostatni ski filmy (Claim, In Deep, Hit List), tak bych dala plny pocet, ale takhle proste nemuzu. Btw. take me mile prekvapilo DVA. "Nunovo tango" ted smazim v aute docela pravidelne. Jsem zvedava jaky bude "Into the Mind". Klasicky se nejvic tesim na Kye Petersena!(10.11.2013)

Až po shlédnutí All.I.Can dokáže člověk ocenit jak jedinečným dokumentem ve skutečnosti je Art of Flight. All I Can je po všec stránkách povedený dokument. Poutavé záběry, krásné prostředí, povedená hudba, jenže v každém tomhle aspektu je Art of Flight ještě o jeden level výše. Zde autoři nemají tolik zajímavých nápadů a také po hříchu málo využívají first person záběry z kamerky Go Pro a když už jo, tak hned přestřihnou na záběr z helikoptéry. Také bych tolik nehořekoval o globálních problémech. Opravdu skvělý dokument, ale šampion v této kategorii má jiné jméno než All.I.Can.(12.3.2013)