Fliegende Fische müssen ins Meer

Komedie / Drama

Švýcarsko / Německo, 2011, 84 min

Güzin Kar

Fabian Römer

"Existují dobré matky, průměrné matky, neschopné matky a Roberta Meiringer. Ta je jako Černý Petr mezi všemi matkami a já měla tu smůlu, že jsem si ji vytáhla." Film vypráví příběh předčasně vyspělé patnáctileté Nany, která se kromě svých dvou sourozenců musí taky starat o svoji matku, která tráví veškerý čas pouze pitím a rychlokvaškovými vztahy s pochybnými individui. Navíc celou rodinu sleduje sociální správa a hrozí odebráním dětí, pokud se Roberta nevzpamatuje a nenajde si pořádnou práci. To, co zní docela smutně, je ve skutečnosti povedená švýcarská komedie z pera Güzin Kar, spisovatelky a režisérky tureckého původu. Popisuje život na zaprdlé švýcarské vesnici, jejíž jedinou zábavou jsou drby a nic jiného než drby. Když se do vesnice přistěhuje mladý perspektivní doktor Eduardo, kolotoč událostí nabere nové obrátky. Celou dobu jsem se jen smála a smála, za což může jak povedený scénář, tak povedené herecké obsazení i hudba.(28.2.2012)