De røde enge

Válečný / Drama

Dánsko, 1945, 85 min

Leck Fischer

• Volodimir2

Film je spracovaný na základe románu dánskeho spisovateľa Ole Valdemara Juula. On sám bol odbojárom až do roku 1943, kedy sa Dánom podaril husársky kúsok a ten sa týkal aj tohto spisovateľa Žida. 1.10.1943 vydal Hitler rozkaz na likvidáciu dánskych židov. V priebehu niekoľkých dni sa zmobilizovali všetky sily domáceho odboja a do pohybu sa dala obrovská operácia na ich záchranu. Tých tu žilo 7,8 tisíc a rozhodli sa ich zachrániť a previesť do neutrálneho Švédska. Do akcie sa zapojil každý kto mohol a tak na loďkách takmer všetkých Židov a partnerov previezli. Osudu neuniklo 464 dánskych Židov. A tak sa zachránil aj autor diela podľa ktorého bol natočený tento film. Ja osobne nemám rád filmy tipu Július Fučík a v mnohom mi ho tento film pripomínal. Môže byť, že to bolo rokom výroby (1945), ale dej a realizácia druhej časti, zameranej na identifikáciu informátora, sa mi zdala trocha pritiahnutá za vlasy.(23.6.2017)

Příběh o Dánském odboji za II. světové války.(17.6.2017)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1946 - Grand prix(24.2.2012)